Σάββατο 2 Ιουλίου, καφεδάκι στον Άγιο Βασίλειο

N

notakos600

Guest
Περαστικά Νότη.
Η συμβουλή μου είναι να πάρεις το συγγενικό σου πρόσωπο από αυτό το νοσοκομείο κ να το πάς, αν γίνεται, σε οποιοδήποτε άλλο νοσοκομείο.
Μόνο μην κάτσετε εκεί που κάθεστε τώρα.
94 χρονών με κάταγμα ισχιου και θετική σε κοβιντ.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ωραία βόλτα παίδες.
Έχασα τα καλύτερα.
Τουλάχιστον είδατε θάλασσα.
Από το πρωί στον Ευαγγελισμό για συγγενικό πρόσωπο κι έχουμε μέλλον ακόμη...

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περαστικά να είναι Νότη δυστυχώς υπάρχουν και αυτά, εγώ έχω και την Μάνα μου και τον πατέρα μου με κορονοϊο 89 και 84 ετών....
Περαστικά παιδιά!!!
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Γιατι Πανο το λες αυτο?
Γιατί τον χειμώνα του '19 έφεραν τον πατέρα μου με βαρύ εγκεφαλικό κ στα επείγοντα του διέγνωσαν γαστρεντερίτιδα κ μόνο.
Ως γνωστόν, όποιος παθαίνει εγκεφαλικό τα κάνει πάνω του χωρίς να το καταλάβει.
Για γέλια κ για κλάματα.
Του έβαλαν ορό χωρίς λόγο.
Σχολασα από την δουλειά κ πήγα αμέσως Ευαγγελισμό.
Τον είδα κ αμέσως έτρεξα κ ρώτησα τον γιατρό που τον εξέτασε, αν έχει δεί πολλούς ασθενείς με γαστρεντερίτιδα να έχουν απώλεια συνείδησης, πτώση γωνίας γνάθου, ακούσιες κινήσεις, απλανες βλέμμα κ δυσκολία στην αναπνοή.
Μου είπε πως θα κάνουμε αξονική.
Με τα χίλια ζόρια.
Φάνηκε το ισχαιμικό, αλλά ήδη είχαν περάσει 7 ώρες.
Αν ο πανηλίθιος που τον εξέτασε κ το έπαιζε γιατρός είχε κάνει σωστή διάγνωση από την αρχή κ είχαν χορηγήσει θρομβολυτικα, ίσως να ζούσε ο πατέρας μου.
Για να μην πω για το "δωμάτιο" που μας πήγαν μετά.
Στον 8ο όροφο παθολογικής, στον διάδρομο.
Δωμάτιο ελεύθερο δεν υπήρχε για τον πατέρα μου που δούλεψε 40 χρόνια στα καράβια, γιατί είχαν καταληφθεί από ένα σωρό αλλοδαπούς που ξάπλωναν σταυροπόδι κ έπαιζαν με τα κινητά τους.
Δεν ήθελα να τα ξαναθυμηθω όλα αυτά γιατί εκνευρίζομαι
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γιατί τον χειμώνα του '19 έφεραν τον πατέρα μου με βαρύ εγκεφαλικό κ στα επείγοντα του διέγνωσαν γαστρεντερίτιδα κ μόνο.
Ως γνωστόν, όποιος παθαίνει εγκεφαλικό τα κάνει πάνω του χωρίς να το καταλάβει.
Για γέλια κ για κλάματα.
Του έβαλαν ορό χωρίς λόγο.
Σχολασα από την δουλειά κ πήγα αμέσως Ευαγγελισμό.
Τον είδα κ αμέσως έτρεξα κ ρώτησα τον γιατρό που τον εξέτασε, αν έχει δεί πολλούς ασθενείς με γαστρεντερίτιδα να έχουν απώλεια συνείδησης, πτώση γωνίας γνάθου, ακούσιες κινήσεις, απλανες βλέμμα κ δυσκολία στην αναπνοή.
Μου είπε πως θα κάνουμε αξονική.
Με τα χίλια ζόρια.
Φάνηκε το ισχαιμικό, αλλά ήδη είχαν περάσει 7 ώρες.
Αν ο πανηλίθιος που τον εξέτασε κ το έπαιζε γιατρός είχε κάνει σωστή διάγνωση από την αρχή κ είχαν χορηγήσει θρομβολυτικα, ίσως να ζούσε ο πατέρας μου.
Για να μην πω για το "δωμάτιο" που μας πήγαν μετά.
Στον 8ο όροφο παθολογικής, στον διάδρομο.
Δωμάτιο ελεύθερο δεν υπήρχε για τον πατέρα μου που δούλεψε 40 χρόνια στα καράβια, γιατί είχαν καταληφθεί από ένα σωρό αλλοδαπούς που ξάπλωναν σταυροπόδι κ έπαιζαν με τα κινητά τους.
Δεν ήθελα να τα ξαναθυμηθω όλα αυτά γιατί εκνευρίζομαι
Κριμα για τον πατερα σου .... δε νομιζω ομως οτι μια λαθος διαγνωση γιατρου μπορει να χαρακτηρισει ολοκληρο νοσοκομειο!

