Προβλημα με αμορτισέρ..

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Eχουν μοχλικο τα 1200gs?

Όχι. Πάντως και μόνο που σου είπαν να το γυρίσεις στο τέρμα σκληρό είναι λάθος και δεν δείχνει μάστορα εμπιστοσύνης . Κάπου στη μέση θα πρέπει να δουλεύει.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όχι. Πάντως και μόνο που σου είπαν να το γυρίσεις στο τέρμα σκληρό είναι λάθος και δεν δείχνει μάστορα εμπιστοσύνης . Κάπου στη μέση θα πρέπει να δουλεύει.

Οχι απαραιτητα στην μεση αλλα σιγουρα για κανεναν μα κανεναν λογο στο τερμα.

Η αληθεια ειναι οτι καποτε ειχαν ενα καλο ονομα.Τωρα τι παιζει και ακουω απο παντου παραπονα δεν ξερω.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.655
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
στα καινουργια αμορτισερ οτι πληρωνεις παιρνεις.
τα yss που εβαλα στο ER-5 που ειχα,ηταν Γ.Τ.Π.Κ.
Ειχε 3 κατηγοριες τιμων και πηρα την μεσαια τιμη 200 ευρω.
σαφως χειροτερα απο της μανας του.εχω αναφερθει σε αλλο φορουμ,και επισυναπτω την αναρτηση μου τοτε.

AMORTIΣΕΡ YSS ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ-προσοχη-​

Μετα απο 40000 χιλιομετρα με το ΚΑWASAKI ER-5 και εχοντας εξαντλησει και την 5η θεση της προφορτισης -ειμαι 1,90 145 κιλα-αποφασισα να αγορασω καινουργια αμμορτισερ.
Κανοντας μια ερευνα αγορας και μην μπορωντας να δωσω τα λεφτα που ζητουσαν οι ακριβες μαρκες που σε μερικες περιπτωσεις ξεπερνουσαν και την αξια της μοτο σαν μεταχειρισμενης ,αλλα και μην βρισκοντας σαν ανταλλακτικα,τα αμμορτισερ της μαμας,αποφασισα να αγορασω τα YSS που βρηκα για την μηχανη μου στα 192 ευρω με τα μεταφορικα απο γερμανια μεσω ΑΜΑΖΟΝ DE.
Oι επιλογες για το μοντελο μου ηταν 3 εγω πηρα την μεσαια που ειχε μονο ατερμονα προφορτιση ελατηριου.
Οι εντυπωσεις μετα την τοποθετηση ειναι οι ακολουθες.
Το Υss KAINOYΡΓΙΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟ στην προφορτιση του ειναι χειροτερο και τερματιζει στις λακουβες χειροτερα απ οτι το μαμα SHOWA στην 1η θεση προφορτισης.Σε λειο οδοστρωμα χωρις λακκουβες συμπεριφερεται καλα,αλλα αυτο το κανουν ολα τα αμμορτισερ καινουργια.
Επειδη πριν απο χρονια ειχα παλι αλλαξει το μαμα PAIOLI αμμορτισερ απο ενα APRILIA SCARABEO 200 που ειχα με το αντιστοιχο after market YSS και ειχα αντιμετωπισει το ιδιο ακριβως προβλημα ,υποψιαζομαι οτι η συγκεκριμενη εταιρεια δεν ειναι ακριβης στις προδιαγραφες που βγαζει και εφιστω την προσοχη στους μελοντικους αγοραστες ωστε να υπολογισουν οτι δεν θα εχουν το ιδιο ευρος ρυθμισεων και τα αμμορτισερ θα τους -τελειωνουν-πολυ γρηγορα.
Ευχαριστω για την προσοχη σας
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος με αυτές τις διαπιστώσεις.
Ότι πληρώσεις θα πάρεις δυστυχώς ή ευτυχώς.
Στην ανάρτηση τα πράγματα δεν είναι φθηνά και δη για μοτό που θα ταξιδέψουν - στρίψουν με κάποιες παραπάνω ταχύτητες.
Προσοχή σύντροχοι.
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
στα καινουργια αμορτισερ οτι πληρωνεις παιρνεις.
τα yss που εβαλα στο ER-5 που ειχα,ηταν Γ.Τ.Π.Κ.
Ειχε 3 κατηγοριες τιμων και πηρα την μεσαια τιμη 200 ευρω.
σαφως χειροτερα απο της μανας του.εχω αναφερθει σε αλλο φορουμ,και επισυναπτω την αναρτηση μου τοτε.

