Σε αναζήτηση της επόμενης moto

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
@giamar γιάννη αυτό είναι σενάριο που παίζει δυνατά στο μυαλό μου, για adve με 2πλο εκκεντροφόρο (λόγω ομορφιάς κυρίως). υπάρχει πάντα ο προβληματισμός για τα χιλιόμετρα, ο οποίος είναι αρχικά ψυχολογικός αλλά πραγματικός, γιατί δεν έχω εικόνα τι μπορεί να προκύψει σε κόστος από μια μηχανή με περίπου 80k χλμ, με την οποία θα κάνω επιπλέον 30k.
Για αυτό και έβαλα και το F800GSΑ στην εξίσωση - σαν πιο νέο μοντέλο, αλλά τελείως διαφορετικό από 1200
Το f800GSA είναι κι αυτό μέσα στο μπάτζετ σου φίλε .
Αλλά μετά τα 140 έχει αρκετό κραδασμό (που μετριάζεται με ένα δρομισιο ελαστικό).
Το μεγαλύτερο προσόν του βέβαια είναι η πολύ χαμηλή κατανάλωση ,δύσκολα θα δεις 5αρι στο τριπ .
Endo me taxi η πεμφε το έχει εξοπλίσει με δύο προγράμματα οδήγησης ,τρακσιον ,και esa .
Δεν του λείπει τίποτα ,ακόμα και η σέλα του είναι ξεκούραστη για τα δικαβαλα .
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Το transalp δε μου αρέσει εμφανισιακά.. :) H ΑΤ είναι μέσα στο πλάνο, αλλά μάλλον είμαι κρυφο-ΒMWδακιας τελικά cdefghigi
Δες το από κοντά το 750 το φανάρι του ναι είναι κάπως, αλλά είπαμε ότι μας αρέσει πάνω από όλα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Με 12κ ή λίγο παραπάνω δεν βρίσκεις και το LC ? Δεν είναι καλύτερο ;
Ναι ,βρίσκεις .
Καλύτερο χμ...
Ίσως αν μεταφράζεται σε πιο δυνατό ,
όχι αν το καλύτερο μεταφράζεται σε peace of mind ,στο τελευταίο αερόψυκτο δε σε νοιάζει τίποτα ,καβαλάς και φεύγεις.
Βέβαια ακόμα και από τα πρωτα lc να πάρεις ,ότι ήταν να βγάλει θα το έχει λύσει ο πρώτος ιδιοκτήτης ,με ακριβότερη ζημιά τα πηνία ,που συνήθως βγάζουν κάπου στα 45 χ.χιλιομετρα.
Και τον άξονα που σκουριάζει και θέλει να τον κοιτάς(επιθεωρείς)κάθε δεύτερο σέρβις .
Βέβαια αν το μηχανάκι έχει το βιβλιαράκι της αντιπρόσωπειας ,δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα ,γιατί τα αναλαμβάνουν ,τους μεν άξονες αυτοί , αντικατάσταση δωρεάν ,αν πρόκειται για πηνία ,συνήθως τα βάζουν στο goodwill και πληρώνεις κάνα 400αρι .
Βέβαια πρόκειται για ζημιά που δεν βγάζει κάθε μέρα .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το transalp δε μου αρέσει εμφανισιακά.. :) H ΑΤ είναι μέσα στο πλάνο, αλλά μάλλον είμαι κρυφο-ΒMWδακιας τελικά cdefghigi
Έτσι ακριβώς ,τα ίδια γούστα έχουμε. Η μηχανή είναι γκόμενα ,το έχουμε ξαναπεί αυτό χαχαχαχαχαχα
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Το f800GSA είναι κι αυτό μέσα στο μπάτζετ σου φίλε .
Αλλά μετά τα 140 έχει αρκετό κραδασμό (που μετριάζεται με ένα δρομισιο ελαστικό).
Το μεγαλύτερο προσόν του βέβαια είναι η πολύ χαμηλή κατανάλωση ,δύσκολα θα δεις 5αρι στο τριπ .
Endo me taxi η πεμφε το έχει εξοπλίσει με δύο προγράμματα οδήγησης ,τρακσιον ,και esa .
Δεν του λείπει τίποτα ,ακόμα και η σέλα του είναι ξεκούραστη για τα δικαβαλα .

Αυτοί οι κραδασμοί είναι που με προβληματίζουν ρε συ Γιάννη και το ότι είναι σαν ένα μεγάλο v-strom - αξιόπιστο, αλλά μέτριο παντού, σε σύγκριση με το 1200αρι.