Καταρχην μπορει αυτος ο γιατρος να μην ειναι καν εκει!!!

Ηταν η πρωην γυναικα μου νοσηλευτρια στο Ευαγγελισμο, μου ελεγε οτι αν και γινεται ο χαμος , εχει καλους γιατρους...
Εχω γυρισει πολλα κρατικα νοσοκομεια λογω των γονιων μου...τα ιδια ειναι ρε συ παντου
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Κριμα για τον πατερα σου .... δε νομιζω ομως οτι μια λαθος διαγνωση γιατρου μπορει να χαρακτηρισει ολοκληρο νοσοκομειο!

Καταρχην μπορει αυτος ο γιατρος να μην ειναι καν εκει!!!

Ηταν η πρωην γυναικα μου νοσηλευτρια στο Ευαγγελισμο, μου ελεγε οτι αν και γινεται ο χαμος , εχει καλους γιατρους...
Εχω γυρισει πολλα κρατικα νοσοκομεια λογω των γονιων μου...τα ιδια ειναι ρε συ παντου
Τι να σού πω, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση.
Μακάρι από τότε, όλα τα δημόσια νοσοκομεία να έχουν γίνει τέλεια.
Ειλικρινά, το εύχομαι, για το καλό όλων μας.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τι να σού πω, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση.
Μακάρι από τότε, όλα τα δημόσια νοσοκομεία να έχουν γίνει τέλεια.
Ειλικρινά, το εύχομαι, για το καλό όλων μας.
Πλακα μας κανεις πανο μου.???
Εισηχθη η μανα μιας φιλης με ασθενοφορο...με κοβιντ...
Δεν επετραπη η εισοδος στην κορη...λογω κοβιντ...
Παιρνει σε λιγο τηλ να μαθει νεα, και της λενε οτι δεν εχουν ασθενη με αυτο το ονομα!!!!!!!!!!!!!

Παει στο νοσοκομειο...φωνες κλαμματα...τωρα βεβαια της επετρεψαν να μπει...και αρχιζει και ψαχνει σε κατασταση σοκ..!!!
Τη βρηκε μετα απο ωρες...αφου μπηκε σε ολους τους θαλαμους....σε ενα διαδρομο!!

Αυτα στο Αττικο, το Σεπτεμβρη που μας περασε

Μετα επαθε και ουρολοιμωξη...αλλα ολα οκ, τη γλυτωσε
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Για αυτό είναι οι ιδιωτικές ασφαλίσεις.Αν μπορείς βέβαια.Και δυστυχώς ΔΕΝ μπορούν όλοι.
Σε όλα δυστυχώς,ότι πληρώνεις παίρνεις.Ειδικα στις υποαναπτυκτες και υπο-αναπτυξιν χώρες.Το 1992 με σπασμένο γόνατο λόγω ατυχήματος με το μηχανάκι σ εκείνες τις ανεκδιηγητες λεωφορειολωριδες με το σκληρό πλαστικό,στο ΚΑΤ με ανοιχτό γύψο πέρναγαν οι γιατροί στο θάλαμο με 13 κρεβάτια για 10 μέρες (επικεφαλής ο διευθυντής καθηγητής της πτέρυγας και τα γιατρουδακια)και αφού βλέπανε τους άλλους 12 φευγανε και μένα δεν με κοίταζε κανείς.Εμαθα από διπλανό ασθενή πως αν σκάσω φακελάκι θα με κοιτάξουν και μένα.Ευτυχως ήρθε συγγενής μου που ήταν γιατρός και το κανόνισε,αλλιώς θα έδενε το κόκαλο και κάποια στιγμή θα έφευγα μόνος μου.
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.023
Όνομα
George
Είμαστε σε λάθος θέμα ως συνήθως κ συζητούμε κάτι πολύ βαθύ, ως συνήθως..την υγεία.