AMORTIΣΕΡ YSS ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ-προσοχη-​

Το yss που πήρες είχε ελατήριο για τα κιλά σου; με άλλα λόγια έπιανες σωστό sag με το που το πήρες;
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.655
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Το yss που πήρες είχε ελατήριο για τα κιλά σου; με άλλα λόγια έπιανες σωστό sag με το που το πήρες;
Στα λεφτα αυτα, τι ελατηριο σαγκ και μαγκ να ζητησω.Στα κιλα μου που ειναι 2 αναβατες,2/5 γιαπωνεζοι, και 4 γιαπωνεζες,τι να βρω?Αυτα μονο αμα παρεις ολινς γουιλμπερς κλπ ,και τα πληρωσεις κανα χιλιαρικο,εχουν επιλογες ελατηριου.Μα χιλιαρικο δεν εκανε ολο το μηχανακι.
Γιαυτο πας στον ρεμουνδο στα λιοσια και σου κανει επισκευη και με το υποπολλαπλασιο κοστος.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Εννοείται δυστυχώς γιαυτό προσωπικά αν χρειαστεί κατευθείαν για καινούργιο με βλέπω.
Αναφέρθηκε πάντως και το όνομα Γιώργος παραπάνω αν δεν βγάλεις άκρη και εμείς τουλάχιστον που δοκιμάσαμε με θέμα πούχαμε σε ένα CROSSRUNNER μείναμε ευχαριστημένοι απόλυτα με το revalving.

Όμως όπως είπαμε πες το στους ανθρώπους μπορεί νάγινε κάτι λάθος ρε αδερφέ όλοι άνθρωποι είμαστε αλλά το ξανα βγάλσιμο - βάλσιμο δεν θα το γλυτώσεις φοβούμαι...αυτά είναι τα σπαστικά.
Αν δεν κανω λαθος λέει τον ρεμουδο τον θεωρω καλο μαστορα για μένα μετα απο επισκευή που εκανα στο δικό μου αμορτισερ δεν εχω κανενα προβλημα απο τοτε ...( να προσθέσω ότι κανενας αλλος δεν το επισκευαζε να του αλλάξουν λαδια γιατι δεν ανοιγε)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και τι την θες την Στρατοκάστερ ? Αντί για κλαρίνο ? Tooth Tooth Tooth Tooth
Όλα τα funk 60-70s έχουν telecaster..εχω.
Μέχρι και στο stairway to heaven με tele παιζει το σολο
Αλλά η φλωρια των 80ς θέλει μόνο stratocaster!.
Εγω πεθαίνω για 80ς μουσική, ρούχα, μηχανές... Ολα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όλα τα funk 60-70s έχουν telecaster..εχω.
Μέχρι και στο stairway to heaven με tele παιζει το σολο
Αλλά η φλωρια των 80ς θέλει μόνο stratocaster!.
Εγω πεθαίνω για 80ς μουσική, ρούχα, μηχανές... Ολα
Πρώτα απο όλα, δεν μπορείς να παίζεις μπάσο και να μην γουστάρεις τα 70-80s επειδή ήταν η μόνη εποχή που το μπάσο είναι μπροστά στον ήχο, με ενεργό ρόλο.
Και εγώ δεν ακούω 70τιλες και 80τιλες, αλλά όταν πιάνω στο μπάσο, τέτοια γουστάρω να παίζω.
Δίνει το μπάσο. eye
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πρώτα απο όλα, δεν μπορείς να παίζεις μπάσο και να μην γουστάρεις τα 70-80s επειδή ήταν η μόνη εποχή που το μπάσο είναι μπροστά στον ήχο, με ενεργό ρόλο.
Και εγώ δεν ακούω 70τιλες και 80τιλες, αλλά όταν πιάνω στο μπάσο, τέτοια γουστάρω να παίζω.
Δίνει το μπάσο. eye
Ετοιμάσου θα κάνουμε γκρουπ
 

