Προβλημα με αμορτισέρ..

dimitris777

new member
Δημοσιεύσεις
169
Ηλικία
52
Περιοχή
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI VSTROM DL 650 XT
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Περιοχή
Ν. ΧΗΛΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Τα δικα μου τα στελνω στον Γιωργο Ρεμουνδο φιλε. Απο Αλεξανδρουπολη Αθηνα με το ΚΤΕΛ, Σε 2-3 μερες ηταν πισω σε αριστη κατασταση. 120€ Το ειχα κανει αλλη μια φορα πριν 5 χρονια νομιζω. Το αμορτισερ ειχε μια πολυ ψιλη γραμμη και μου το ειπε ο ανθρωπος οτι ισως να γινει κατι, αν γινει σε λιγο καιρο θα σου το φτιαξω δωρεαν και αυτο αντεξε 5 χρονια. Καλος μαστορας
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάνω μερικές σκέψεις..
Ο kshock μου είπε μλκιες... Που δείχνει ότι είναι κομματάκι άσχετος, η απλά λέει παπατζες για να μπαλώσει καταστάσεις.
Δεν ισχύει ότι χωρίς μοχλικο δεν παίζουν τιμές sag.
Διαψεύστηκε απ την ίδια την πενφε που δίνει riders sag για το GS το 32% της διαδρομής.
Υπάρχει πια το νετ, δε μπορεί καθένας να λέει ότι του κατέβει.
Εχω επισκευάσει 3 φορές αμορτισέρ εκεί.
Την πρώτη ήταν ένα καινούριο-αφόρετο γνήσιο για αφρικα, που όμως είχε κάνει ψιλοδιαρροη απ την ακινησία.. Το έβαλα πάνω και δε δούλευε σωστά.
Δεν πρόσθεσαν λάδι προφανώς, απλως έφτιαξαν τη διαρροή, και δεν είδα καμιά βελτίωση.. Ακριβώς το ίδιο μου το έδωσαν!
Τους το ξαναπήγα, είδα μια μικρή βελτιωση, παλι όμως βάρκα γυαλο.
Ειχα αφρικες με μαμά αμορτισέρ καλύτερα.
Τώρα με το rt... Δεν δουλεύει όπως πριν.
Δηλ το κουρασμένο αμορτισέρ 25ετιας (πριν τα παίξει) δουλεύε καλύτερα από τώρα.
Βλέπω παραπονα και από άλλους, και σκέφτομαι.... Μήπως όλοι αυτοί που έχουν κάποιες απαιτήσεις, και καταλαβαίνουν (υπάρχουν και άλλοι πιο αναίσθητοι που δεν παίρνουν χαμπαρι) έχουν παράπονα?

Υπάρχουν ευχαριστημένοι πελάτες?
Κρίμα την ταλαιπωρία ρε φίλε!
Δεν ξέρω τι παίζει για Kshock. Μέχρι πριν λίγα χρόνια όπου έβλεπα γραμμένο το όνομα τους ήταν για να τους παινέψουν. Τώρα για το αντίθετο. cdefghig
Τι μπορεί να πήγε τόσο στραβά; Μήπως έχει πωληθεί η επιχειρήση και έμεινε απλά το όνομα;
Δεν ξέρω.

Ακούω καλά σχόλια για τον Ρεμούνδο. Μήπως να το πήγαινες εκει και να του έλεγες το ιστορικό σου να σε βοηθήσει;

Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση άφτερ μάρκετ, αλλά δεν ξέρω σε μια μηχανή σαν το RT που κουβαλάει πάνω του και 25 χρόνια, αν θα ήταν φρόνιμο κάτι τέτοιο.

Οτι και να αποφασίσεις εύχομαι να σου βγει.Giving
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κρίμα την ταλαιπωρία ρε φίλε!
Δεν ξέρω τι παίζει για Kshock. Μέχρι πριν λίγα χρόνια όπου έβλεπα γραμμένο το όνομα τους ήταν για να τους παινέψουν. Τώρα για το αντίθετο. cdefghig
Τι μπορεί να πήγε τόσο στραβά; Μήπως έχει πωληθεί η επιχειρήση και έμεινε απλά το όνομα;
Δεν ξέρω.