Οποίος νομίζει ότι μπορεί μια ιδιωτική ασφάλιση να του καλύψει όσα ένα δημόσιο νοσοκομείο κοιμάται βαθιά.. Πολύ βαθιά..
Κάποτε ίσως.. Τώρα με την καμία..
2 φορές από 15 μέρες σε ένα έτος με τον πατέρα είδα κ κατάλαβα πολλά για τους Έλληνες γιατρούς κ νοσηλευτές.
Από μένα ένα τεράστιο Μπράβο!!
Αν θέτε το αναλύω στην σωστή ενοτητα

Στα της βόλτας τώρα.
Το μέρος δύναμη, ήρεμο, τόσο όσο κόσμο.
Θάλασσα κορυφή κ η διαδρομή σούπερ.
Η παρέα φιλική κ ψύχραιμη. Χάρηκα που γνώρισα όσους δεν ήξερα.
Ο Στελαρας με τον Ντουκο λόγω γωνίας τιμονιου θέλει μια αλάνα να στρίψει επιτόπου σαν να έχει Scania.. Tooth

Αντε στα επόμενα φίλοι μου!!
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Είμαστε σε λάθος θέμα ως συνήθως κ συζητούμε κάτι πολύ βαθύ, ως συνήθως..την υγεία.

Οποίος νομίζει ότι μπορεί μια ιδιωτική ασφάλιση να του καλύψει όσα ένα δημόσιο νοσοκομείο κοιμάται βαθιά.. Πολύ βαθιά..
Κάποτε ίσως.. Τώρα με την καμία..
2 φορές από 15 μέρες σε ένα έτος με τον πατέρα είδα κ κατάλαβα πολλά για τους Έλληνες γιατρούς κ νοσηλευτές.
Από μένα ένα τεράστιο Μπράβο!!
Αν θέτε το αναλύω στην σωστή ενοτητα

Στα της βόλτας τώρα.
Το μέρος δύναμη, ήρεμο, τόσο όσο κόσμο.
Θάλασσα κορυφή κ η διαδρομή σούπερ.
Η παρέα φιλική κ ψύχραιμη. Χάρηκα που γνώρισα όσους δεν ήξερα.
Ο Στελαρας με τον Ντουκο λόγω γωνίας τιμονιου θέλει μια αλάνα να στρίψει επιτόπου σαν να έχει Scania.. Tooth

