Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Τα μαρσπιέ στο σκούτερ είναι αλουμινένια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων , after market δεν υπάρχουν ( Piaggio liberty 125 abs ) , το πρόβλημα ειναι οτι γλιστράνε πολύ τα πόδια του συνοδηγού.Τι θα μπορούσα να βάλω επάνω? Σιλικόνη διαφανη? Μαύρη? κάτι άλλο?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν πάθει και βάζουν τέτοια μαρσπιέ, λες και έχουν πάθει παράκρουση...ακόμα και στα ακριβά μοντέλα το κάνουν όλοι, ήμαρτον. Απ' ότι έχω δει μοιάζουν πολύ με τους μαρσπιέδες που βάζουν οι καγκουροπιτσιρικάδες στα παπιά, δες πιο λάστιχο κάθεται καλά σε κάποιο παπιομάγαζο και βάλτο, το πολύ πολύ να χρειαστεί να κόψεις λίγο με κάνα κοπιδάκι.

Το Liberty της προσφοράς πήρες; Ωραίο το κοιτούσα αλλά προτίμησα το Symphony λόγω υδρόψυξης.
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
α1α.jpg α2α.jpg α4α.jpgΑυτά είναι τα μαρσπιέ .Αγόρασα να βάλω αύριο Αντιολισθητική ταινία μια του παμφτήνου να δω πως πάει. Το λάστιχο απο παπί με τι το κολλάω? γιατί έχει αυτές τις αυλακώσεις το δικό μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
View attachment 4668 View attachment 4669 View attachment 4670Αυτά είναι τα μαρσπιέ .Αγόρασα να βάλω αύριο Αντιολισθητική ταινία μια του παμφτήνου να δω πως πάει. Το λάστιχο απο παπί με τι το κολλάω? γιατί έχει αυτές τις αυλακώσεις το δικό μου

Πήγαινε και πάρε θερμοσυστελομενο φόρεσε το,ζέστανε το και έτοιμος. Και αν χαλάσει με ένα κοπίδι το βγάζεις.

Εν ανάγκη βάλε το διπλό.

Το μέτρο δεν είναι ακριβό.
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Ναι ,θερμοσυστελομενο και τελος
Θερμοσυστελόμενο τι? Να είμαστε λίγο ακριβείς.Τι παω να ζητήσω? δεν καταλαβα τι ακριβως μου προτείνετε να κανω δηλαδή :p
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Ok παιρνω ενα ή δυο μεγέθη τα ζεσταίνω και τα περνάω . Ευχαριστώ πολύ . Δεν ειχα ιδεα τι ειναι το θερμοσυστελλόμενο
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ok παιρνω ενα ή δυο μεγέθη τα ζεσταίνω και τα περνάω . Ευχαριστώ πολύ . Δεν ειχα ιδεα τι ειναι το θερμοσυστελλόμενο


Τα περνάς όπως είναι ,και το ζεσταινεις μετά με εναν αναπτήρα για να <σφίξει> ,και να πάρει την φόρμα που θέλεις



Πως χρησιμοποιείται
Πως λειτουργεί στην πράξη ένα θερμοσυστελλόμενο. Πηγή εικόνας Wikipedia
Η χρήση του είναι αρκετά απλή. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να το περάσετε στα καλώδια τα οποία θέλετε να μονώσετε και να το θερμάνετε με ένα πιστόλι αέρος ή ένα πολύ δυνατό πιστολάκι μαλλιών. Συνήθως τα πιστόλια θερμού αέρα έχουν ένα ειδικό εξάρτημα, το οποίο βοηθάει να συστέλλεται ομοιόμορφα.

Θεωρητικά η συστολή μπορεί να γίνει ακόμα και με ένα αναπτήρα, αν και καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση του με φλόγα, καθώς και μπορεί να λιώσει αλλά και συνήθως συστέλλεται ανομοιόμορφα.

