Σε αναζήτηση της επόμενης moto

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Καλησπέρα & καλή εβδομάδα στην παρέα!

μετά από 2 χρόνια αποχής, ήρθε η ώρα να γεμίσει μια άδεια θέση στο γκαράζ και θα εκτιμούσα τη γνώμη σας :)

Τα δεδομένα
Η πρώην: ένα αρκετά βελτιωμένο v-strom 650
Χρήση: ταξίδια εντός/ εκτός ελλάδας μονοκάβαλος και φορτωμένος, άσφαλτο και βατοί χωματόδρομοι. χρήση μέσα στην Αθήνα όχι.
Budget: 12 χιλ. max
ΗP: 85-100κάτι άλογα είναι μια χαρά για τη χρήση που θα κάνω.
Tο ζητούμενο: ο παράγοντας "άνετη και ξεκούραστη οδήγηση" (λόγω θέματος με τη μέση) είναι ίσως ο βασικότερος και μετά ακολουθεί η αξιοπιστία.

Τι θα έπαιρνα αν μπορούσα: GS / GSA1200 LC 16-18 (για πολλούς λόγους, αλλά για μένα είναι η πιο όμορφη μοτό)

Μιας και η παραπάνω είναι εκτός budget, έχω δει τις παρακάτω επιλογές. Δυστυχώς δεν έχω την επιλογή να κάνω test ride / βόλτα ή έστω να κάτσω πάνω, θα ήθελα σε πρώτη φάση τη γνώμη στα παρακάτω ερωτήματα, για να καταλήξω σε 1-2 επιλογές τις οποίες φυσικά και θα δοκιμάσω μετά:

- 1200 GSA 2010 - 2012: με προβληματίζουν τα πολλά χρόνια, τι να υπολογίσω για κόστη συντήρησης στην 3ετια για ένα σωστά διατηρημένο όχημα με ±80k χλμ?
- 1200 GS 2013 - 2014: έχω διαβάσει παντού να αποφύγει κάποιος την αγορά των πρώτων υδρόψυκτων - γνώμη από κατόχους?
- F800 GSA 16-18: βαθμός άνεσης στο ταξίδι?
- Africa Twin 1000: βαθμός άνεσης στο ταξίδι? - από ποια χρονιά και μετά προτείνετε και γιατί?

Στο ίδιο budget βρίσκω και:
- Versys 1000: όμορφο, δυνατό και αξιόπιστο απ ότι διαβάζω. κανένας κάτοχος να μας πει παραπάνω?
- ducati 950 (πολλά μηχανάκια με λίγα χλμ): έχει εικόνα κάποιος πόσο κοστίζει το μεγάλο service του desmo?
- ΚΤΜ 1050 / 1090: εδώ δεν έχω καμία εικόνα για αξιοπιστία και κόστη συντήρησης

Ευχαριστώ και sorry αν κούρασε το μακροσκελές post Praising
 
Τελευταία επεξεργασία:

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
672
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Το Africa το 1000 έχει αρκετά θεματακια, αν δεν μπορείς να ανεβάσεις το budget σου για το 1100 θα πρότεινα να μην το πάρεις το 1000,αν χρειαστείς πληροφορίες και test ride για το 1100, στείλε μου
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αν θέλεις ξεκούραστο ταξίδι το gs είναι μονόδρομος.Όχι ότι η Άφρικα ή τα άλλα δεν ταξιδεύουν,αλλοίμονο,αλλά η ποιότητα κύλισης του πρώτου είναι εκ των ουκ άνευ.
Με <10.000€ βρίσκεις gs του 10-12 με φουλ εξτρά-βαλίτσες κλπ έτοιμο για ταξίδι,μη σε φοβίζουν τα χρόνια παλαιότητας,το μηχανάκι στέκεται αξιοπρεπέστατα δεν είναι υπολογιστής ώστε να θεωρείται παρωχημένο.

Τα σέρβις του κοστίζουν όπως όλα των υπολοίπων εταιρειών,Ιαπωνέζικων και μη,βατά δηλαδή.Λάδια-φίλτρα-τακάκια συνήθεις τιμές.