Ακούω καλά σχόλια για τον Ρεμούνδο. Μήπως να το πήγαινες εκει και να του έλεγες το ιστορικό σου να σε βοηθήσει;

Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση άφτερ μάρκετ, αλλά δεν ξέρω σε μια μηχανή σαν το RT που κουβαλάει πάνω του και 25 χρόνια, αν θα ήταν φρόνιμο κάτι τέτοιο.

Οτι και να αποφασίσεις εύχομαι να σου βγει.Giving
Όχι ρε τα 2 αδέρφια είναι.. Ο Αντώνης και ο άλλος ο χοντρούλης!
Σε αφτερ δεν πάω γιατί θα χάσω την υδραυλική προφορτιση.. Αν πάρω με υδραυλική,,, πάει η Στρατοκάστερ..
Ούτε ρεμουνδο πάω, δεν τον γουστάρω, εχω μιλήσει στο τηλ μαζί του.
Οπως ειμαι θα πορευτω... Τσουλαει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όχι ρε τα 2 αδέρφια είναι.. Ο Αντώνης και ο άλλος ο χοντρούλης!
Σε αφτερ δεν πάω γιατί θα χάσω την υδραυλική προφορτιση.. Αν πάρω με υδραυλική,,, πάει η Στρατοκάστερ..
Ούτε ρεμουνδο πάω, δεν τον γουστάρω, εχω μιλήσει στο τηλ μαζί του.
Οπως ειμαι θα πορευτω... Τσουλαει.
Εσύ ξέρειςooops
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Η ατάκα τους ότι δεν φτιάχνεις το sag στα bmw, μου θυμίζει την κλασσική ατάκα "έτσι κάνουν αυτά".

Άσχετοι δεν είναι. Δεν θα μπορούσαν να είναι άλλωστε. Την ίδια δουλειά κάνουν 20 χρόνια οπότε και ο πλέον άσχετος θα είχε μάθει πλέον τη δουλειά. Άλλωστε δεν είναι και επιστήμη, μην τρελαθούμε.

Απλά έχουν τρελή δουλειά και προκειμένου να βγάλουν όλο τον όγκο ξεπετανε τα αμορτισέρ.

Φταίμε όμως και εμείς. Αν κοστιζε η επισκευή 150€ (όσο στον Ρεμουνδο πχ) θα λέγαμε ότι είναι ακριβά και θα πηγαίναμε αλλού.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η ατάκα τους ότι δεν φτιάχνεις το sag στα bmw, μου θυμίζει την κλασσική ατάκα "έτσι κάνουν αυτά".

Άσχετοι δεν είναι. Δεν θα μπορούσαν να είναι άλλωστε. Την ίδια δουλειά κάνουν 20 χρόνια οπότε και ο πλέον άσχετος θα είχε μάθει πλέον τη δουλειά. Άλλωστε δεν είναι και επιστήμη, μην τρελαθούμε.

Απλά έχουν τρελή δουλειά και προκειμένου να βγάλουν όλο τον όγκο ξεπετανε τα αμορτισέρ.

Φταίμε όμως και εμείς. Αν κοστιζε η επισκευή 150€ (όσο στον Ρεμουνδο πχ) θα λέγαμε ότι είναι ακριβά και θα πηγαίναμε αλλού.
Ο καλός ο μάστορας πληρώνεται.
Επίσης ο καλός ο μάστορας σου λέει "αυτό δεν μπορώ/πρέπει να το φτιάξω, για αυτόν και για αυτόν τον λόγο"
Δεν φτιάχνονται όλα, και απο αυτά που μπορούν να φτιαχτούν, κάποια δεν αξίζει να φτιαχτούν λόγω κόστους, ή λόγο τέλους κύκλου ζωής πολλών παρελκόμενων.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο καλός ο μάστορας πληρώνεται.
Επίσης ο καλός ο μάστορας σου λέει "αυτό δεν μπορώ/πρέπει να το φτιάξω, για αυτόν και για αυτόν τον λόγο"
Δεν φτιάχνονται όλα, και απο αυτά που μπορούν να φτιαχτούν, κάποια δεν αξίζει να φτιαχτούν λόγω κόστους, ή λόγο τέλους κύκλου ζωής πολλών παρελκόμενων.
Αμορτισέρ είναι, δεν είναι κβαντική φυσική.....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αμορτισέρ είναι, δεν είναι κβαντική φυσική.....
Ας είναι και καρφί στον τοίχο.
Βλέπεις πως παρόλο που δεν είναι κβαντική φυσική, ο κόσμος προτιμάει τον φτηνότερο και δεν είναι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα.
Αρα για κάποιον λόγο ο ακριβότερος είναι ακριβότερος.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ας είναι και καρφί στον τοίχο.
Βλέπεις πως παρόλο που δεν είναι κβαντική φυσική, ο κόσμος προτιμάει τον φτηνότερο και δεν είναι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα.
Αρα για κάποιον λόγο ο ακριβότερος είναι ακριβότερος.
Και ο φτηνός ρε φίλε, πόσο δύσκολο είναι να αλλάξει μία γαμωτσιμούχα και να βάλει την ίδια ποσότητα λαδιού με μαμά...Δεν μιλάω να στο βελτιώσει ναι εκεί θέλει μάστορα που να ξέρει να παίζει μπάλα και ναι να πλερώσεις.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Λάθος τα Nitron μου είχε προτείνει....