Η απαιτούμενη θερμοκρασία για να αρχίσει να συστέλλεται αναφέρεται πάντα πάνω στο θερμοσυστελλόμενο και κυμαίνεται από τους 100 έως τους 175 βαθμούς Κελσίου.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Δεν ξέρω αν το βάζω στο σωστό θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω....για αυτή την εκδήλωση rottenrace που έγινε την Κυριακή που μας πέρασε. https://www.facebook.com/therottenrace/ ...είναι πολύ παράξενο οτι δεν υπάρχουν αναφορές σε κανένα μοτοφόρουμ, παρά μόνο στην σελίδα στο fb. Το ίδιο και πέρυσι που την είχα ανακαλύψει, έψαχνα να βρω αναφορές αλλά τίποτα. Λες και ήταν κάτι περιθωριακό. Αν δείτε βιντεάκια και φωτο δείχνει αρκετά ενδιαφέρουσα και με πολύ κέφι.
Δεν εχουν κερδος καποιοι για αυτο δεν διαφημιζετε
Ειναι ωραια φαση, εγω δεν πηγα αλλα αρκετοι φιλοι ετρεχαν και δεν το χανουν με τιποτα
Του χρονου ολοι εκει
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Εαν βάλεις λάστιχο από πάνω, έιτε το κολλήσεις είτε το βιδώσεις τότε ΔΕΝ θα κλείνει το μαρσπιέ! θα είναι μόνιμα ανοιχτό

Το θερμοσυστελλόμενο είναι μία λύση.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Κάνω τώρα τα πρώτα μου βήματα σε εργασίες τύπου "φτιαξ'το μόνος σου" που έχουν να κάνουν με μέταλλα. Και έχω την εξής απορία.

Θέλω να κολλήσω ένα παξιμάδι σε μια σιδερενια σωλήνα. Επειδή δε σκαμπαζω από ηλεκτροκόλληση, μπορώ να χρησιμοποιήσω καλάι;;;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κάνω τώρα τα πρώτα μου βήματα σε εργασίες τύπου "φτιαξ'το μόνος σου" που έχουν να κάνουν με μέταλλα. Και έχω την εξής απορία.

Θέλω να κολλήσω ένα παξιμάδι σε μια σιδερενια σωλήνα. Επειδή δε σκαμπαζω από ηλεκτροκόλληση, μπορώ να χρησιμοποιήσω καλάι;;;
Oύτε καν...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με γείωσες άσχημα. :-(
Θέλει να μάθω να τη δουλεύω δηλαδή την άτιμη την ηλεκτροκόλληση. :-(
Μπορώ να σου δείξω...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Hellow Huston we have trouble...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk


Ελα ρε
Πως κάνεις έτσι.
Το παξιμάδι το πέρασα για βίδα.
Εδώ εσύ μπερδεύεις τις πάνες ακράτειας με τα σωβρακα....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Τρύπα την σωλήνα και βιδωσε την βίδα

Δεν γίνεται αυτό. Θέλω να κάνω μια μπάρα στην οποία θα βάλω πάσα εκατέρωθεν.
Οπότε παίρνω τη σωλήνα και κολλάω μέσα το παξιμάδι. Απλά ήλπιζα πως θα καθόταν με το καλάι.
Αυτό το καλάι κολλάει μονάχα συγκεκριμένα μέταλλα; (Χαλκό??)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν γίνεται αυτό. Θέλω να κάνω μια μπάρα στην οποία θα βάλω πάσα εκατέρωθεν.
Οπότε παίρνω τη σωλήνα και κολλάω μέσα το παξιμάδι. Απλά ήλπιζα πως θα καθόταν με το καλάι.
Αυτό το καλάι κολλάει μονάχα συγκεκριμένα μέταλλα; (Χαλκό??)
To καλάι είναι να δημιουργεί επαφές και μόνο, με καμμιά μηχανική αντοχή παρά μόνο ίσως κάποιων κραδασμών και αυτών μικρών...
 
Top Bottom