Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
125 μοτοσυκλετάκι δεν νομίζω γιατί δίπλωμα έδωσα με παπί χωρίς συμπλέκτη.

Θα μου πεις σιγά μην κοιτάξει η αστυνομία με τι έδωσες, αλλά και πάλι δεν παύει να είναι παράνομο για εμένα και δεν το θέλω...αλλιώς ένα CBR125, Varadero 125, CBF125 προφανώς καλύτερα ενός παπιού. Και μεγαλύτερα ντεπόζιτα άρα παραπάνω αυτονομία.

Το Address 91.743km μοντέλο 2008 το πολύ 800€ να πιάσει στην καλύτερη....

Όσον αφορά το θέμα της μεγαλύτερης μηχανής θα γίνει μετά τον στρατό. Κάτι παραπάνω ξέρω για τα οικονομικά μου για να φτάσω σε αυτήν την απόφαση.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
αυτο με το να λεμε ολοι στον Τασακα αυτο εκινο το αλλο και γενικως το ιδιο και το ιδιο να παρει και να παρει και να ξαναπαρει....μαλλον θα πρεπει να ενοχλει.............λεω εγω .....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
125 μοτοσυκλετάκι δεν νομίζω γιατί δίπλωμα έδωσα με παπί χωρίς συμπλέκτη.

Θα μου πεις σιγά μην κοιτάξει η αστυνομία με τι έδωσες, αλλά και πάλι δεν παύει να είναι παράνομο για εμένα και δεν το θέλω...αλλιώς ένα CBR125, Varadero 125, CBF125 προφανώς καλύτερα ενός παπιού. Και μεγαλύτερα ντεπόζιτα άρα παραπάνω αυτονομία.

Το Address 91.743km μοντέλο 2008 το πολύ 800€ να πιάσει στην καλύτερη....

Όσον αφορά το θέμα της μεγαλύτερης μηχανής θα γίνει μετά τον στρατό. Κάτι παραπάνω ξέρω για τα οικονομικά μου για να φτάσω σε αυτήν την απόφαση.
Αν το δίπλωμα σου έχει κωδικό 78 όντως δεν μπορείς. Αυτό κρατάω μόνο.
Αλλά για το χρηματικό μην το συζητάς. Με 800 ευρώ σήμερα αγοράζεις άνετα και έως 400 κύβικα.


Οπως και να έχει, σταμάτα να χώνεις λεφτά στην πάπια για οτιδήποτε πέρα από συντήρηση.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το Α1 μου, ναι έχει Κωδικό 78 πίσω. Ξέρω και άτομα που δώσανε με σκούτερ εντελώς αυτόματο και οδηγάνε 125αρια με συμπλέκτη. Η αστυνομία σε κλασσικό έλεγχο δεν το κοιτάει, αλλά αν γίνει η στραβή και τρακάρεις θα είναι σαν να μην έχεις δίπλωμα. Μετά τρέχα βγάλε το Α2/Α για να το δείξεις στο δικαστήριο και να γλιτώσεις κάτι.

800€ μηχανή, ναι μα το θέμα είναι να μην θέλει άλλα 400€ για να γίνει ανθρώπινη. Θα σας πω το πιο απλό σκηνικό που είδα να εξελίσσεται στην σχολή.

Όταν όλοι οι συνάδελφοι μου κλείσανε τα 20 και πήγανε κ**λωμένοι να βγάλουν το Α2 και γέμισε το ΤΕΙ με 250αρια, 300αρια, 400αρια και 500αρια κατά κάποιο μαγικό τρόπο όλοι τα έδωσαν μετά απο κάνα 1-1μιση χρόνο και πήρανε ή πάπιες ή σκουτεράκια ή μηχανές 125. Γιατί άραγε;

Γιατί στις φοιτητικές δουλειές πάνω απο 500κατι τον μήνα δεν βγάζεις. Με αυτά τα λεφτά + έξοδα μηχανής τα πάντα όλα + προσωπικά έξοδα +να βοηθάς και λίγο στο σπίτι (τίποτα ψώνια πχ), για ποια μηχανή λέμε; Α και πρέπει να δώσεις και κάνα 300αρικο να βγάλεις το δίπλωμα. Έλα τώρα, λίγο λογική....

Όταν έρθει η ώρα να αγοράσω μηχανή θα έρθω εδω, θα ανοίξω ένα ωραίο thread να πάρω γνώμες για το τι να αγοράσω με βάση τα υποψήφια μοτό που θα βρω.