ΥΓ Δεν είναι ανάγκη να πάρεις το adventure,εκτός αν σου αρέσει οπτικά.
ΥΓ2 Τα LC 13-14 μια χαρά είναι,δεν βγάζουν προβλήματα, στα επόμενα μοντέλα βελτίωσαν απλώς μερικά πράγματα πχ *****ότερο σασμάν.Το δικό μου 2013 στα 3 χρόνια τώρα δεν έχει παρουσιάσει απολύτως τίποτα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εφόσον βάζεις ένα σημαντικό παράγοντα, την άνεση στο ταξίδι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, μόνο GS 1200 adventure θα σε καλύψει.
Θα δεις όσο πιο νέο μοντέλο αναλόγως του badget σου, επίσης τα χιλιόμετρα οκ δεν λέει και τίποτε αν είναι μερακλής ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και όχι τσιπης. Αρκεί να πιστοποιούνται από βιβλίο συντήρησης. Ιδανικά για τα χρήματα σου 2010-2012 όπως σωστά έγραψες, δεν μιλάω για νεότερα γιατί δεν τα φτάνεις οικονομικά.


Αν και στη θέση σου επειδή πιθανόν να μην υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να την αλλάξεις σε 2-3 χρόνια, θα κοιτούσα από 2016 και μετά με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα να μαζευτούν τα επιπλέον χρήματα, πχ σκοτώνεις το φετινό καλοκαίρι με οικονομίες και είσαι έτοιμος του χρόνου. Στο οικονομικό θέμα συντήρησης ότι έξοδα έχει ένα του 2010 τόσα έχει και ένα του 2017, εξαιρώντας τον παράγοντα βλάβης, αναφέρομαι ξεκάθαρα σε ετήσια συντήρηση.
Κανένα 300 ευρώ τον χρόνο να υπολογίσεις με δεδομένο ότι δεν κάνεις πάνω από 10000 χλμ τον χρόνο, ώστε να πληρώνεις ένα μόνο σέρβις την χρονιά.

Ότι και να επιλέξεις με το καλό να αποφασίσεις.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δεν ξερω αν το gs ειναι μονοδρομος στα ξεκούραστα ταξιδια αλλα ξερω πως με το versys ταξιδευω ανετα γιατι εχει σελαρα για οδηγο και συνοδηγο σε ταξιδι με την κορη που ειναι 15 χρονων και αμαθη στα ταξιδια με μοτοσυκλετα καναμε 1300 χλμ σερι με στασεις μονο για ανεφοδιασμο και μια καλη για τοστ και καφε γυρω στα τρία τέταρτα και δεν μου παραπονέθηκε
Μιλαω για μοντελο μετα του 19

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις - γρήγορα πιστόλια :)

@dinospanadp υπερ-ευχαριστώ μόνο και που το πρότεινες για test-ride. θα το ψάξω για 1100 και αν βρω μέσα στο budget, οι μπύρες δικές μου!
@apache μάνο δεν το είχα κοιτάξει καθόλου, με ξενίζει σε πρώτη φάση η χώρα κατασκευής του, αλλά θυμάμαι το moto είχε αναλυτικό test
@gaslion είναι τίμιο αρκετά, αλλά θέλω να δοοκιμάσω και κάτι διαφορετικό
@karellen, @jliordos ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις!
@dikoukos πολύ χρήσιμο το παράδειγμα, ευχαριστώ


το καλό είναι ότι δε βιάζομαι να κλείσω κάτι - είναι και δύσκολη η εποχή, οπότε εκτός και αν βρεθεί κάτι εξαιρετικό, προχωράω αργά.
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Εάν υπάρχει κάποιος/α που πήγε από F800GSA σε 1200GS (ή και το ανάποδο), θα ήθελα πολύ να ακούσω μια άποψη, συν / πλην κλπ
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Το Vstrom 1000/1050 έχει φήμη για ανυπέρβλητη αξιοπιστία. Αν αυτό είναι το πρώτο που σε ενδιαφέρει.
Από εκεί και πέρα η συμβουλή μου είναι να πάρεις αυτό που λέει η καρδιά σου και μόνο.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
407
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Έχω Versys 1000 πρώτης γενιάς. Ότι απορία έχεις, μου λες. Γνώμη μου αν δε πρόκειται να μπεις χώμα, καλύτερα να κοιτάξεις ένα καθαρά street μοντέλο. Το RT για παράδειγμα είναι πολύ πιο άνετο από το Gs από τη στιγμή που κυκλοφορείς μόνο άσφαλτο ή ταξιδεύεις. Είχα tiger 800 xr και πήγα σε Versys για αυτό τον λόγο.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Λοιπόν Μιχάλη ,
Επειδή είσαι μπερδεμένος πολύ ,το επόμενο μηχανάκι σου (σε αυτά τα λ7 και ίσως και λίγο λιγότερα τριβάλιτσο έτοιμο ) ,είναι το bmw r 1200 GS ,με το διπλό εκκ. DOHC
Βρίσκεις ένα που να έχει ενημερωμένο βιβλιαράκι αντιπροσωπείας ,το κρατάς μια τριετία και το δίνεις στα ίδια λ7 που το αγόρασες γιατί έχει το δικό του κοινό και δεν χάνει την αξία του.
Είναι μια κίνηση που δεν ενέχει κανένα ρίσκο ,το διπλόέκκεντρο μοντέλο δεν βγάζει ζημιές ,θα ησυχάσεις με το θέμα σέρβις ,είναι αερόψυκτο 115 άλογα ,δεν έχει νερά θερμοστάτες ,ανορθωτές και άλλα πράγματα που θα πονοκεφαλιαζεις σε κάθε ταξίδι σου και άξονα που δεν σκουριάζει ούτε χαλάει ,ούτε λερώνει.

