Στα πλάνα για μηχανή!

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες!

Αν είναι θα κάνω λίγο παραπάνω υπομονή και τον χειμώνα έτσι όπως το κόβω μπας και μαζέψω κάνα 2000αρο αν είναι. Πιστεύω κοντά στα 2000 μπορώ να βρω πολύ πιο αξιοπρεπής μηχανάκια. Είδα ένα Inazuma σήμερα στην βόλτα προς Πήλιο και τρελάθηκα. Εκτός του οτι ανέβαινε σφαίρα ο σχεδιασμός του είναι απλά πανέμορφος! Ας κάνω λίγο παραπάνω υπομονή για κάτι καλύτερο τότε...μέχρι τότε θα το ψάξω και περισσότερο. Δεν θέλω να πάρω κάτι και μετά να το καταρριέμαι.

Αλήθεια όμως γιατί τα μονοκύλινδρα είναι δύσκολα για μεγάλες διαδρομές; Ένας φίλος μου είχε πει οτι το μονοκύλινδρο πάντως έχει πιο "παπίσιο" δούλεμα να το πω.
 
N

notakos600

Guest
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες!

Αν είναι θα κάνω λίγο παραπάνω υπομονή και τον χειμώνα έτσι όπως το κόβω μπας και μαζέψω κάνα 2000αρο αν είναι. Πιστεύω κοντά στα 2000 μπορώ να βρω πολύ πιο αξιοπρεπής μηχανάκια. Είδα ένα Inazuma σήμερα στην βόλτα προς Πήλιο και τρελάθηκα. Εκτός του οτι ανέβαινε σφαίρα ο σχεδιασμός του είναι απλά πανέμορφος! Ας κάνω λίγο παραπάνω υπομονή για κάτι καλύτερο τότε...μέχρι τότε θα το ψάξω και περισσότερο. Δεν θέλω να πάρω κάτι και μετά να το καταρριέμαι.

Αλήθεια όμως γιατί τα μονοκύλινδρα είναι δύσκολα για μεγάλες διαδρομές; Ένας φίλος μου είχε πει οτι το μονοκύλινδρο πάντως έχει πιο "παπίσιο" δούλεμα να το πω.
Έχω (και) ΧΤ600Ε...όσες λίγες φορές επιχείρησα να κάνω πολλά ασφάλτινα χιλιόμετρα μου έβγαλε τον αδόξαστο. Άβολο με κραδασμούς και για τον ΠΚ...
Αντίθετα μέσα στη πόλη και κοντινές αποστάσεις είναι μανούλα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το λέω γιατί υπάρχουνε αρκετά μονοκύλινδρα μικρά. CBF250, YBR250, KTM Duke 250 κλπ (αν και δεν θα έπαιρνα κατέμα). Τα θεωρώ πιο οικονομικά γενικά. Χώμα δεν έχω σκοπό να πατήσω ποτέ. Άντε να μπω σε κάναν χωματόδρομο μικρό αλλά ως εκεί.
 
N

notakos600

Guest
Αν δεν μπεις χώμα κοίτα κάτι σε street.
Το cbf είχε κάποια θέματα με τη νεκρά και το ybf με το μπεκ του ψεκασμού.
Ψάξε τα σε fora.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Για το YBR μου είχε πει ο μάστορας οτι κάποια είναι με προβληματικό ψεκασμό. Τα CBF τι ακριβώς θέμα έχουνε;
 
N

notakos600

Guest
Όσο για το ΧΤ είναι για τα βουνά...να του βάζεις μόνο βενζίνη και να κοπανιέται μερόνυχτα...αν βγεις καμιά εθνική παίζει και να το κάψεις από την ξενέρα σε κάνα παρκινγκ Rolling
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν πιάνει τελικές το ΧΤ; Ή του λείπει πχ γκάζι για να κάνει προσπέραση κλπ; Εγω πάντως με το Address πηγαίνε-έλα Βόλο Λάρισα σταθερά 110 δεν το έκαψα Greeting
Αλλά έπιανε και 122! Σε κατηφόρες....οκ οκ με φυσούσε και απο πίσω αέρας!

Το Inazuma το ερωτεύτηκα απλά. Επίσης έχει ένα απο τα ομορφότερα κοντέρ που έχω δει σε 250αρα μηχανή.
 
N

notakos600

Guest
Δεν πιάνει τελικές το ΧΤ; Ή του λείπει πχ γκάζι για να κάνει προσπέραση κλπ; Εγω πάντως με το Address πηγαίνε-έλα Βόλο Λάρισα σταθερά 110 δεν το έκαψα Greeting
Αλλά έπιανε και 122! Σε κατηφόρες....οκ οκ με φυσούσε και απο πίσω αέρας!

Το Inazuma το ερωτεύτηκα απλά. Επίσης έχει ένα απο τα ομορφότερα κοντέρ που έχω δει σε 250αρα μηχανή.

Σαν κάτοχος σου έγραψα την εμπειρία μου από το ΧΤ.
Είσαι νέος και σου αρέσει να ταξιδεύεις....μην πάρεις ΧΤ για ταξιδάκια, το Inazuma είναι αυτό που σου ταιριάζει. Δική σου η τσέπη, δικά σου και τα κουμάντα.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες!