Και όχι δεν θα είναι όταν γίνω 35 χρονών.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το Α1 μου, ναι έχει Κωδικό 78 πίσω. Ξέρω και άτομα που δώσανε με σκούτερ εντελώς αυτόματο και οδηγάνε 125αρια με συμπλέκτη. Η αστυνομία σε κλασσικό έλεγχο δεν το κοιτάει, αλλά αν γίνει η στραβή και τρακάρεις θα είναι σαν να μην έχεις δίπλωμα. Μετά τρέχα βγάλε το Α2/Α για να το δείξεις στο δικαστήριο και να γλιτώσεις κάτι.

800€ μηχανή, ναι μα το θέμα είναι να μην θέλει άλλα 400€ για να γίνει ανθρώπινη. Θα σας πω το πιο απλό σκηνικό που είδα να εξελίσσεται στην σχολή.

Όταν όλοι οι συνάδελφοι μου κλείσανε τα 20 και πήγανε κ**λωμένοι να βγάλουν το Α2 και γέμισε το ΤΕΙ με 250αρια, 300αρια, 400αρια και 500αρια κατά κάποιο μαγικό τρόπο όλοι τώρα τα έδωσαν και πήρανε ή πάπιες ή σκουτεράκια ή μηχανές 125. Γιατί άραγε;

Γιατί στις φοιτητικές δουλειές πάνω απο 500κατι τον μήνα δεν βγάζεις. Με αυτά τα λεφτά + έξοδα μηχανής τα πάντα όλα + προσωπικά έξοδα +να βοηθάς και λίγο στο σπίτι (τίποτα ψώνια πχ), για ποια μηχανή λέμε; Α και πρέπει να δώσεις και κάνα 300αρικο να βγάλεις το δίπλωμα. Έλα τώρα, λίγο λογική....

Όταν έρθει η ώρα να αγοράσω μηχανή θα έρθω εδω, θα ανοίξω ένα ωραίο thread να πάρω γνώμες για το τι να αγοράσω με βάση τα υποψήφια μοτό που θα βρω.

Και όχι δεν θα είναι όταν γίνω 35 χρονών.
Μόνο που εγώ δεν σου είπα να πάρεις ούτε 250, ούτε 500 κυβικά
Σου είπα να πάρεις τα ίδια κυβικά αλλά σε μοτοσυκλέτα που θα έχει 4-5 άλογα παραπάνω, αλλά και στήσιμο μότο

Σε λεφτά τα 125άρια μεταχειρισμένα μοτοσυκλετάκια είναι πολύ υποτιμημένα χρηματικά, επειδή όλοι τα παίρνουν για 2-3 χρονάκια μέχρι να ανέβουν κατηγορία. Αντίθετα τα παπιά στην Ελλάδα είναι υπερτιμημένα, άρα χρηματικά θα σου έβγαινε μια η άλλη Και θα είχες μοτοσυκλέτα, με ίδια κόστη με το παπί ακόμη και στην συντήρηση.

Αυτό που δεν γνώριζα είναι πως το δίπλωμα σου είναι το εντελώς βασικό. Αυτό το δέχομαι σαν ανασταλτικό παράγοντα. Αν γνώριζα πως δεν έχεις δίπλωμα με συμπλέκτη δεν θα πρότεινα κάτι.

Το πότε θα πάρεις μηχανή είναι δικό σου θέμα. Αλλά όταν ψάχνεις να βγάλεις καλύτερη απόδόση από την πάπια για να κερδίσεις 0,3 άλογα σε μια περιοχή χάνοντας τα από μια άλλη, θεώρησα καλύτερο να σε κατευθύνω σε ίδια κυβικά μοτοσυκλέτας, χωρίς ξαναλέω να δώσεις έξτρα λεφτά ούτε σε μότο, ούτε στο να βγάλεις άλλο δίπλωμα.

Τώρα που ξέρω πως έχεις δίπλωμα για αυτόματο, δεν στο ξαναπροτείνω. eye
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μόνο που εγώ δεν σου είπα να πάρεις ούτε 250, ούτε 500 κυβικά
Σου είπα να πάρεις τα ίδια κυβικά αλλά σε μοτοσυκλέτα που θα έχει 4-5 άλογα παραπάνω, αλλά και στήσιμο μότο

Σε λεφτά τα 125άρια μεταχειρισμένα μοτοσυκλετάκια είναι πολύ υποτιμημένα χρηματικά, επειδή όλοι τα παίρνουν για 2-3 χρονάκια μέχρι να ανέβουν κατηγορία. Αντίθετα τα παπιά στην Ελλάδα είναι υπερτιμημένα, άρα χρηματικά θα σου έβγαινε μια η άλλη Και θα είχες μοτοσυκλέτα, με ίδια κόστη με το παπί ακόμη και στην συντήρηση.

