Προστασία απο ζώα στο δικό τους φυσικό περιβάλλον

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ανοίγω το θέμα για συζήτηση, τι πρέπει να κάνουμε ή τι πρέπει να έχουμε όταν βρεθούμε σε απομακρυσμένα μέρη στην φύση και συναντήσουμε επιθετικά ζώα.
Από μια συνάντηση με αρκούδα, έως την πιο συχνη συνάντηση με σκυλιά. Ή λύκους, αλεπούδες, τσακάλια ή φίδια.
Από μια βραδιά κάμπινγκ έξω στην φύση σε μέρη με πανίδα, εώς μια απλή διάσχιση ενός ορεινού όγκου που θα βρεθούν μπροστά μας. Ή μια εντουράδα που θα συναντήσουμε ζώα στο δικό τους περιβάλλον και οι ξένοι θα είμαστε εμείς, με επακόλουθο να νιώσουν απειλή και να αμυνθούν.

Όσοι γνωρίζετε αναφέρετε αν πρέπει να έχουμε κάτι μαζί μας, και σε ποιες περιπτώσεις θα πρεπει να κάνουμε κάποιες ενέργειες
Επίσης, είναι καλό να έχουμε το κατοικίδιο μας μαζί μας; (πχ έναν σκύλο που θα μας προστατεύσει κιόλας θεωρητικά; ) ή θα ερεθίσει περισσότερο τα ζώα στην φύση;

Υ.Γ Δεν ήξερα αν αυτή είναι η σωστή ενότητα, αν υπάρχει άλλη ας το μεταφέρουν οι υπεύθυνοι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
To καθε ζωο θελει διαφορετικη αντιμετωπιση.

Σπανια (εως ποτε) θα βρεις λυκο η λυγκα μεσα στον δρομο.Αν τον βρεις μαλλον θα ειναι τραυματισμενος οποτε μακρια.Αν πλησιασεις την φωλια του μαλλον δεν θα τον δεις,αλλα σιγουρα θα τον μυρισεις,

Η αρκουδα ειναι αλλη περιπτωση.Σε καποιες περιοχες εχει εξοικιωθει τοσο με τον ανθρωπο και τις δραστηριοτητες του που υπαρχει πιθανοτητα να καθεται να σε κοιταει μεχρι να βαρεθει.Σταματαμε,κοιταμε τα ποδια για να βλεπουμε που παει και οχι τα ματια της,δεν τρεχουμε γιατι αν μας δει σαν θηραμα δεν εχουμε καμμια τυχη και αρχιζουνε να λεμε πιστευω,πατερ υμων και αλλα σχετικα.Δεν μπαινουμε αναμεσα σε αυτη και τα μικρα της.Αν το κανουμε κατα λαθος χωρις να κοιταμε προς τα μικρα την κανουμε χαλαρα...και αλλαζουμε καλτσα με την πρωτη ευκαιρια.

Δεν ψηνουμε σε μερη που γνωριζουμε οτι εχει αρκουδες και αν το κανουμε θαβουμε τα αποφαγια αρκετα μακρια σε σακκουλα,την οποια φυσικα παιρνουμε μαζι μας πριν φυγουμε.Δεν στηνουμε σκηνη επανω στο μονοπατι της και γενικα δεν στηνουμε σκηνη ωρα που δεν μπορουμε να δουμε αν υπαρχουν περιττωματα της,τριχες σε θαμνους και νυχιες στα δεντρα.

Τα περισσοτερα φιδια φευγουν μολις νοιωσουν τα βηματα μας,αλλα και να μην φυγουν δεν επιτιθενται αν δεν παμε να τα πιασουμε.Η οχια συνηθως οχι.Ειναι θεμα τυχης,η ατυχιας να μας τσιμπησει.Φοραμαι ψηλα παπουτσια,δεν πλησιαζουμε σε πετρες,ξερα φυλλα και παλια ξυλα.Χτυπαμε παντα με ενα ξυλο το μερος που θα στησουμε σκηνη και την γυρω περιοχη.

