Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
165
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Επίκαιρη Ερώτηση

Ενόσω βρέχει ή αφότου φτάσουμε στο προορισμό μας κατά την διάρκεια βροχής, το μηχανάκι το σκεπάζουμε με την κουκουλα για να γλυτώσουμε ότι μπορούμε
ή
ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται και το αφήνουμε εκτεθειμένο καθώς ή κουκουλα θα τα κάνει χειρότερα, ιδίως τώρα το καλοκαίρι, δημιουργώντας το φαινόμενο του θερμοκηπίου ,επιτρέποντας στην υγρασία να διεισδύσει περισσότερο?

(Ps to mixanaki Eina italiko )
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Επίκαιρη Ερώτηση

Ενόσω βρέχει ή αφότου φτάσουμε στο προορισμό μας κατά την διάρκεια βροχής, το μηχανάκι το σκεπάζουμε με την κουκουλα για να γλυτώσουμε ότι μπορούμε
ή
ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται και το αφήνουμε εκτεθειμένο καθώς ή κουκουλα θα τα κάνει χειρότερα, ιδίως τώρα το καλοκαίρι, δημιουργώντας το φαινόμενο του θερμοκηπίου ,επιτρέποντας στην υγρασία να διεισδύσει περισσότερο?

(Ps to mixanaki Eina italiko )
Άμα βρέχει τι κουκούλα να βάλεις ;
 

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
165
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Πχ
Σήμερα έφτασα στην δουλειά με ψιλοβροχο η πρόγνωση ήταν ότι θα ρίξει αρκούδες αργότερα όπως και έγινε.
Της έβαλα κουκουλα
Ενόσω ήταν ζεστη .
Έκανα σωστά η θα το πληρώσω κάποια στιγμή ?
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Επίκαιρη Ερώτηση

Ενόσω βρέχει ή αφότου φτάσουμε στο προορισμό μας κατά την διάρκεια βροχής, το μηχανάκι το σκεπάζουμε με την κουκουλα για να γλυτώσουμε ότι μπορούμε
ή
ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται και το αφήνουμε εκτεθειμένο καθώς ή κουκουλα θα τα κάνει χειρότερα, ιδίως τώρα το καλοκαίρι, δημιουργώντας το φαινόμενο του θερμοκηπίου ,επιτρέποντας στην υγρασία να διεισδύσει περισσότερο?

(Ps to mixanaki Eina italiko )
Εννοείται το δεύτερο!
Η κουκούλα είναι θάνατος για τα μέταλλα από την εγκλωβισμένη υγρασία.Το ιδανικότερο θα ήταν κατω από ένα υπόστεγο.Πάντως λίγη παραπάνω βροχή δεν θα της κάνει τίποτα κακό.
 

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
165
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Ενα δίκιο το έχεις.
Πάντως και να τη βλέπεις να τρώει το τουλούμι είναι κάπως..

Έβγαλε ήλιο πάω να βγάλω την κουκουλα.
Πιστεύω είναι δίκοπο μαχαίρι.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.511
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Πχ
Σήμερα έφτασα στην δουλειά με ψιλοβροχο η πρόγνωση ήταν ότι θα ρίξει αρκούδες αργότερα όπως και έγινε.
Της έβαλα κουκουλα
Ενόσω ήταν ζεστη .
Έκανα σωστά η θα το πληρώσω κάποια στιγμή ?
Μαζεύει όλη την υγρασία μέσα. Δεν την σκεπάζουμε ενώ η μηχανή είναι ζέστη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα

Ψάχνω κιτ επισκευής για Keihin PE...έχω πάει σε μοτομάγαζα εδώ δεν έχουν. Έφαγα όλο το νετ, μόνο από ebay/amazon βρίσκω. Εδώ βρίσκω μόνο για τα τυπικά Astrea, PWK, CM200 και λοιπά.

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω; Για ΡΕ24 είναι...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Update: γράψτε άκυρο.

Η φλάντζα για το λεκανάκι, το πυραυλάκι και το φλοτέρ είναι τελικά ίδια με των PWK. Πήγα πήρα ένα απλό κιτάκι για PWK28 (ιμιτασιόν) και διόρθωσα το πρόβλημα. Όλα good.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
μπορείτε να μου προτείνεται συνεργείο/βαφειο η ότι άλλο,που να μπορεί να μου βγάλει τον χρωμα από το σκούτερ σε σπρέι η ακόμα και σε τενεκεδάκι του 1/4 ;;
προσπάθησα σε δυο αλλά ΔΕΝ.

Ειναι δύσκολο μου είπαν.

Υγ με φάσματογραφο το κοίταξαν.

ευχαριστω.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ρε παίδες λύστε μου μια απορία

Θεωρητικά, σε ένα καρμπυρατέρ όταν ξεβιδώνεις αρκετά την βίδα ρελαντί θα σβήσει. Επίσης σβήνει αν βιδώσω τέρμα την βίδα του αέρα, οπότε δεν μου τραβάει από κάπου. Οι φλάντζες είναι καινούριες, και η ντίζα δεν μαγκώνει κάπου.

Ε λοιπόν, πως στην ευχή γίνεται να συνεχίσει να δουλεύει ακόμα και με ΒΓΑΛΜΕΝΗ την βίδα ρελαντί; Ειλικρινά, δώστε μου τα φώτα σας θα σπάσω το κεφάλι μου αν δεν βρω μια εξήγηση.

Έχει να κάνει με βαλβίδες; Με μπουζί; Με ζιγκλέρ; Βοήθεια! Κυριολεκτικά το slide είναι τέρμα κατεβασμένο και συνεχίζει να δουλεύει!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το ξέρεις σίγουρα ότι το slide είναι τέρμα κάτω ? Το βλέπεις?