Και δεν ξέρω πως είναι σε άνεση, σε σχέση με το μεγάλο αδερφό - γιατί η άνεση στο ταξίδι είναι το νο 1 θέμα για μένα. Αν είναι να με πιάνει η μέση και να μένει στο γκαράζ, δεν...
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Και εγώ αυτό διάβασα από κάποιες κατόχους ότι έχει κραδασμούς , δεν το έχω οδήγηση , έχω ανεβεί στατικά επάνω , αλλα σε θέμα άνεσης δεν νομιζω να φτάνει το μεγάλο
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτοί οι κραδασμοί είναι που με προβληματίζουν ρε συ Γιάννη και το ότι είναι σαν ένα μεγάλο v-strom - αξιόπιστο, αλλά μέτριο παντού, σε σύγκριση με το 1200αρι.

Και δεν ξέρω πως είναι σε άνεση, σε σχέση με το μεγάλο αδερφό - γιατί η άνεση στο ταξίδι είναι το νο 1 θέμα για μένα. Αν είναι να με πιάνει η μέση και να μένει στο γκαράζ, δεν...
Αν η άνεση είναι η λέξη κλειδί ,μόνο 1200αρι.
Το μηχανάκι είναι τρένο κυριολεκτικά .
Ακόμα και με τις βαλίτσες πάνω δεν χαμπαριαζει πουθενά και όσο και να το πατάς.
Ενδεικτικά η πεμφε σου δίνει ακόμα και τα 180χαω με ασφάλεια .
Έχει τα πάντα το μηχανακι,αισθητήρες πίεσης και θερμοκρασίας ελαστικών ,θερμαινόμενα ,και 30αρι τεποζιτο ,πράγματα που σου κάνουν τη ζωή ευκολότερη και απροβληματιστη.
Το 800 θα το βολευτεις κι αυτό ,είναι all-arounder μηχανάκι ,αν ανέβεις να το καβαλήσεις μετά από ένα 1200αρι θα νοιώσεις ότι είναι ένα μεγάλο παπί ,αλλά προσανατολίζεται και ένα 40% για σοβαρό χώμα.
Αν αυτό σε ενδιαφέρει δλδ .
Επίσης πολύ φθηνά (σχετικό με το πόσο παίρνουν οι περισσότεροι ) υπάρχει άνθρωπος που θα σου βελτιώσει την όλη λειτουργεία του μοτέρ ,αλλά αυτά στην ώρα τους ,δεν θα επεκταθω άλλο .
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πάντως αν θες test ride σε gsa 1200 ρίξε σύρμα να βρεθουμε

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Βέβαια αν το μηχανάκι έχει το βιβλιαράκι της αντιπρόσωπειας ,δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα ,γιατί τα αναλαμβάνουν ,τους μεν άξονες αυτοί , αντικατάσταση δωρεάν ,
γιάννη θα περάσουν στην αντιπροσωπεία δωρεάν αντικατάσταση άξονα σε μηχανάκι 8-10 χρόνων..;;;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
γιάννη θα περάσουν στην αντιπροσωπεία δωρεάν αντικατάσταση άξονα σε μηχανάκι 8-10 χρόνων..;;;
Αν το πάει εκεί και συνεχίζει ακόμα σίγουρα.
Μιλάω μόνο για τη γνωστή στο Γέρακα ,για τις άλλες δε βάζω το χέρι μου στη φωθιά
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
γιάννη θα περάσουν στην αντιπροσωπεία δωρεάν αντικατάσταση άξονα σε μηχανάκι 8-10 χρόνων..;;;
Δωρεάν αντικατάσταση άξονα κάνουν σε όλα τα LC μοντέλα -2013 ή όσα έχουν πάνω από 60000 χλμ.

Στα προηγούμενα όπως τα 2 εκκεντροφόρα που κοιτάς δεν έχουν κανένα θέμα. Αλλά και πάλι μη σε τρομάζουν ότι και να είναι, με τόσες κλοπές σε GS πιο εύκολα βρίσκεις ανταλλακτικά γνήσια παρά φέτα σε super market
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Μπράβο στη ΒMW! διαβάζω αρκετά ότι σε περίπτωση βλάβης θέλει γερό πορτοφόλι και προτιμώ να το έχω ποσοτικοποιήσει από νωρίς.
κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε που λένε και στο χωριό μου. ok, μικρο-πράγματα τα φτιάχνεις, αλλά άμα σου σκάσει ζημιά ένα χιλιάρικο, είναι κάπως...