Αυτό που δεν γνώριζα είναι πως το δίπλωμα σου είναι το εντελώς βασικό. Αυτό το δέχομαι σαν ανασταλτικό παράγοντα. Αν γνώριζα πως δεν έχεις δίπλωμα με συμπλέκτη δεν θα πρότεινα κάτι.

Το πότε θα πάρεις μηχανή είναι δικό σου θέμα. Αλλά όταν ψάχνεις να βγάλεις καλύτερη απόδόση από την πάπια για να κερδίσεις 0,3 άλογα σε μια περιοχή χάνοντας τα από μια άλλη, θεώρησα καλύτερο να σε κατευθύνω σε ίδια κυβικά μοτοσυκλέτας, χωρίς ξαναλέω να δώσεις έξτρα λεφτά ούτε σε μότο, ούτε στο να βγάλεις άλλο δίπλωμα.

Τώρα που ξέρω πως έχεις δίπλωμα για αυτόματο, δεν στο ξαναπροτείνω. eye
Είχα σκεφτεί πολλες φορες να δώσω το παπι για κανα CBF125/R125. Ε και μόνο που έδωσα με παπι δεν... θα το είχα κάνει αν είχα το δίπλωμα αλλά nope.

Αλήθεια όμως παντα αιώνια απορία: αυτά τα 4-5 άλογα παραπανω ποση διαφορά έχουν στον δρόμο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Είχα σκεφτεί πολλες φορες να δώσω το παπι για κανα CBF125/R125. Ε και μόνο που έδωσα με παπι δεν... θα το είχα κάνει αν είχα το δίπλωμα αλλά nope.

Αλήθεια όμως παντα αιώνια απορία: αυτά τα 4-5 άλογα παραπανω ποση διαφορά έχουν στον δρόμο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Του πετάς πάνω στο 125 ένα κυλινδροπίστονο malossi στα 170 cc και μετά άντε γειά. Dancing
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.294
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Του πετάς πάνω στο 125 ένα κυλινδροπίστονο malossi στα 170 cc και μετά άντε γειά. Dancing
Αγριο νιατο εισαι ρε πστμ!!! abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Που κολλάει το δίπλωμα με τον συμπλέκτη ρε παιδιά ; Πρώτη φορά το διαβάζω αυτό .
Πως δεν κολλάει Θάνο είναι σαν την κόκα κόλα πάει με όλα Rolling Tooth Rolling
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Πως δεν κολλάει Θάνο είναι σαν την κόκα κόλα πάει με όλα Rolling Tooth Rolling
Χωρίς πλάκα τώρα . Εγώ είχα ένα δίπλωμα με kw που αντίστοιχει σε 34 άλογα κάτι τέτοιο θυμάμαι πριν το ανεξάρτητο .
Αρα μπορώ να οδηγώ μηχανή μέχρι τόσο .
Η σχολές εξάλλου για να κανείς οδήγηση ειδικά σε παπί τι παίρνουν ; κάτι πάμφθηνα κινεζικά να κάνουν τι δουλειά τους σιγά μη σου έχει με συμπλέκτη Tooth Tooth
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Χωρίς πλάκα τώρα . Εγώ είχα ένα δίπλωμα με kw που αντίστοιχει σε 34 άλογα κάτι τέτοιο θυμάμαι πριν το ανεξάρτητο .
Αρα μπορώ να οδηγώ μηχανή μέχρι τόσο .
Η σχολές εξάλλου για να κανείς οδήγηση ειδικά σε παπί τι παίρνουν ; κάτι πάμφθηνα κινεζικά να κάνουν τι δουλειά τους σιγά μη σου έχει με συμπλέκτη Tooth Tooth
Άντε να μιλήσουμε σοβαρά αν και δεν μου αρέσει. Με το δίπλωμα για 125 νομίζω ότι μπορείς να οδηγήσεις όλα τα μηχανάκια έως 125 ανεξάρτητα αν έχουν συμπλέκτη ή όχι. Τώρα για το θέμα εμπειρίας του συμπλέκτη νομίζω ότι με λίγη εξάσκηση όλα γίνονται.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Άντε να μιλήσουμε σοβαρά αν και δεν μου αρέσει. Με το δίπλωμα για 125 νομίζω ότι μπορείς να οδηγήσεις όλα τα μηχανάκια έως 125 ανεξάρτητα αν έχουν συμπλέκτη ή όχι. Τώρα για το θέμα εμπειρίας του συμπλέκτη νομίζω ότι με λίγη εξάσκηση όλα γίνονται.
Αυτό είναι το λογικό νομίζω εκτός αν υπάρχει όντως κάποιος τέτοιος νόμος που δεν τον ξέρω Tooth

