Πρόβλημα σε καινούργια μηχανή;;;;!!!???;;;

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αδερφός φίλου μου με 1150 gs . Λαμπάδιασε εν κινήσει και καρφώθηκε σε δένδρο . ----------------------------------

Τα μισά 1150 + 1100 , εάν τα κοιτάξετε στην δεξιά μεριά είναι κατακίτρινα
Δεν το ηξερα φιλε.
Ενα που γνωριζω λαμπαδιασε απο βραχυκυκλωμα .
Για την αποφυγη διαρροων τοτε ειναι επιτακτικη η αναγκη αντικαταστασης των πλαστικων ταχυσυνδεσμων με μεταλλικους.
Καποιοι φιλοι παραδιπλα με προτειναν να υπαρχει παντα στην εργαλειοθηκη ενας δευτερος ταχυσυνδεσμος ως spare ανταλλακτικο .Την λυση που ακολουθουν κατα κορον οι περισσοτεροι δλδ.
Εγω θα το παω παραπερα και θα παρω μεταλλικους.
Δεν νοειται να ταξιδευεις και επειδη η μαμα εκανε τσιγκουνιες να την πατησεις .
Στα 1200αρια μεχρι του 10 υπηρξε και ανακληση αντλιων και σωληνακιων με αλλα ενισχυμενα.
Στην πανω αντλια αλλαχθηκε προληπτικα ο αμαρτωλος ταχυσυνδεσμος ,με αλλον ιδιο καινουριο.
Μια τρυπα στο νερο δλδ.
Θυμαμαι η καμπανια αυτη ,απο τα παραστατικα ηταν καπου στα 500€,τα οποια δεν επιβαρυναν τον κατοχο.
Αν τ'αλλαζε με αυτους που επρεπε ποσο παραπανω να τους εβγαινε δλδ;
Τουλαχιστον στην κατω αντλια ο ταχυσυνδεσμος μετακομισε περιπου 40cm παρα πισω ,αφηνοντας εκεινη την αντλια στην ησυχια της.
Μιση δουλεια .
Αν καναν το ιδιο και στην πανω (με μεταλλικά ρουξουνια) θα τελειωνε το θεμα εκει.
Τεσπα ,η δουλεια ειναι να "ακουμε"τα μηχανακια μας ,οτι κι αν καβαλαμε .
 
Δημοσιεύσεις
686
Ηλικία
54
Μοτοσυκλέτα
R1150gs
Όνομα
Konstantinos Hatziangelou
Περιοχή
Χαλκιδική
Πριν από δύο εβδομάδες πήρα τη μηχανή να πάω μία βόλτα
Την βάζω μπρος και αρχίζει να μου μυρίζει βενζίνη
Εκτός από την μυρωδιά όμως ήταν και κάτω από τη μηχανή κάτι υγρό
Σβήνω βγάζω το πλαστικό από το πλάι για να δω τους ταχεισυνδέσμους ήταν όλα okay
Βγάζω ρεζερβουάρ και βλέπω ότι η διαρροή ήταν από το σωληνάκι που ενώνεται στην αντλία βενζίνης
Επειδή τα λάστιχα μου είναι καινούργια σχετικά πρόσθεσα ακόμα ένα σφικτήρα και ήταν όλα καλά
Πριν λίγο την παίρνω πάλι να πάω μία βόλτα τη βάζω μπρος και μου μυρίζει πάλι βενζίνη
Λέω δεν είναι δυνατόν αφού έχω βάλει κι άλλο σφικτήρα αποκλείεται να είναι από κει
Πράγματι ήταν από το άλλο σωληνάκι που πάει στην αντλία βενζίνης
η βλακεία που έχω κάνει εγώ είναι ότι όταν άλλαξα σωληνάκια βενζίνης έβαλα τα μαμά σφικτηρακια που είναι τα παρακάτω












Τα είχα σε πολύ εκτίμηση αλλά μάλλον έκανα λάθος
Τώρα έχω βάλει και στα δύο απλά σφικτηρακια εμπορίου και πιστεύω δεν θα έχω ξανά πρόβλημα














Οπότε το νου μας στην παραμικρή μυρωδιά βενζίνης ελέγχουμε τα πάντα!!!

kostas r1150gs
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σφυχτηρακια τετοια πρεπει να βγαζει αυτη την εβδομαδα το λιντλ ,σε διαφορα μεγεθη.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Σφυχτηρακια τετοια πρεπει να βγαζει αυτη την εβδομαδα το λιντλ ,σε διαφορα μεγεθη.

