Παπί απο 50cc σε 75cc

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Καλημερα στην ομαδα
Συντομα προκειται να μεταβιβασω στο ονομα μου ενα παπι που στην αδεια ειναι 50cc αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει γινει μετατροπη σε 75cc νομιζω και δεν το ειχαν δηλωσει. Θα πληρωσω προστιμο;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Από τα δέκα 50αρια μηχανάκια εκεί έξω τα 7 είναι 72/75/80 cc συνήθως. Φθηνή βελτίωση που βοηθάει το μοτερ να τραβάει καλύτερα, άρα όλοι το κάνουν σχεδόν. Στο Λυκειο πάντως το κινέζικο που είχα ήτανε 50αρι στα χαρτιά αλλά 72αρι στην πραγματικοτητα.

Δεν μπορείς να δηλώσεις αν δεν κάνω λάθος υπερκυβισμο σε 50cc μηχανάκι γιατί θεωρείται μοτοποδήλατο, δεν μπορεί δηλαδή να μετατραπεί σε "μοτοσυκλέτα". Οτιδήποτε είναι πανω απο 50cc θεωρείται μοτοσυκλέτα στα χαρτιά για αυτό και τα 50αρια έχουν διαφορετικές πινακιδες (οι κλασσικές ΝΗΕ πχ).

Τα τελευταία 7 χρόνια που ασχολούμαι με μηχανάκια εδώ στον Βόλο τουλάχιστον δεν έχω ακουσει ποτε κανέναν να μπλεκει γιατί το 50αρι είναι 70κατι cc.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.488
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλημερα στην ομαδα
Συντομα προκειται να μεταβιβασω στο ονομα μου ενα παπι που στην αδεια ειναι 50cc αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει γινει μετατροπη σε 75cc νομιζω και δεν το ειχαν δηλωσει. Θα πληρωσω προστιμο;
Δεν δηλώνεται ,είναι υπερκυβισμενο πάνω του 10% που είναι νόμιμο.
Η λοιπόν το παίρνεις και δεν το αναφέρεις/δηλώνεις ή άμα φοβάσαι αν γίνει η στραβή και εκτεθεις ,δεν το παίρνεις
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλημερα στην ομαδα
Συντομα προκειται να μεταβιβασω στο ονομα μου ενα παπι που στην αδεια ειναι 50cc αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει γινει μετατροπη σε 75cc νομιζω και δεν το ειχαν δηλωσει. Θα πληρωσω προστιμο;

Αυτά δεν δηλώνονται.
Ή το παίρνεις και ξέρεις πως σε περίπτωση ελέγχου είσαι παράνομη, ή επιλέγεις κάτι άλλο.
Αυτή είναι η τυπική πλευρά.

Η πρακτική πλευρά λέει πως όλα σχεδόν τα 50άριοα εκει έξω έχουν υπερκυβιστεί για να τραβάνε λίγο παραπάνω και να αντέχουν και κανα δικάβαλο.
Οπότε το παίρνεις και δεν φοβάσαι τον ελεγχο, επειδη πρακτικά κανείς δεν τα ελέγχει μηχανολογικά, ενώ είναι και πολύ δυσκολο (αδύνατον σχεδόν) να ελεγχθεί στον δρόμο απο κάποιο όργανο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.488
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί η ασφάλεια του εταίρου εμπλεκόμενου να το στείλει για πραγματογνωμοσύνη.
Οι καιροί είναι πονηροί .
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Μου ειπαν απο την τροχαια οτι την μερα της μεταβιβασης πρεπει να παω με το παπι για να το ελεγξουν. Απο τον αριθμο πλαισιου φαινεται κατι; Δεν εχω ιδεα. Εν τω μεταξυ το παπι δεν μπορω να το αποφυγω...πρεπει να το παρω αχαχαχαχα
Τελος παντων ο,τι γινει.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Από τα δέκα 50αρια μηχανάκια εκεί έξω τα 7 είναι 72/75/80 cc συνήθως. Φθηνή βελτίωση που βοηθάει το μοτερ να τραβάει καλύτερα, άρα όλοι το κάνουν σχεδόν. Στο Λυκειο πάντως το κινέζικο που είχα ήτανε 50αρι στα χαρτιά αλλά 72αρι στην πραγματικοτητα.

Δεν μπορείς να δηλώσεις αν δεν κάνω λάθος υπερκυβισμο σε 50cc μηχανάκι γιατί θεωρείται μοτοποδήλατο, δεν μπορεί δηλαδή να μετατραπεί σε "μοτοσυκλέτα". Οτιδήποτε είναι πανω απο 50cc θεωρείται μοτοσυκλέτα στα χαρτιά για αυτό και τα 50αρια έχουν διαφορετικές πινακιδες (οι κλασσικές ΝΗΕ πχ).