εδω εγω για να κάνω ανεξάρτητο το δίπλωμα μου απλά πλήρωσα τα παράβολα αφού είχα συμπληρώσει νομίζω τα 2 ΕΤΗ με το αρχικό δίπλωμα χωρις καμία απολυτος εκπαίδευση . αυτό ίσχυε σε όσους είχαν δίπλωμα πριν το 2012 για 125 νομίζω , μετά άλλαξαν
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αυτό είναι το λογικό νομίζω εκτός αν υπάρχει όντως κάποιος τέτοιος νόμος που δεν τον ξέρω Tooth

εδω εγω για να κάνω ανεξάρτητο το δίπλωμα μου απλά πλήρωσα τα παράβολα αφού είχα συμπληρώσει νομίζω τα 2 ΕΤΗ με το αρχικό δίπλωμα χωρις καμία απολυτος εκπαίδευση . αυτό ίσχυε σε όσους είχαν δίπλωμα πριν το 2012 για 125 νομίζω , μετά άλλαξαν
Τώρα ισχύει αν δεν κάνω λάθος τρείς κατηγορίες διπλωμάτων. Η πρώτη έως 125 η δεύτερη έως 500 και η τρίτη για όλα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κάποτε εβγαζες το Α1 και οδηγουσες και Ninja 250. Τώρα με το Α1 μπορείς μέχρι 125cc το πολυ και μαξ 11kW δηλαδή 15 άλογα.

Επίσης το Α1 μπορείς να το δώσεις ή με σκουτερ ή με παπι ή με συμπλέκτη. Εγώ με παπι το έδωσα ένα Kymco Spike ητανε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είχα σκεφτεί πολλες φορες να δώσω το παπι για κανα CBF125/R125. Ε και μόνο που έδωσα με παπι δεν... θα το είχα κάνει αν είχα το δίπλωμα αλλά nope.

Αλήθεια όμως παντα αιώνια απορία: αυτά τα 4-5 άλογα παραπανω ποση διαφορά έχουν στον δρόμο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ένα μηχανάκι που έχει 65 άλογα, δεν θα δεις διαφορά αν πάρεις ένα που έχει 70 άλογα.
Στο δικό σου είναι +50% ρε φίλε! Λες να μην κάνει διαφορά; Πρώτα από όλα θα μπορείς να κρατάς μια νορμάλ ταχύτητα ταξιδιού.ooops
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Κάποτε εβγαζες το Α1 και οδηγουσες και Ninja 250. Τώρα με το Α1 μπορείς μέχρι 125cc το πολυ και μαξ 11kW δηλαδή 15 άλογα.

Επίσης το Α1 μπορείς να το δώσεις ή με σκουτερ ή με παπι ή με συμπλέκτη. Εγώ με παπι το έδωσα ένα Kymco Spike ητανε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδή πας σε μια σχολή οδηγών και λες Θέλω το α1 με συμπλέκτη ; Και σου βγάζει ένα παπί με συμπλέκτη να οδήγησης ;
Και αν πάρεις με το συμπλέκτη το δίπλωμα μπορείς να οδήγησης χωρίς συμπλέκτη παπί ; Ή θα φας πρόστιμο ;

κάπου δεν μου κολλάει
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@ThanosP Εγω πχ έδωσα με παπί 4τάχυτο χωρίς συμπλέκτη. Αυτό σημαίνει οτι 125αρια όπως Address, Innova, Sprinter κλπ μπορώ να τα οδηγήσω όπως επίσης και σκούτερ πχ Agility, Symphony, PCX κλπ. Αντίστοιχα αν έδινα με συμπλέκτη θα μπορούσα να οδηγήσω και CBR125, CBF125, R125 κλπ.

Ακόμα και το FX125 που είναι παπί σκέψου θέλει να έχεις βγάλει το Α1 με συμπλέκτη. Ξαναλέω, σε έλεγχο δεν τα κοιτάνε. Αλλά αν τρακάρεις άσχημα; Εκεί θα είναι σαν να μην έχεις δίπλωμα...γελοίο το ξέρω.

@Drake Ramore CBR125, R125 τα πιο τοπ σε απόδοση 125αρια. Τελική φτάνουν και 130κατι απο οτι βλέπω. CBF125 πχ είναι όσο ένα παπί.

Στο μεταξύ το "διαβολάκι" στον αριστερό ώμο μου λέει "έλα δώστο και πάρε CBR125 να είναι κάτι που να μοιάζει με μηχανή" αλλά......ΑΛΛΆ! Δεν μου έκοψε ρε γμτ να δώσω με συμπλέκτη τότε BcdefBanging head
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Να εδω....60χλμ μακριά απο εμένα......

Edit: δεν είναι 17ΗΡ όπως λέει...στην πραγματικότητα 14 είναι
 
Top Bottom