Meanwhile έχεις χρόνο να σκεφτείς το επόμενο ,μαζεύοντας λίγα φραγκακια ακόμα για το επόμενο (που λογικά θα πας σε LC του '17-'18)
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Α,ξέχασα ,αν χρειαστεί κάτι από ανταλλακτικό ,έχει μέχρι και στα περίπτερα ,αυτά .
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Με τον διπλό εκκεντροφόρο ποιας χρονολογίας και μετά μεταφράζετε δηλαδή ;
Με 12κ ή λίγο παραπάνω δεν βρίσκεις και το LC ? Δεν είναι καλύτερο ;
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Transalp 750 κούτα παίρνεις. Η Africa 1000 2019 μοντέλο το είχα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ότι και αν διαλέξεις να είναι από καρδιάς γιατί εσύ θα το Καβαλάς.
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
@giamar γιάννη αυτό είναι σενάριο που παίζει δυνατά στο μυαλό μου, για adve με 2πλο εκκεντροφόρο (λόγω ομορφιάς κυρίως). υπάρχει πάντα ο προβληματισμός για τα χιλιόμετρα, ο οποίος είναι αρχικά ψυχολογικός αλλά πραγματικός, γιατί δεν έχω εικόνα τι μπορεί να προκύψει σε κόστος από μια μηχανή με περίπου 80k χλμ, με την οποία θα κάνω επιπλέον 30k.
Για αυτό και έβαλα και το F800GSΑ στην εξίσωση - σαν πιο νέο μοντέλο, αλλά τελείως διαφορετικό από 1200
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Με τον διπλό εκκεντροφόρο ποιας χρονολογίας και μετά μεταφράζετε δηλαδή ;
Με 12κ ή λίγο παραπάνω δεν βρίσκεις και το LC ? Δεν είναι καλύτερο ;
Θάνο με 2πλο εκκεντροφόρο είναι τα 1200 κατασκευής 2010 - 2013.
Τα LC είναι από το 13 και μετά, με πιο "ολοκληρωμένο" το 2018. αλλά είναι μακρια από το budget μου, δυστυχώς...
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Θάνο με 2πλο εκκεντροφόρο είναι τα 1200 κατασκευής 2010 - 2013.
Τα LC είναι από το 13 και μετά, με πιο "ολοκληρωμένο" το 2018. αλλά είναι μακρια από το budget μου, δυστυχώς...
Ευχαριστώ πολύ . Lc τα πρώτα πάντως νομίζω παίζουν στα λεφτά που γράφεις ή λίγο παραπάνω
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Transalp 750 κούτα παίρνεις. Η Africa 1000 2019 μοντέλο το είχα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ότι και αν διαλέξεις να είναι από καρδιάς γιατί εσύ θα το Καβαλάς.
Αν υπάρχει στα 12κ crf1000L από εμένα είναι ναι.
Αλλά δεν έχει.
Το κοιτούσα κι εγώ το 1000 ,ένα από Κατερίνη στο ψαρ είχε 14μισο .
 

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Transalp 750 κούτα παίρνεις. Η Africa 1000 2019 μοντέλο το είχα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ότι και αν διαλέξεις να είναι από καρδιάς γιατί εσύ θα το Καβαλάς.
Το transalp δε μου αρέσει εμφανισιακά.. :) H ΑΤ είναι μέσα στο πλάνο, αλλά μάλλον είμαι κρυφο-ΒMWδακιας τελικά cdefghigi
 
Top Bottom