Αντε στα επόμενα φίλοι μου!!
Επειδή έχω και την έχω χρησιμοποιήσει σε πολύ βαρύ περιστατικό,και σε πολύ ακριβό νοσοκομείο,διαφωνώ πλήρως αλλά ουτε θα αναφερθώ συγκεκριμένα ,ούτε θα το αναλύσω,διότι ολα κρίνονται ατομικά και κατά περίπτωσιν.Τελος από μένα δεν θα επανέλθω.Ευχομαι υγεία σε όλους και καλές βόλτες.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Επειδή έχω και την έχω χρησιμοποιήσει σε πολύ βαρύ περιστατικό,και σε πολύ ακριβό νοσοκομείο,διαφωνώ πλήρως αλλά ουτε θα αναφερθώ συγκεκριμένα ,ούτε θα το αναλύσω,διότι ολα κρίνονται ατομικά και κατά περίπτωσιν.Τελος από μένα δεν θα επανέλθω.Ευχομαι υγεία σε όλους και καλές βόλτες.
Να προσθέσω πως είναι ασυνήθιστο ως κ σπάνιο σε άτομα άνω των 80 ετών να έχουν ακόμη ιδιωτική ασφάλεια.
Ο λόγος είναι τα αυξημένα ασφάλιστρα που βάζουν σε ηλικιωμένα άτομα, που μπορεί να φτάνουν κ τα 800€ μηνιαίως.
Πάρα πολλοί ηλικιωμένοι έρχονται φυσικά σε ιδιωτικά νοσοκομεία, αλλά χωρίς ιδιωτική ασφάλιση.
Πληρώνουν ντούκου.
Συνήθως ο αριθμός τους αυξάνεται το καλοκαίρι κ την περίοδο τών εορτών.
Τα παιδιά τους κάνουν συμφωνία με το νοσοκομείο να γίνει εισαγωγή κ κάποιες τυπικές εξετάσεις κ να πληρώσουν ένα στάνταρ ποσό, ώστε να τούς φροντίσουν, όσο τα παιδιά θα κάνουν ταξίδια, βόλτες κλπ.
Δηλαδή το νοσοκομείο λειτουργεί ως άτυπο γηροκομείο.
Αυτά κ τέλος από μένα, γιατί από χθες είμαστε εκτός θέματος.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.160
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Περαστικά Νότης.. δεν θέλω να μιλώ για τέτοια έχω άσχημες αναμνήσεις που ακόμα δεν έχω καταφέρει να ξεχάσω...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Δυστυχώς έχουμε από τη μια τη σκύλα (ιδιωτικό θεραπευτήριο) και από την άλλη τη Χάρυβδη (δημόσιο νοσοκομείο). Η πρώτη περίπτωση δεν ενδείκνυται για πολύ σοβαρά νοσουντες γιατί η θεραπεία είναι βάση μόνο των αυστηρών κατευθυντήριων οδηγιών και με απίστευτη τσιγγουνιά στην φαρμακευτική αγωγή και τα μέσα. Στην 2η περίπτωση αν πέσεις στον άσχετο ειδικευόμενο (και είναι δυστυχώς σχεδόν το 1/3 τέτοιοι) δε θα έχεις διάγνωση. Για το δημόσιο νοσοκομείο έχει σημασία να παρατηρείτε πολύ σχολαστικά τα αγαπημένα σας πρόσωπα έτσι ώστε να αναφέρετε στην καταγραφή του ιστορικού τα πάντα, ακόμα και αν κατι το θεωρείτε μη σημαντικό. Αν δεν σας καλύψει η εξέταση του ιστορικού που θα γίνει στο Tμήμα Επειγοντων Περιστατικών (TEΠ) ζητήστε ευγενικά και τη διάγνωση του επιμελητή των ΤΕΠ που λογικά θα είναι πιο έμπειρος (πάντα υπάρχει ενας επιμελητής στα ΤΕΠ).

Γενικά θα πρέπει να γνωρίζουμε κάποια συμπτωματα για σοβαρά περιστατικά:

για τα εγκεφαλικά ανισοκορία (άλλο μέγεθος η μία κόρη από την άλλη), δυσκολίες στην ομιλία ή στην όραση, αδυναμία στηριξης των άκρων, κλπ

για εμφράγματα δύσπνοια, οξύς πόνος στο στήθος και την πλάτη, εφίδρωση, κλπ

Για θρομβώσεις άκρων (πόνος, διαφορά θερμοκρασίας των άκρων).

Τέτοιες καταστήσεις απαιτούν άμεσες ενέργειες από τον σωστά ειδικευμένο ιατρό και με τα σωστά μέσα, προτιμηστε διακομιδή κατευθείαν σε μεγάλο νοσοκομείο με κέντρο θρομβόλυσης και όχι στο κεντρο υγειας που δεν έχουν τιποτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν πρέπει να χαλαρώνουμε πολύ, η χαλάρωση δεν είναι καλό πράγμα για εμάς τους μοτοσυκλετιστές.
(Άλλωστε την Κυριακή έχουμε Κόρφο).
Καφεδάκι και μπούρου-μπούρου το Σάββατο στον Άγιο Βασίλειο.
Ραντεβού στην έξοδο της Αττικής Οδού στη γέφυρα της Μάνδρας στις 08.30.
Επιστροφή 13.00-14.00 για το μεσημεριανό στο σπίτι.
Greek summer rulezzz.
GivingGiving
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Αλλα θα ακουλουθω και ραντεβου κατω...Με 11 ετων λαστιχα παω κουτσα κουτσα
Ήτανε καλή χρονιά μην σκας εσύ χαχαχά, αυτά να προσέχεις μην γίνουν μπαλόνια χααχαχ
 
Top Bottom