Αν είναι θα κάνω λίγο παραπάνω υπομονή και τον χειμώνα έτσι όπως το κόβω μπας και μαζέψω κάνα 2000αρο αν είναι. Πιστεύω κοντά στα 2000 μπορώ να βρω πολύ πιο αξιοπρεπής μηχανάκια. Είδα ένα Inazuma σήμερα στην βόλτα προς Πήλιο και τρελάθηκα. Εκτός του οτι ανέβαινε σφαίρα ο σχεδιασμός του είναι απλά πανέμορφος! Ας κάνω λίγο παραπάνω υπομονή για κάτι καλύτερο τότε...μέχρι τότε θα το ψάξω και περισσότερο. Δεν θέλω να πάρω κάτι και μετά να το καταρριέμαι.

Αλήθεια όμως γιατί τα μονοκύλινδρα είναι δύσκολα για μεγάλες διαδρομές; Ένας φίλος μου είχε πει οτι το μονοκύλινδρο πάντως έχει πιο "παπίσιο" δούλεμα να το πω.
Τα μονοκύλινδρα σε παρατεταμένη πορεία με τελική ταχύτητα εμφανίζουν κραδασμούς, ανεβάζουν ευκολοτερα θερμοκρασία και τσιμπάνε και λαδακι.
Όλα αυτά συνδυασμένα με την ηλικία της μεταχειρισμένης και τις φθορές που θαχει, επιδρούν αρνητικά στη μακροζωία του μοτέρ

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όσο για το ΧΤ είναι για τα βουνά...να του βάζεις μόνο βενζίνη και να κοπανιέται μερόνυχτα...αν βγεις καμιά εθνική παίζει και να το κάψεις από την ξενέρα σε κάνα παρκινγκ Rolling
Σαν τα xr ένα πράγμα, νοτακο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τα kle που αναφέραμε έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής αλλά το 250 θα σε κουράσει ως μονοκύλινδρο, αλλά και με την πολυστροφια του .
Το 500 είναι δικυλινδρο και αξιόπιστο,δες και το πολύ καλό inazuma που είπε ο Μήτσος shooter.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το λοιπόν ναι. Το πήρα απόφαση. Μετά απο 5-6 χρόνια πάνω σε μια μεγάλη ποικιλία απο πάπιες απο 72 εως και 135 κυβικά (τι; Δεν θα οδηγούσα και παπάκια φίλων σαν σωστός Λυκειακός κάγκουρας?) είπα να το πάω ένα βήμα παραπέρα. Σιγά σιγά μαζεύω λεφτά για να βγάλω το Α2 και να μπω στον κόσμο της μηχανής. Δεν θέλω κάτι που να είναι τελευταίας τεχνολογίας...ίσα ίσα ας είναι και μοντέλο 1998-2001 αρκεί να είναι κάτι αξιόπιστο στα 250-300 κυβικά (αν υπάρχουνε μηχανές 300cc που δεν τις έχει πιάσει το ραντάρ μου). Για το ντελίβερι που δουλεύω 4 μέρες στην εβδομάδα (ναι είμαι part time) θα μου δώσει ένας μπάρμπας μου ένα κινέζικο 50αρακι που έχει για την δουλεία μου όποτε το χρειαστώ.

Το budget μου έτσι όπως το βλέπω θα είναι περίπου 1500€. Κάποιες μηχανές που έβαλα στο μάτι είναι Kawasaki KLE250 Anhelo (λατρέυω τα on-off και τα ταξιδιάρικα γενικά μηχανάκια), Honda CBF250 και Yamaha YBR250. Προφανώς πρώτα θα βγάλω το δίπλωμα, και σιγά σιγά θα μαζεύω αρκετά λεφτά για να δώσω το παπί και να αγοράσω μια μηχανή μικρή για αρχή. Τι θα προτείνατε; Επίσης και Suzuki GS500 μου αρέσει όπως και Honda CB400 Super Four αλλά με απασχολεί η κατανάλωση τους...

Δώστε μου τα φώτα σας!
Gs 500 ,super four ,bros και bandit 400 παίρναμε εμείς (οι 40 και, 50 παρά) πριν από 25 χρόνια. Μηχανές διαμάντια που έγραψαν ιστορία , αλλά με τόσες φθορές σήμερα που θα σου σκίσουν την τσέπη.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Gs 500 ,super four ,bros και bandit 400 παίρναμε εμείς (οι 40 και, 50 παρά) πριν από 25 χρόνια. Μηχανές διαμάντια που έγραψαν ιστορία , αλλά με τόσες φθορές σήμερα που θα σου σκίσουν την τσέπη.

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Σωστός
Τα BANDIT έβγαλαν κακό όνομα γιατί σαν Ιαπωνίας είχαν παθογένειες.
Τα 400αρια έτσι.
Δεν ήρθαν ποτε επίσημα στην Ελλάδα.
Το ίδιο ισχυει και για τα υπόλοιπα CB 400 ,ZEPHYR 400 κλπ.
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν το χεις με τα μηχανολογικά δεν μπλεκεσαι με τέτοιο μηχανάκι ( παθών με BANDIT 400)
Εκτός αν πέσεις στην περίπτωση να είναι άριστο και απο τα σωστα χέρια.
Απο την αλλη έχει φθηνά μηχανάκια που με λίγη δουλειά γίνονται διαμάντια.

https://www.car.gr/22957276-kawasaki-zr-zephyr-400

Η κάτι τέτοιο με μοτέρ ΧΤ

https://www.car.gr/7728567-yamaha-srx-400-cc



https://www.car.gr/14669276-yamaha-srx-yamaha-srx4
 
Top Bottom