Περι BMW GS Αναγνωσμα!!

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μια χαρά πραγματικά!
Βέβαια αφορά μέχρι και το 1250 .
Στο 1300 η αλλαγή θα χρεώνεται στον ιδιοκτήτη (κάπου 1100 ευρα).
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.535
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν ειναι παραλογη απαιτηση απο την στιγμη που καποιος δεν συντηρει ( δεν γρασσαρει συγκεκριμενα ) τα κινουμενα μεταξυ τους μερη.
Εδω και του αυτοκινητου π.χ. τα ημιαξονια που οι σταυροι τους ειναι και κλεισμενοι μεσα σε φουσκες με γρασσο καποια στιγμη θελουν αλλαγμα.

Αλλα και αλυσιδα να ειχες καθε 20.000 km θελει αλλαγμα ( για τους λογικα σκεπτομενους ...) οποτε ....!Stoned Emoticon
Σε αυτο συμφωνουμε Στελιο.Καποιοι ειναι αδικαιολογητοι μετα απο τοσα χρονια να μην τσεκαρουν ουτε τις φουσκες που ειναι ορατες.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε αυτο συμφωνουμε Στελιο.Καποιοι ειναι αδικαιολογητοι μετα απο τοσα χρονια να μην τσεκαρουν ουτε τις φουσκες που ειναι ορατες.
Και να συμπληρώσω εδώ, πως όταν αλλάζουμε φούσκες, αναγκαστικα (πρέπει να είσαι βλαξ δλδ) αν δεν γρασαρεις όλο το σύστημα ,μπρος πίσω
 

Dimitris Amaliada

old member
Δημοσιεύσεις
4.001
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Καλημέρα..
Επειδή δεν έχω καταλάβει αφορά και τα παληα μοντέλα από το 2006 πχ?
Ρωτάω επειδή αναφέρει ότι αφορα μοντέλα από την έναρξη παραγωγής τους ..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλημέρα..
Επειδή δεν έχω καταλάβει αφορά και τα παληα μοντέλα από το 2006 πχ?
Όχι .
Μόνο τα lc από το '13 και μετά
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.674
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ











 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μια χαρά πραγματικά!
Βέβαια αφορά μέχρι και το 1250 .
Στο 1300 η αλλαγή θα χρεώνεται στον ιδιοκτήτη (κάπου 1100 ευρα).
Μια χαρά το βρίσκω και ξεκάθαρο από την εταιρεία. Στο αναφέρει πριν την αγοράσεις, οπότε μετά δεν έχει μα και μου. Γνωρίζεις από μια αρχή τι αγοράζεις.
Βέβαια τα 1000 ευρώ ακούγονται πολλά ως πόσο, αλλά αν σκεφτούμε πόσα σετ αλυσιδογράναζα θέλουν άλλες μηχανές μέχρι τις 80000 χλμ, είναι ένα τίμιο νούμερο
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.679
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Χμμμμμ ..... οπότε παίρνει και τα ολίγον παλαιότερα μονΔέλα (1200 vs 1250) η φάση αξόνων με εξοδάκια τσι μάμας BMW ......

Νέοι ορίζοντες Μικέ !