τώρα για το άλλο που λες Γιάννη, ασφάλεια κλοπής νομίζω είναι απαραίτητη
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
γιάννη θα περάσουν στην αντιπροσωπεία δωρεάν αντικατάσταση άξονα σε μηχανάκι 8-10 χρόνων..;;;
Ναι,στις ανακλήσεις δεν θέτει χρονικά περιθώρια η bmw.
Το παλιό μου 08 το πέρασα αντικατάσταση πίσω μουαγιέ και φίλτρο βενζίνης (δεν αλλάξανε απλά το φίλτρο αλλά όλο το σύστημα,αντλία-σωληνάκια-καλώδια-φίλτρο!) το 2018.
Το τωρινό LC μου του 13 υπάρχει αντικατάσταση άξονα, με περιμένουν και κάποια στιγμή θα ανέβω στο κλεινόν άστυ.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Νίκο γενικά στις ανακλήσεις της bmw ναι ισχυει αυτό που γραφεις, αλλά στον άξονα έχει ανάκληση μόνο στα LC μοντέλα.
Να μην μπερδευτεί ο σύντροχος που ψάχνει μηχανή
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Αν το πάει εκεί και συνεχίζει ακόμα σίγουρα.
Μιλάω μόνο για τη γνωστή στο Γέρακα ,για τις άλλες δε βάζω το χέρι μου στη φωθιά
Εγώ βάζω το χέρι μου στην φωτιά και για μια άλλη στην Μεσογείων και Κατεχάκη....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Και στη Βουλιαγμένης.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ειχα και εγω σχετικα προσφατα τους ιδιους προβληματισμους και κατεληξα σε Gs.RollingRollingRolling

Περα απο πλακα οταν πεφτει στο τραπεζι η ανεση στο ταξιδι θα ελεγα οτι ειναι μονοδρομος...ισως να μην ειναι αλλα εγω ετσι το βλεπω.Με αυτη μου την λογικη το ερωτημα δεν ειναι πιο μηχανακι,αλλα πιο gs.

Συνηθως οταν εχει καποιος θεματα στην μεση,εχει και θεματα στα ποδια,τον αυχενα και τα χερια αλλα μας τα κραταει κρυφα,φυσικα παντα υπαρχει τροπος να ομολογησει .Hate

Εγω λοιπον σκεφτηκα οτι χρειαζομαι την ανεση που θες και εσυ αλλα και ενα σχετικα ελαφρυ μηχανακι για να μπορω να το φερνω βολτα.Κατεληξα στο gs του 08 το απλο το οποιο ειναι 5cm πιο χαμηλο απο τα αλλα και δεν μετανοιωσα γι αυτη μου την επιλογη.Το συγκεκριμενο μοντελο δεν εβγαλε καποια σοβαρη βλαβη και δεν ειναι απαραιτητο να τρεχεις στην αντιπροσωπεια που συνηθως σου παιρνουν το κεφαλι με το παραμικρο.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Κι όπως είχε πει και ένας σοφός ανθρωπας όλοι στο τέλος Πεν Φε θα πάρουτε...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Ειχα και εγω σχετικα προσφατα τους ιδιους προβληματισμους και κατεληξα σε Gs.RollingRollingRolling

Περα απο πλακα οταν πεφτει στο τραπεζι η ανεση στο ταξιδι θα ελεγα οτι ειναι μονοδρομος...ισως να μην ειναι αλλα εγω ετσι το βλεπω.Με αυτη μου την λογικη το ερωτημα δεν ειναι πιο μηχανακι,αλλα πιο gs.

Συνηθως οταν εχει καποιος θεματα στην μεση,εχει και θεματα στα ποδια,τον αυχενα και τα χερια αλλα μας τα κραταει κρυφα,φυσικα παντα υπαρχει τροπος να ομολογησει .Hate

Εγω λοιπον σκεφτηκα οτι χρειαζομαι την ανεση που θες και εσυ αλλα και ενα σχετικα ελαφρυ μηχανακι για να μπορω να το φερνω βολτα.Κατεληξα στο gs του 08 το απλο το οποιο ειναι 5cm πιο χαμηλο απο τα αλλα και δεν μετανοιωσα γι αυτη μου την επιλογη.Το συγκεκριμενο μοντελο δεν εβγαλε καποια σοβαρη βλαβη και δεν ειναι απαραιτητο να τρεχεις στην αντιπροσωπεια που συνηθως σου παιρνουν το κεφαλι με το παραμικρο.
Τίποτα κρυφό, θα τα μολογήσω όλαΠάνο! είναι αυτό που λένε στο χωριό: δεν κάνω κρακ κρακ όταν σηκώνομαι απ το κρεβάτι επειδή είμαι γέρος, αλλά επειδή είμαι τραγανός... abcdefghgk

όπως με βλέπω, είναι μονόδρομος το GS - το θέμα είναι βρεθεί και το μοντέλο που είναι όμορφο στα μάτια μου, στη σωστή τιμή. Από αερόψυκτα, μόνο το adve είναι αυτό που κάνει κλικ
 
Top Bottom