View attachment 30151
Με τοσο άθλια αγγλικά, με τους Φιλιππινεζους πως συνεννοεισαι?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κάνω μερικές σκέψεις..
Ο kshock μου είπε μλκιες... Που δείχνει ότι είναι κομματάκι άσχετος, η απλά λέει παπατζες για να μπαλώσει καταστάσεις.
Δεν ισχύει ότι χωρίς μοχλικο δεν παίζουν τιμές sag.
Διαψεύστηκε απ την ίδια την πενφε που δίνει riders sag για το GS το 32% της διαδρομής.
Υπάρχει πια το νετ, δε μπορεί καθένας να λέει ότι του κατέβει.
Εχω επισκευάσει 3 φορές αμορτισέρ εκεί.
Την πρώτη ήταν ένα καινούριο-αφόρετο γνήσιο για αφρικα, που όμως είχε κάνει ψιλοδιαρροη απ την ακινησία.. Το έβαλα πάνω και δε δούλευε σωστά.
Δεν πρόσθεσαν λάδι προφανώς, απλως έφτιαξαν τη διαρροή, και δεν είδα καμιά βελτίωση.. Ακριβώς το ίδιο μου το έδωσαν!
Τους το ξαναπήγα, είδα μια μικρή βελτιωση, παλι όμως βάρκα γυαλο.
Ειχα αφρικες με μαμά αμορτισέρ καλύτερα.
Τώρα με το rt... Δεν δουλεύει όπως πριν.
Δηλ το κουρασμένο αμορτισέρ 25ετιας (πριν τα παίξει) δουλεύε καλύτερα από τώρα.
Βλέπω παραπονα και από άλλους, και σκέφτομαι.... Μήπως όλοι αυτοί που έχουν κάποιες απαιτήσεις, και καταλαβαίνουν (υπάρχουν και άλλοι πιο αναίσθητοι που δεν παίρνουν χαμπαρι) έχουν παράπονα?

Υπάρχουν ευχαριστημένοι πελάτες?
Εγώ ξέρω πολλούς ( καιγω μέσα με 2 αμορτισέρ) αλλά και στα φόρουμ πρώτη φορά εδώ διαβάζω αρνητικά ρε γμτ


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και ο φτηνός ρε φίλε, πόσο δύσκολο είναι να αλλάξει μία γαμωτσιμούχα και να βάλει την ίδια ποσότητα λαδιού με μαμά...Δεν μιλάω να στο βελτιώσει ναι εκεί θέλει μάστορα που να ξέρει να παίζει μπάλα και ναι να πλερώσεις.
Ααα γεια σου!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δεν ξεχνάμε ότι οι τιμές που αναφέρονται είναι με το αμορτισέρ στο χέρι. Bcdefgh

Οπότε η επισκευή είναι ΑΥΤΑ συν το βάλε/βγάλε/στείλε του μηχανικού για τους περισσότερους.