1250 RS (αντί για 1200 RS) με βλέπω να σούρχομαι !
Απλά θα περιμένω και το 1300RS για να ζουπήξει παρακατ τις τιμές των 1250 .......
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Καλό απόγευμα σε όλους. Σημερινή ενημέρωση περί αξόνων BMW για μοντελα από 2013 και μετα από τον επίσημο αντιπρόσωπο της BMW στην Πάτρα για σέρβις σε μηχανή φίλου μου ένα R1250 GS ADVE 2021. Από μόνοι τους λοιπόν χωρίς να ρωτήσω τίποτα με ενημέρωσαν για τα εξης:
ότι κάθε 60.000χλμ η BMW θα αλλάζει άξονα χωρίς επιβάρυνση του ιδιοκτήτη σε όλα τα 1200 και 1250 lc απλά και adve. Δηλαδή αν φθάσει το μηχανάκι 300.000 χλμ θα σου έχουν αλλάξει 5 φορές δωρεάν τον άξονα.υπαρχει και ένα τυράκι για όποιον τσιμπησει και είναι το ακολουθο:Σε ενημερωνει πλέον ο κατασκευαστής σαν πελάτη ότι αν θέλεις μπορείς ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ανα τακτά χρονικά διαστήματα πχ κάθε 20000 χλμ να γίνεται ένας έλεγχος του άξονα με το ειδικό μηχάνημα και ακολούθως ειδική λίπανση του χωρίς να περιμένεις να φτάσουν τα 60000χλμ. Αυτό ομως θα έχει ένα κόστος περίπου στα 105 ευρώ αν δεν χρειαστεί αλλαγή ο άξονας και 46 ευρώ αν τελικά διαπιστωθεί κατά τον εν λόγω έλεγχο και αλλαχθεί ο άξονας ως ελλατωματικος.
Ειδάλλως κάθε 60000 χλμ ούτως ή άλλως θα αλλάζεται ο άξονας δωρεάν όπως αναφέραμε είτε έχει πρόβλημα είτε όχι.
Επίσης και να αλλαχθεί ο άξονας πχ στα 20000 ή στα 30000 ή στα 40000 χλμ πάλι μέρα από 60000 χλμ από την αλλαγή του εννοείται οτι θα αλλάζεται εκ νέου χωρίς χρέωση για τον πελάτη.
Η εν λόγω ενέργεια δεν καλύπτει το νεο 1300 εκεί προς το παρόν η αλλαγή άξονα στα 80000χλμ θα επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλό απόγευμα σε όλους. Σημερινή ενημέρωση περί αξόνων BMW για μοντελα από 2013 και μετα από τον επίσημο αντιπρόσωπο της BMW στην Πάτρα για σέρβις σε μηχανή φίλου μου ένα R1250 GS ADVE 2021. Από μόνοι τους λοιπόν χωρίς να ρωτήσω τίποτα με ενημέρωσαν για τα εξης:
ότι κάθε 60.000χλμ η BMW θα αλλάζει άξονα χωρίς επιβάρυνση του ιδιοκτήτη σε όλα τα 1200 και 1250 lc απλά και adve. Δηλαδή αν φθάσει το μηχανάκι 300.000 χλμ θα σου έχουν αλλάξει 5 φορές δωρεάν τον άξονα.υπαρχει και ένα τυράκι για όποιον τσιμπησει και είναι το ακολουθο:Σε ενημερωνει πλέον ο κατασκευαστής σαν πελάτη ότι αν θέλεις μπορείς ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ανα τακτά χρονικά διαστήματα πχ κάθε 20000 χλμ να γίνεται ένας έλεγχος του άξονα με το ειδικό μηχάνημα και ακολούθως ειδική λίπανση του χωρίς να περιμένεις να φτάσουν τα 60000χλμ. Αυτό ομως θα έχει ένα κόστος περίπου στα 105 ευρώ αν δεν χρειαστεί αλλαγή ο άξονας και 46 ευρώ αν τελικά διαπιστωθεί κατά τον εν λόγω έλεγχο και αλλαχθεί ο άξονας ως ελλατωματικος.
Ειδάλλως κάθε 60000 χλμ ούτως ή άλλως θα αλλάζεται ο άξονας δωρεάν όπως αναφέραμε είτε έχει πρόβλημα είτε όχι.
Επίσης και να αλλαχθεί ο άξονας πχ στα 20000 ή στα 30000 ή στα 40000 χλμ πάλι μέρα από 60000 χλμ από την αλλαγή του εννοείται οτι θα αλλάζεται εκ νέου χωρίς χρέωση για τον πελάτη.
Η εν λόγω ενέργεια δεν καλύπτει το νεο 1300 εκεί προς το παρόν η αλλαγή άξονα στα 80000χλμ θα επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια χαρά μου ακούγεται εμένα.
Συν ένα 100σταρι κάθε 20 δεν είναι λ7 .
Τον χειμώνα έχουν και το - 30% στην εργασία OKz
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Ούτως ή άλλως το ετοιμάζω το ταξίδι στην Πάτρα...
Νίκο πριν ανέβεις μιλά μαζί τους αν έχουν τα ανταλλακτικά των ανακλησεων που έχεις να κάνεις. Μην ανέβεις έτσι. Και εννοείται ότι χρειαστείς μιλάμε και να βρεθούμε αν βολέψει η μέρα που θα ανέβεις.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.535