Τα αγριογουρουνα δεν αποτελουν κινδυνο γιατι δεν ορμανε,αλλα κανουν και αρκετο θορυβο οταν τρωνε.Τα αντιλαμβανομασε νωρις και αν κανουμε λιγο θορυβο συνηθως φευγουν.Δεν στηνουμε σε μονοπατι τους,γιατι αν τα τρομαξει κατι δεν βλεπουν που πανε,η κοντα σε δεντρα που τρεφονται οπως καρυδιες κορομηλιες,μουριες κλπ Αν εισαι ατυχος και το παρουν αποφαση να περασουν τον δρομο που ταξιδευεις σκουρα τα πραγματα...δεν εχουν ουτε φρενο,ουτε χειροφρενο.

Αλλο ενα προβλημα ειναι τα τσοπανοσκυλα.Το βραδυ μετα το μαντρωμα του κοπαδιου καποια απο αυτα κανουν απιστευτα χιλιομετρα.Επειδη τοτε δεν εχουν κατι να προστατεψουν δεν ειναι επιθετικα και πολλες φορες ακομη και φιλικα.Αν τα ταισουμε και τους πιασουμε κουβεντα ειναι καλη παρεα και καλος συναγερμος μεχρι να ξημερωσει.Σκυλι δικο μας θα ελεγα οτι μονο προβληματα μπορει να δημιουργησει γιατι ειναι καλος μεζες για λυκους και αρκουδες,

Αυτο που θα πρεπει να κανουμε ειναι να μην στησουμε σκηνακι μονοι μας αλλα με καποιον εμπειρο στην φυση.Αν φοβομαστε απλα δεν το κανουμε γιατι θα μεινουμε αυπνοι και η αλλη μερα θα εναι μαρτυριο.Κανουμε αρκετο θορυβο για να γινει αισθητη η παρουσια μας και να μην μας δουνε φαντη μπαστουνι και τρομαξουν.Σε περιοχες που υπαρχει μονο μια βρυση και υπαρχει πιθανοτητα να ερθουν το βραδυ για νερο διαλεγουμε ενα σημειο πιο μακρια...ασε που θα εχει και κουνουπια αν στησουμε διπλα της.Εχουμε παντα μαχαιρι διπλα στο προσκεφαλο μας.Οχι οτι θα μας προσφερει και πολλα αλλα καλο ειναι να υπαρχει.

Ιδανικα σημεια ειναι καποια εκκλησακια που εχουν και περιβολο με καγκελα.Οι περιφραγμεν
οι χωροι ειναι πρωτη επιλογη.

Μετα απο τοσα χρονια που κυκλοφορω και κατασκηνωνω στην φυση τα περισσοτερα απο αυτα,η και αλλα που δεν τα προσεχω,τα κανω μηχανικα.Το βραδυ με ξυπναν μονο οι ασυνηθιστοι θορυβοι και ηχοι.Στην αρχη παρολο που διαλεγα ευκολα μερη εμενα αυπνος.Τωρα νοιωθω μεγαλυτερη σιγουρια και στηνω οπουδηποτε κατα προτιμηση μονος.Αν πω οτι δεν νοιωθω κανεναν φοβο θα ειναι ψεματα,αλλα οχι τοσο μεγαλο ωστε να με αποτρεψει να κανω αυτο που μου αρεσει.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εχω αρκετες εμπειριες με φιδια ..θα μπω μονο 3

Η πρωτη στη λιμνη κερκινη...ηταν μια οχια μαλλον ζαβλακωμενη απ τον ηλιο., και ειχα βρει ενα κλαδι και την σκουνταγα να δω τι θα κανει
Οταν συνηλθε, εκανε μια τοσο αστραπιαια κινηση, που με δαγκωνε για πλακα....απλα δε θελησε!.

Η δευτερη πιτσιρικακι στο χωριο, παραπονιοταν η γιαγια μου οτι της κλεβουν τα κοτοπουλακια...
Και βλεπω χαραματα, να βγαινει απ το κοτετσι ενας φιδαρος με τρια καρουμπαλα....αχαχαχα

Και η τριτη...εχω παει για χεσιμο στην τουαλετα του χωριου(εκτος σπιτιου)) καλοκαιρι νταλα μεσημερι..
Και εκει που τα δινω ολα,,,βλεπω στη γωνια στο εναμιση μετρο μια οχια..κουλουριασμενη σε εγρηγορση..
Για ποτε βγηκα ξεβρακωτος εξω.... Rolling Rolling Rollingooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και μια αλλη με ενα ελαφι στην Παρνηθα, παλια, προ πυρκαιας....τωρα εχουν γινει πολυ φιλικα.
Ελαφια εβλεπα συχνα...και προσπαθω να ακολουθησω 2-3 ...αυτα ειναι σε αποσταση ασφαλειας και καθε τοσο σταματανε και με κοιτανε