Βρε παιδιά δεν αφήνετε τα λιντλ ύσηχα να πάρετε κάποιο εξάρτημα από βιομηχανικά - ναυτιλιακά είδη με ανοξείδωτα κλπ. Υπάρχουν τέτοια καλούδια για σοβαρές επαγγελματικές εφαρμογές με αξιοπιστία και όχι υλικά για λάστιχα ποτίσματος.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Βρε παιδιά δεν αφήνετε τα λιντλ ύσηχα να πάρετε κάποιο εξάρτημα από βιομηχανικά - ναυτιλιακά είδη με ανοξείδωτα κλπ. Υπάρχουν τέτοια καλούδια για σοβαρές επαγγελματικές εφαρμογές με αξιοπιστία και όχι υλικά για λάστιχα ποτίσματος.
Δεν εχουν αναγκη φιλε.
Η δουλεια τους ειναι απλη.
Ενα απλο σφιξιμο θα κανουν ,δεν χρειαζεται κατι πιο εξειδικευμενο.
Τα ιδια χρησιμοποιουν κι οι υδραυλικοι .
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το παρουσίασε και σε άλλους;
Απλή φθορά;
Μάνο είναι εντός εγγυήσεως;
Εγγύηση και λείπει ένα κομμάτι από τον σενσορα που δεν πρέπει να είναι πάνω από 4 mm
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κάποιο χτύπημα από πέτρα?
Δεν υπάρχει περίπτωση εκεί που είναι ,πολύ φοβάμαι πιστόλι σε πλυντήριο...
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Δεν υπάρχει περίπτωση εκεί που είναι ,πολύ φοβάμαι πιστόλι σε πλυντήριο...

Δεν το νομίζω φίλε να είναι από πλυντήριο..... όσα τέτοια αν και σπάνια έχω ακούσει είναι από πέτρα..... που βρέθηκε σε εκείνο το σημείο..... Αν είναι από πέτρα κοίτα την περιοχή εκεί κοντά για χτυπηματάκια, αμυχές κλπ... ίσως έτσι επιβεβαιωθεί.
Καλά ξεμπερδέματα και ευτυχώς που είσαι εγγύηση.... αλλά θα στο περάσουν ή θα σου λένε άλλα..... ότι φανταζόμαστε εμείς και ακόμα παραπάνω..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν το νομίζω φίλε να είναι από πλυντήριο..... όσα τέτοια αν και σπάνια έχω ακούσει είναι από πέτρα..... που βρέθηκε σε εκείνο το σημείο..... Αν είναι από πέτρα κοίτα την περιοχή εκεί κοντά για χτυπηματάκια, αμυχές κλπ... ίσως έτσι επιβεβαιωθεί.
Καλά ξεμπερδέματα και ευτυχώς που είσαι εγγύηση.... αλλά θα στο περάσουν ή θα σου λένε άλλα..... ότι φανταζόμαστε εμείς και ακόμα παραπάνω..
Εγγύηση σίγουρα, η Yamaha στους σενσορες abs χρησιμοποιεί σπάνιες μαγνητικές γαίες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Τελικά η λαίλαπα εχει πρόβλημα, παμε για αλλαγη του μπροστινού σενσορα ABS..

Δεν λειτουργεί, ή απλά δείχνει πρόβλημα;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν το νομίζω φίλε να είναι από πλυντήριο..... όσα τέτοια αν και σπάνια έχω ακούσει είναι από πέτρα..... που βρέθηκε σε εκείνο το σημείο..... Αν είναι από πέτρα κοίτα την περιοχή εκεί κοντά για χτυπηματάκια, αμυχές κλπ... ίσως έτσι επιβεβαιωθεί.
Καλά ξεμπερδέματα και ευτυχώς που είσαι εγγύηση.... αλλά θα στο περάσουν ή θα σου λένε άλλα..... ότι φανταζόμαστε εμείς και ακόμα παραπάνω..


Κώστα
Κάποτε πλυντήριο μου στοίχισε 400€.
Μου κατέστρεψε το ψυγείο στο αμάξι.
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όταν ανάβει δεν λειτουργεί.

Πιθανόν σε κάποια χλμ να επανέλθει, μπορεί να είναι πρόβλημα που θα εξαλειφθει μετά από κάποια
φρεναρίσματα, αλλά φυσικά το κοιτάς και το λύνεις άμεσα, μιάς και με τα φρένα δεν παίζουμε..........
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Τελικά η λαίλαπα εχει πρόβλημα, παμε για αλλαγη του μπροστινού σενσορα ABS..
Τυχερέ!!
Ξέρεις πόσοι προσπαθούν να το απενεργοποιησουν και δεν μπορούν!!! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πιθανόν σε κάποια χλμ να επανέλθει, μπορεί να είναι πρόβλημα που θα εξαλειφθει μετά από κάποια
φρεναρίσματα, αλλά φυσικά το κοιτάς και το λύνεις άμεσα, μιάς και με τα φρένα δεν παίζουμε..........


Βαγγέλη
Τα tdm τσ 900 παρουσίαζαν συχνα τέτοιο θέμα στον σενσορα του πίσω τροχού.
Πολλοί λόγω του υπερβολικού κόστους για αυτό το παπαρακι το έβγαζαν εκτός.
Βέβαια για ανάκληση κλπ τοτε ουτε κουβέντα.
 
Top Bottom