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλό απόγευμα σε όλους. Σημερινή ενημέρωση περί αξόνων BMW για μοντελα από 2013 και μετα από τον επίσημο αντιπρόσωπο της BMW στην Πάτρα για σέρβις σε μηχανή φίλου μου ένα R1250 GS ADVE 2021. Από μόνοι τους λοιπόν χωρίς να ρωτήσω τίποτα με ενημέρωσαν για τα εξης:
ότι κάθε 60.000χλμ η BMW θα αλλάζει άξονα χωρίς επιβάρυνση του ιδιοκτήτη σε όλα τα 1200 και 1250 lc απλά και adve. Δηλαδή αν φθάσει το μηχανάκι 300.000 χλμ θα σου έχουν αλλάξει 5 φορές δωρεάν τον άξονα.υπαρχει και ένα τυράκι για όποιον τσιμπησει και είναι το ακολουθο:Σε ενημερωνει πλέον ο κατασκευαστής σαν πελάτη ότι αν θέλεις μπορείς ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ανα τακτά χρονικά διαστήματα πχ κάθε 20000 χλμ να γίνεται ένας έλεγχος του άξονα με το ειδικό μηχάνημα και ακολούθως ειδική λίπανση του χωρίς να περιμένεις να φτάσουν τα 60000χλμ. Αυτό ομως θα έχει ένα κόστος περίπου στα 105 ευρώ αν δεν χρειαστεί αλλαγή ο άξονας και 46 ευρώ αν τελικά διαπιστωθεί κατά τον εν λόγω έλεγχο και αλλαχθεί ο άξονας ως ελλατωματικος.
Ειδάλλως κάθε 60000 χλμ ούτως ή άλλως θα αλλάζεται ο άξονας δωρεάν όπως αναφέραμε είτε έχει πρόβλημα είτε όχι.
Επίσης και να αλλαχθεί ο άξονας πχ στα 20000 ή στα 30000 ή στα 40000 χλμ πάλι μέρα από 60000 χλμ από την αλλαγή του εννοείται οτι θα αλλάζεται εκ νέου χωρίς χρέωση για τον πελάτη.
Η εν λόγω ενέργεια δεν καλύπτει το νεο 1300 εκεί προς το παρόν η αλλαγή άξονα στα 80000χλμ θα επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ισχυει για οσους κανουν service στους εξουσιοδοτημενους η για ολους;
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Ισχυει για οσους κανουν service στους εξουσιοδοτημενους η για ολους;
Παναγιώτη εκείνο που ξέρω είναι ότι εχω γνωστούς που η επίσημη αντιπροσωπεία τους έκανε τις ανακλήσεις που προέβλεπε η BMW και ας μην ήταν πελάτες της. Η ανάκληση είναι ανάκληση ασχέτως αν έχει η μηχανή κάνει έστω και ένα σέρβις ή οχι. Δεν μιλάμε για good will σε βλάβη εκτός εγγύησης. Η ανάκληση είναι ανάκληση και γίνεται ανεξαρτήτως σέρβις, χλμ και αν έχει κάνει η όχι τα προβλεπόμενα σέρβις η μηχανη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.535
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ΠΡΟΣΕΧΕ τι λες,γιατι εχουν μεινει κατι φουρνακια ατομικης χρησεως απο το νταχαου.Χα χα χα,ακου για ολους.μπα σε καλο σου.
Ειχα ακουσει οτι οσχυει για ολους και με τα λεγομενα του Γρηγορη το επιβεβαιωσα.Το Νταχαου μενει ανεργο προς το παρων.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ισχύει.
Χωρίς μα & μου.
Παίρνεις τηλ και σε κλείνουν ραντεβού για τις οποίες ανακλήσεις - οδηγίες.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όταν πήρα τηλέφωνο το Βαγιανέλλη για το αερόψυκτο μού έκλεισε ραντεβού χωρίς μα μου,το μηχανάκι δεν είχε αγοραστεί από αυτόν,δεν είχε κάνει ούτε ένα σέρβις σ' αυτόν και κατά τα φαινόμενα δεν επρόκειτο να με ξαναδεί.Παρ' όλα αυτά ήταν εγκάρδιοι,με εξυπηρέτησαν άψογα και θα μπορούσα επίσης να πάρω ένα άλλο μηχανάκι να κυκλοφορώ μέχρι να τελειώσουν.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όταν πήρα τηλέφωνο το Βαγιανέλλη για το αερόψυκτο μού έκλεισε ραντεβού χωρίς μα μου,το μηχανάκι δεν είχε αγοραστεί από αυτόν,δεν είχε κάνει ούτε ένα σέρβις σ' αυτόν και κατά τα φαινόμενα δεν επρόκειτο να με ξαναδεί.Παρ' όλα αυτά ήταν εγκάρδιοι,με εξυπηρέτησαν άψογα και θα μπορούσα επίσης να πάρω ένα άλλο μηχανάκι να κυκλοφορώ μέχρι να τελειώσουν.
Και γω ,έτσι είχα γίνει πελάτης Λάρισα .
Δύσκολα φεύγεις μετά
 