Η "δουλειά" της επισκευής είναι εργολαβία.-
Μας φαίνεται οικονομική γιατί η αγορά after market ανάρτησης είναι τουλάχιστον 3Χ.
ΟΧΙ μόνο σε αυτή την επισκευή... και σε ααααααάλλες.. ooops

Οπότε χορεύουμε σε γνώση μας.. Dancing

Είναι η τακτική "ας μην πω αυτό που σκέφτομαι/με χαλάει γιατί μπορεί να... γίνει βλακεία... ή να μείνω με τον λεβγέ στο χέρι".
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.539
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Φταίμε όμως και εμείς. Αν κοστιζε η επισκευή 150€ (όσο στον Ρεμουνδο πχ) θα λέγαμε ότι είναι ακριβά και θα πηγαίναμε αλλού.
Πιστευω ειναι καλη τιμη τα 150€ για επισκευη και ειδικα αν ειναι απο εκεινα που δεν επισκευαζονται Ο ρεμουνδος τα φτιαχνει και αυτα
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Πιστευω ειναι καλη τιμη τα 150€ για επισκευη και ειδικα αν ειναι απο εκεινα που δεν επισκευαζονται Ο ρεμουνδος τα φτιαχνει και αυτα
Σωστά τα λες τα βάζεις κάτω και πράττεις ανάλογα την τσέπη σου. Εγώ το επισκευάσα πχ στον ρεμουδο γιατί όλοι οι άλλοι μου έλεγαν ότι δεν το επισκευάζουν συν ότι άφησα εκεί την μότο μου και τηνβεκανε αυτός όλην την δουλειά..... Βγαλε βάλε. Τώρα αν χρειαστεί ξανά επισκευη θα δούμε
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σωστά τα λες τα βάζεις κάτω και πράττεις ανάλογα την τσέπη σου. Εγώ το επισκευάσα πχ στον ρεμουδο γιατί όλοι οι άλλοι μου έλεγαν ότι δεν το επισκευάζουν συν ότι άφησα εκεί την μότο μου και τηνβεκανε αυτός όλην την δουλειά..... Βγαλε βάλε. Τώρα αν χρειαστεί ξανά επισκευη θα δούμε
Κώστα παλιά αρκετά πρέπει να τόκανες, εννοώ να το βγάλει - βάλει αυτός γιατί τώρα δεν νομίζω ότι το κάνει, θέλει το αμορτισέρ στο χέρι.
Του CROSSRUNNER πάντως εμείς το βγάλαμε - βάλαμε.
Πόσα χρόνια πριν τόκανες? Θυμάσαι?
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.485
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Σωστά τα λες τα βάζεις κάτω και πράττεις ανάλογα την τσέπη σου. Εγώ το επισκευάσα πχ στον ρεμουδο γιατί όλοι οι άλλοι μου έλεγαν ότι δεν το επισκευάζουν συν ότι άφησα εκεί την μότο μου και τηνβεκανε αυτός όλην την δουλειά..... Βγαλε βάλε. Τώρα αν χρειαστεί ξανά επισκευη θα δούμε
Αν έχουν μπει σωστά πράγματα στην επισκευή θα κρατήσει για χρόνια. Το έχω ξαναπεί μου φαίνεται ότι το λάδι(μου το είχε πει μάστορης που ασχολείται με επισκευές αμορτισέρ αυτοκινήτου) που μπαίνει σε αμορτισέρ ακόμη και καινούργιο ότι η διάρκεια ζωής του είναι τέσσερα άντε πέντε έτη. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αν μυρίσεις λάδι από αμορτισέρ που ανοίγουν για επισκευή βρωμάει εδώ και πέρα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αν έχουν μπει σωστά πράγματα στην επισκευή θα κρατήσει για χρόνια. Το έχω ξαναπεί μου φαίνεται ότι το λάδι(μου το είχε πει μάστορης που ασχολείται με επισκευές αμορτισέρ αυτοκινήτου) που μπαίνει σε αμορτισέρ ακόμη και καινούργιο ότι η διάρκεια ζωής του είναι τέσσερα άντε πέντε έτη. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αν μυρίσεις λάδι από αμορτισέρ που ανοίγουν για επισκευή βρωμάει εδώ και πέρα.
Σαν ψόφιο γατί βρωμολογάει.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με τοσο άθλια αγγλικά, με τους Φιλιππινεζους πως συνεννοεισαι?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα βάλω εσένα να μιλάς ρε...
 
Top Bottom