Έχεις αλλάξει τίποτα βελόνα , slide , κύριο ή του ρελαντί ζικλερ κ.λ.π. .....πες την αλήθεια....! cdeBcdefgh
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Keihin PE24, προζιγκλέρ #32, κεντρικό #95. Η βελόνα στην θέση 2 από πάνω, ιμιτασιόν αλλά δούλευε καλά τον τελευταίο χρόνο. Ξέρω πως το slide και ας είναι τέρμα κατεβασμένο αφήνει πάντα ένα μικρό κενό. Το συγκεκριμένο όμως είναι λίγο κουφό, δεν το έχει ξανακάνει.

Πρόσφατες ενέργειες: αλλαγή λαδιών/φίλτρου, νέο μπουζί (NGK C7HSA), ρύθμιση βαλβίδων με τα προβλεπόμενα διάκενα από το manual. Δεν ξέρω αν λόγο του εκκεντροφόρου (όχι στοκ) θέλει διαφορετικά διάκενα.

Μπορεί απλά να έφαγε και τα ψωμιά του το ίδιο το καρμπ...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εσυ δηλαδή όπως το αγόρασες το καρμπυρατέρ καινούργιο το έβαλες επάνω ... δούλεψε σωστα ένα χρόνο χωρίς να του αλλάξεις τίποτα και τώρα ξαφνικά ....δεν σβυνει το μηχανάκι ? cdefghigi
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ποιός λέει ότι σβήνει;
Μετά από λίγο δεν πρέπει να σβήνει άμα είναι τέρμα ανοιχτό;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εσυ δηλαδή όπως το αγόρασες το καρμπυρατέρ καινούργιο το έβαλες επάνω ... δούλεψε σωστα ένα χρόνο χωρίς να του αλλάξεις τίποτα και τώρα ξαφνικά ....δεν σβυνει το μηχανάκι ? cdefghigi
Είχα αλλάξει τα ζιγκλέρ γιατί ήτανε σχετικά μεγάλα (#52 pilot και κεντρικό #115) και δεν δούλευε σωστά με το φίλτρο.

Ρε παιδιά δοκίμασα το παλιό τύπου CM200 που είχα και αν κατεβάσω τέρμα το ρελαντί σβήνει. Το συγκεκριμένο δεν μπορώ να καταλάβω τι στην ευχή φταίει. Κυρίως είμαι περίεργος να μάθω τι το προκαλεί αυτό.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το μηχανάκι δουλεύει ακόμη γιατί περνάει καύσιμο και αέρας ...κανονικα.

Το slide το επιβεβαιωσες κοιταζοντας π.χ. από την χοάνη ότι είναι τέρμα κατεβασμενο?

Το τσοκ είναι κλειστό , σίγουρα?

Άλλαξες ζιγκλερ παλιά και έκτοτε δούλεψε σωστα για ένα χρόνο ..... ή για τώρα εννοείς οπου δεν σβυνει κιόλας?

Να έχει φθαρεί τόσο πολύ το σώμα το slide αλλά και η βελόνα?... cdefghigi

Κατέβασε την βελόνα τελείως κάτω ή μίκρυνε το κύριο ζιγκλερ .... του ρελαντί το ζιγκλερ πιστεύω να μην το έχεις μεγαλωσει.

Good luck....!Smileys drinking beer Emoticon
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το slide το επιβεβαιωσες κοιταζοντας π.χ. από την χοάνη ότι είναι τέρμα κατεβασμενο?

Το τσοκ είναι κλειστό , σίγουρα?
Ναι, το slide είναι τέρμα κατεβασμένο. Ακόμα και με βγαλμένο το ελατήριο και την ντίζα γκαζιού το ίδιο ακριβώς είναι. Το τσοκ κλείνει σωστά, δεν έχει θέμα.

Άλλαξες ζιγκλερ παλιά και έκτοτε δούλεψε σωστα για ένα χρόνο ..... ή για τώρα εννοείς οπου δεν σβυνει κιόλας?
Τα άλλαξα όταν είχα πάρει το καρμπ, δεν έκανα αλλαγές τώρα.

Κατέβασε την βελόνα τελείως κάτω ή μίκρυνε το κύριο ζιγκλερ .... του ρελαντί το ζιγκλερ πιστεύω να μην το έχεις μεγαλωσει.
Ζιγκλέρ ρελαντί το ίδιο, νούμερο 32 ναι.

Η βελόνα και το κεντρικό ζιγκλέρ τι ρόλο παίζουν στο ρελαντί; Εκεί θεωρητικά αναλαμβάνει το προζιγκλέρ και η ρύθμιση της βίδας.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Θεωρητικά το slide δεν σφραγίζει 100% την χοάνη οπότε μια μικρή ποσότητα αέρα συνεχίζει να περναει .... αν λοιπόν υπάρχει φθορά μεταξυ βελόνας και "φλογέρας" το ισχυρό κενό λόγω φαινομένου Venturi θα τραβάει βενζίνα.
Το να υπάρχει κάποιο κρακ στο σώμα επίσηςείναι μια πιθανότητα ....

Το φλοτερ στέκεται στο σωστό ύψος του ? Με σκεπτικό μήπως είναι ψηλά η στάθμη της βενζινας μέσα στο λεκανακι.....

Μήπως το πρόβλημα αυτό υπήρχε από την αρχή που έβαλες το καρμπυρατέρ και απλώς τώρα έτυχε να ξεβιδωσεις τελείως την βίδα του ρελαντί και το ....ανακάλυψες ? Bcdefgh
 
Top Bottom