Και βλεπω πισω απο ενα δεντρο να ξεπροβαλλει ενα αρσενικο τεραστιο! Ειχα δει και αλλες φορες, αυτο ομως ηταν τερας..με κερατα 2 μετρα τουλαχιστο
Γυριζει ολο προς το μερος μου, και χαμηλωνει κεφαλι... ενω τα ελαφια συνηθως γυριζουν μονο το κεφαλι, το σωμα κοιταει αλλου..

Χεστηκα πανω μου, νομισα οτι θα μου κανει επιθεση....καλα αν εκανε θα με καθαριζε..
Κοιταξα αλλου και εφυγα πολυ αργα, χανοντας ενα χρονο απ τη ζωη μου....αχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dionisis

new member
Δημοσιεύσεις
22
Ηλικία
60
Περιοχή
Αιγαλεω
Μοτοσυκλέτα
BMW 1200GS
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Αιγάλεω
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από τα ζώα που ζουν στην φύση.
Θέλει κάποια προσοχή με τα τσομπανοσκυλα τα οποία απλά προστατεύουν τον χώρο τους, το κοπάδι τους.
Είναι πολύ πιο ασφαλές να κοιμηθείς σε σκηνάκι σε μια βουνοπλαγιά παρά στην Αθήνα με ανοικτό παράθυρο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από τα ζώα που ζουν στην φύση.
Θέλει κάποια προσοχή με τα τσομπανοσκυλα τα οποία απλά προστατεύουν τον χώρο τους, το κοπάδι τους.
Είναι πολύ πιο ασφαλές να κοιμηθείς σε σκηνάκι σε μια βουνοπλαγιά παρά στην Αθήνα με ανοικτό παράθυρο.

Ειπαμε να κανουμε κουβεντα για δαση και οχι για ζουγκλα.cdef
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Στην ελλαδα δεν κινδυνευουμε απο τιποτα παρα μονο απο λυκους που τωρα τελευταια πλησιασαν περισσοτερο τους ανθρωπους αν και δεν υπαρχει καταγεγραμενο περιστατικο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στην ελλαδα δεν κινδυνευουμε απο τιποτα παρα μονο απο λυκους που τωρα τελευταια πλησιασαν περισσοτερο τους ανθρωπους αν και δεν υπαρχει καταγεγραμενο περιστατικο
Μην το λες. Έχουμε εδώ πολλά περιστατικά. Αυτά είναι απο τα τελευταία 1-2 χρόνια.
Κάθε χρόνο έχουμε σίγουρα 2-3 περιστατικά επιθέσεων.
Εμένα που τσάκισε μια τις κυψέλες μου σε απόσταση ούτε 10 χλμ απο την πόλη. αν ήμουν κείνη τη στιγμή εκεί, τι θα γινόταν;



 

taxydromos

new member
Δημοσιεύσεις
217
Περιοχή
Πειραιάς
Μοτοσυκλέτα
KTM 1090adventureR
Όνομα
Sotiris
Περιοχή
Πειραιάς
"Ο Υφυπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γιώργος Αμυράς δήλωσε: «Αν πρόκειται για λύκο, θα προχωρήσουμε σε μέτρα, όπως η σήμανση στην περιοχή και η ενημέρωση των κατοίκων για την παρουσία τέτοιου είδους θηλαστικού, ώστε να αποφύγουμε τη σύγκρουση ανθρωπογενών δραστηριοτήτων και άγριων ζώων. Παρ’ όλα αυτά ας περιμένουμε να δούμε τι θα πουν οι επιστήμονες. Θα δράσουμε βάσει στοιχείων με τη βοήθεια του Δασαρχείου και του Δασονομείου. Πάντως το πιο σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ότι η εμφάνιση άγριων ζώων σε τέτοιες περιοχές με δάση και βουνά δεν είναι η εξαίρεση, είναι κάτι φυσιολογικό. Άρα πρέπει να προσπαθήσουμε να βρούμε μια ισορροπία, ώστε να μην κινδυνεύει κανείς, ούτε η άγρια πανίδα ούτε οι άνθρωποι και τα κατοικίδιά τους»."
 
Top Bottom