Dimitris Amaliada

old member
Δημοσιεύσεις
4.001
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Καλό απόγευμα σε όλους. Σημερινή ενημέρωση περί αξόνων BMW για μοντελα από 2013 και μετα από τον επίσημο αντιπρόσωπο της BMW στην Πάτρα για σέρβις σε μηχανή φίλου μου ένα R1250 GS ADVE 2021. Από μόνοι τους λοιπόν χωρίς να ρωτήσω τίποτα με ενημέρωσαν για τα εξης:
ότι κάθε 60.000χλμ η BMW θα αλλάζει άξονα χωρίς επιβάρυνση του ιδιοκτήτη σε όλα τα 1200 και 1250 lc απλά και adve. Δηλαδή αν φθάσει το μηχανάκι 300.000 χλμ θα σου έχουν αλλάξει 5 φορές δωρεάν τον άξονα.υπαρχει και ένα τυράκι για όποιον τσιμπησει και είναι το ακολουθο:Σε ενημερωνει πλέον ο κατασκευαστής σαν πελάτη ότι αν θέλεις μπορείς ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ανα τακτά χρονικά διαστήματα πχ κάθε 20000 χλμ να γίνεται ένας έλεγχος του άξονα με το ειδικό μηχάνημα και ακολούθως ειδική λίπανση του χωρίς να περιμένεις να φτάσουν τα 60000χλμ. Αυτό ομως θα έχει ένα κόστος περίπου στα 105 ευρώ αν δεν χρειαστεί αλλαγή ο άξονας και 46 ευρώ αν τελικά διαπιστωθεί κατά τον εν λόγω έλεγχο και αλλαχθεί ο άξονας ως ελλατωματικος.
Ειδάλλως κάθε 60000 χλμ ούτως ή άλλως θα αλλάζεται ο άξονας δωρεάν όπως αναφέραμε είτε έχει πρόβλημα είτε όχι.
Επίσης και να αλλαχθεί ο άξονας πχ στα 20000 ή στα 30000 ή στα 40000 χλμ πάλι μέρα από 60000 χλμ από την αλλαγή του εννοείται οτι θα αλλάζεται εκ νέου χωρίς χρέωση για τον πελάτη.
Η εν λόγω ενέργεια δεν καλύπτει το νεο 1300 εκεί προς το παρόν η αλλαγή άξονα στα 80000χλμ θα επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρα Γρήγορη .
Μέχρι ποιας χρονολογίας μοντέλα ισχύει για αντικατάσταση του άξονα?
Ισχύει από τα παληα μοντέλα ?
Μήπως ξέρουμε?
 
Top Bottom