Τα τελευταία 7 χρόνια που ασχολούμαι με μηχανάκια εδώ στον Βόλο τουλάχιστον δεν έχω ακουσει ποτε κανέναν να μπλεκει γιατί το 50αρι είναι 70κατι cc.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αυτά που λέει
+ ότι κοίτα στον κύλινδρο τι γράφει.
Συνήθως τα αλλαγμενα κυλινδροπιστονα γράφουν 72 cm.
Αν το γράφει το τρως με ενα ντρεμελ και ησυχάζεις.
Ησυχαζεις απο ενα ενδεχόμενο έλεγχο.
Τα 50αρια δεν περνάνε ΚΤΕΟ.
Αρα καο απο εκει είσαι οκ.
Απο την αλλη χρόνια σαν ελεγκτής τέτοιων περιπτώσεων δεν ασχολήθηκα ΠΟΤΕ αν δεν προκαλούσε.
Θέλω να πω ενα σωστο παπί με όλα τα φώτα ,φλας,πινακίδα, εξάτμιση και τον αναβάτη οπως πρέπει δεν μπαινειις στον κόπο να τον ελέγξεις.
Υπάρχει μια απειροελάχιστη περίπτωση να γίνει στραβη σε τροχαίο και εφ όσον υπάρχει υπόνοια και το ψάξουν οι ασφαλιστικές.
Απο την στιγμη όμως που δεν αλλάζει ο αρ κινητήρα και η διαφορά σε μέγεθος 49/72 είναι μικρή ,έτσι και η πιθανότητα να φτασεις στο μπλέξιμο είναι επίσης μικρή.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.488
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μου ειπαν απο την τροχαια οτι την μερα της μεταβιβασης πρεπει να παω με το παπι για να το ελεγξουν. Απο τον αριθμο πλαισιου φαινεται κατι; Δεν εχω ιδεα. Εν τω μεταξυ το παπι δεν μπορω να το αποφυγω...πρεπει να το παρω αχαχαχαχα
Τελος παντων ο,τι γινει.
Ο αριθμός πλαισίου δεν αλλάζει ,ακόμα κι αυτοί που έχουν θέματα ,βρίσκουν τον τρόπο ...

Οπότε πας από τροχαία και βλέπεις.
Να ξες ότι μια φορά τον χρόνο θέλει θεώρηση η άδεια ,πληρώνεις (κάτι σαν σήμα κυκλοφορίας ).
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Ο αριθμός πλαισίου δεν αλλάζει ,ακόμα κι αυτοί που έχουν θέματα ,βρίσκουν τον τρόπο ...

Οπότε πας από τροχαία και βλέπεις.
Να ξες ότι μια φορά τον χρόνο θέλει θεώρηση η άδεια ,πληρώνεις (κάτι σαν σήμα κυκλοφορίας ).
Ναι μου το ειπαν. Θενξ!!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Μου ειπαν απο την τροχαια οτι την μερα της μεταβιβασης πρεπει να παω με το παπι για να το ελεγξουν. Απο τον αριθμο πλαισιου φαινεται κατι; Δεν εχω ιδεα. Εν τω μεταξυ το παπι δεν μπορω να το αποφυγω...πρεπει να το παρω αχαχαχαχα
Τελος παντων ο,τι γινει.


Στα 50αρια η μεταβίβαση - εκδοση νεας άδειας γίνεται στην κατα τόπους τροχαία.
Ελεγχουν αρ κινητήρα ,πλαισίου ,φώτα φλας,κόρνα ,χρώμα .
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ο αριθμός πλαισίου δεν αλλάζει ,ακόμα κι αυτοί που έχουν θέματα ,βρίσκουν τον τρόπο ...

Οπότε πας από τροχαία και βλέπεις.
Να ξες ότι μια φορά τον χρόνο θέλει θεώρηση η άδεια ,πληρώνεις (κάτι σαν σήμα κυκλοφορίας ).


Βάσω
Αυτό που λέει ο Γιάννης ισχυει και αν δεν έχει πληρώσει ο προηγούμενος κάτοχος ανανεώσεις άδειας.
Δηλαδή
Αν δεν έχει πληρώσει για 8 χρόνια,ισοδυναμεί με 8 Χ 15 € = 120 + υποχρεωτική ασφάλεια σε ισχύ για να γίνει η μεταβίβαση
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.488
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Βάσω
Αυτό που λέει ο Γιάννης ισχυει και αν δεν έχει πληρώσει ο προηγούμενος κάτοχος ανανεώσεις άδειας.
Δηλαδή
Αν δεν έχει πληρώσει για 8 χρόνια,ισοδυναμεί με 8 Χ 15 € = 120 + υποχρεωτική ασφάλεια σε ισχύ για να γίνει η μεταβίβαση
Ευχαριστω! Ολα ειναι πληρωμενα εκτος απο απ 2020
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Καλημερα στην ομαδα
Συντομα προκειται να μεταβιβασω στο ονομα μου ενα παπι που στην αδεια ειναι 50cc αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει γινει μετατροπη σε 75cc νομιζω και δεν το ειχαν δηλωσει. Θα πληρωσω προστιμο;
Αν γράφει ο κυλινδρος πανω 72 μπορεί να εχεις προβλημα θα σου κάνουν καζουρα .. Ετσι κανανε τουλάχιστον παλια το έψαχναν πολύ για τα νουμερα μοτερ σκελετού και κυβικα
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αν γράφει ο κυλινδρος πανω 72 μπορεί να εχεις προβλημα θα σου κάνουν καζουρα .. Ετσι κανανε τουλάχιστον παλια το έψαχναν πολύ για τα νουμερα μοτερ σκελετού και κυβικα


Το είπα ποιο πάνω
Ντρέμελ λείανση, βάψιμο, οκ
 
Top Bottom