SotirisXT

new member
Δημοσιεύσεις
73
Ηλικία
45
Περιοχή
Λιβαδειά
Όνομα
Σωτήρης Οικονομου
Μαρκες που δεν βλεπω να αναφερει κανενας ειναι τα Νitron kαι τα Hagon εγω στο XT φοραω Hagon φουλ ρυθμιζομενη πισω εδω και 5 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα YSS δε είναι τα παλιά YSS πλέον σχεδιαστικό κατασκευαστικό αρχηγοί είναι Ολλανδοί, βγάζουν και Premium αγωνιστικά αμορτισέρ με αξιώσεις πλέον, και σε μερικές περιπτώσεις είναι και πολύ ακριβά.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα Hagon είναι πολύ τίμια.
Ναι είναι πολύ καλά, αυτά μου είχε προτείνει ο Αυστραλός για την λαίλαπα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κάνω μερικές σκέψεις..
Ο kshock μου είπε μλκιες... Που δείχνει ότι είναι κομματάκι άσχετος, η απλά λέει παπατζες για να μπαλώσει καταστάσεις.
Δεν ισχύει ότι χωρίς μοχλικο δεν παίζουν τιμές sag.
Διαψεύστηκε απ την ίδια την πενφε που δίνει riders sag για το GS το 32% της διαδρομής.
Υπάρχει πια το νετ, δε μπορεί καθένας να λέει ότι του κατέβει.
Εχω επισκευάσει 3 φορές αμορτισέρ εκεί.
Την πρώτη ήταν ένα καινούριο-αφόρετο γνήσιο για αφρικα, που όμως είχε κάνει ψιλοδιαρροη απ την ακινησία.. Το έβαλα πάνω και δε δούλευε σωστά.
Δεν πρόσθεσαν λάδι προφανώς, απλως έφτιαξαν τη διαρροή, και δεν είδα καμιά βελτίωση.. Ακριβώς το ίδιο μου το έδωσαν!
Τους το ξαναπήγα, είδα μια μικρή βελτιωση, παλι όμως βάρκα γυαλο.
Ειχα αφρικες με μαμά αμορτισέρ καλύτερα.
Τώρα με το rt... Δεν δουλεύει όπως πριν.
Δηλ το κουρασμένο αμορτισέρ 25ετιας (πριν τα παίξει) δουλεύε καλύτερα από τώρα.
Βλέπω παραπονα και από άλλους, και σκέφτομαι.... Μήπως όλοι αυτοί που έχουν κάποιες απαιτήσεις, και καταλαβαίνουν (υπάρχουν και άλλοι πιο αναίσθητοι που δεν παίρνουν χαμπαρι) έχουν παράπονα?

Υπάρχουν ευχαριστημένοι πελάτες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αν δεν κανω λαθος λέει τον ρεμουδο τον θεωρω καλο μαστορα για μένα μετα απο επισκευή που εκανα στο δικό μου αμορτισερ δεν εχω κανενα προβλημα απο τοτε ...( να προσθέσω ότι κανενας αλλος δεν το επισκευαζε να του αλλάξουν λαδια γιατι δεν ανοιγε)
Ναι στον Ρεμούνδο αναφέρομαι Κώστα.
Και δίνει και εγγύηση σε ότι κάνει.
Εμείς μείναμε ευχαριστημένοι.

Απλά υπάρχει μια ανθρώπινη περίπτωση να πάει κάτι λάθος και άντε βγάζε - βάζε ξανά αμορτισέρ.
Βέβαια 140 έναντι 560 έχει μια διαφορά αλλά και βγάζε βάζε και πιθανώς επανέλαβε είναι λίγο νίλα. Υπολογίζουμε ότι αν γίνει αλλαγή θα γίνει και αναβάθμιση του μάνα σε κάτι καλύτερο.
 
Top Bottom