Ομαδικη οδηγηση

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.493
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πανο ,εγω παλι εχω δει αρκετους κ το εχω πει κ στα ...γνωστα παιδια της ...βολτας αλλα δεν μιλησε κανεις για το θεμα
πρεπει να συμβουλευουμε ομως οσους ακολουθουν σε βολτες

Nαι να τους συμβουλευουμε,αλλα απο εκει και περα οπως ειπε ο Βαγγελης δεν μπορει αυτος που στηνει μια βολτα να τραβαει αυτια.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Nαι να τους συμβουλευουμε,αλλα απο εκει και περα οπως ειπε ο Βαγγελης δεν μπορει αυτος που στηνει μια βολτα να τραβαει αυτια.

Παναγιώτη εάν για κάποιον λόγο θεωρήσω πως είμαι σοφότερος ή περισσότερο εμπειρος από κάποιον θα του δώσω τη συμβουλή μου. Αλλά μόνο γι'αυτό, όχι επειδή έτυχε να διοργανώσω μια βόλτα. Οι συμμετοχές είναι ανοιχτές. Κανείς δε λαμβάνει άδεια συμμετοχής από τον διοργανωτή.

Μάρκο δε μου άρεσε που αφήνεις αιχμές για παιδιά της παρέας που θεωρείς πως είναι "αδιάφοροι"... Μήπως το σκέφτηκες καθόλου και από την "ανάποδη"???
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Παναγιώτη εάν για κάποιον λόγο θεωρήσω πως είμαι σοφότερος ή περισσότερο εμπειρος από κάποιον θα του δώσω τη συμβουλή μου. Αλλά μόνο γι'αυτό, όχι επειδή έτυχε να διοργανώσω μια βόλτα. Οι συμμετοχές είναι ανοιχτές. Κανείς δε λαμβάνει άδεια συμμετοχής από τον διοργανωτή.

Μάρκο δε μου άρεσε που αφήνεις αιχμές για παιδιά της παρέας που θεωρείς πως είναι "αδιάφοροι"... Μήπως το σκέφτηκες καθόλου και από την "ανάποδη"???
εγω ειπα αυτα που ειδα κ βλεπω Βαγγελη κ Πανο σε διαφορες βολτες που πηγαινω κ οχι αποκλειστικα με αυτην εδω την παρεα κ με αυτα τα παιδια.
δεν αφηνω αιχμες σε κανενα κ για τιποτα.ο καθενας για τον εαυτον του ειναι υπευθυνος
(παιδες κουβεντα κανουμε ,δεν ριχνουμε ευθυνες.)
Βαγγελη αυτο το αναποδη ,εννοεις οτι στις βολτες ερχομαι ...προχειρα ντυμενος;
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Όσες βόλτες έχω πάει με τη Μοτοπαρεα δεν έχω διαπιστώσει ποτέ κάτι πρόχειρο, επιπόλαιο ή επικίνδυνο για εμένα ή τους υπόλοιπους.
Φυσικά και δεν είμαστε στρατιωτάκια, όλοι μας καβαλαμε μοτο παρα πολλά χρόνια και τυχόν ανοίγματα που κάνουμε διαρκούν λίγο και είναι για προσωπική ευχαρίστηση και μόνο, χωρίς να θέτουν κανέναν σε κίνδυνο.
Μοτοσυκλέτες καβαλαμε και πάντα καραδοκεί η στραβή, το γνωρίζουμε όλοι αυτό.
Αν μη τι άλλο θα περίμενα να διαβάσω απόψεις όσων συμμετέχουν ενεργά στις ομαδικές βόλτες της παρέας.
Μάρκο αλήθεια τώρα, πως κατάφερες να συμπερανεις όλα αυτά για μας όταν δεν ακολουθείς ποτέ το team;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.493
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όσες βόλτες έχω πάει με τη Μοτοπαρεα δεν έχω διαπιστώσει ποτέ κάτι πρόχειρο, επιπόλαιο ή επικίνδυνο για εμένα ή τους υπόλοιπους.
Φυσικά και δεν είμαστε στρατιωτάκια, όλοι μας καβαλαμε μοτο παρα πολλά χρόνια και τυχόν ανοίγματα που κάνουμε διαρκούν λίγο και είναι για προσωπική ευχαρίστηση και μόνο, χωρίς να θέτουν κανέναν σε κίνδυνο.
Μοτοσυκλέτες καβαλαμε και πάντα καραδοκεί η στραβή, το γνωρίζουμε όλοι αυτό.
Αν μη τι άλλο θα περίμενα να διαβάσω απόψεις όσων συμμετέχουν ενεργά στις ομαδικές βόλτες της παρέας.
Μάρκο αλήθεια τώρα, πως κατάφερες να συμπερανεις όλα αυτά για μας όταν δεν ακολουθείς ποτέ το team;

Ειπε οτι αναφερετε γενικα.
 
N

notakos600

Guest
...
Να θεσω εναν προβληματισμο.
Μηπως θα επρεπε στις βολτες που γινονται να τηρουνται βασικοι κανονες οδηγικης συμπεριφορας με τους οποιους πρεπει να συμμορφωνονται οι συμμετεχοντες; Ή να ανακοινωνεται απο την αρχη αν μια βολτα ειναι καταδρομικη, εκδρομική ή ο,τιδηποτε άλλο;
Πως ξέρεις ότι δεν τηρούνται οι βασικοί κανόνες, όταν δεν συμμετέχεις στις βόλτες;
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Πως ξέρεις ότι δεν τηρούνται οι βασικοί κανόνες, όταν δεν συμμετέχεις στις βόλτες;
Πως ξερεις οτι δεν συμμετειχα σε βόλτες; επειδη δεν συμμετειχα σε βόλτες που πήγαινες εσυ;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μια φορά είχα πάει μια εκδρομή με ένα φόρουμ που ήταν κάργα οργανωμένοι. Θα είστε έτσι ντυμένοι, θα ξεκινήσουμε εκείνη την ώρα, θα πηγαίνουμε έτσι σε στοίχους, εσύ θα είσαι σε αυτή την θέση,μπροστά σου ο τάδε, πίσω σου ο τάδε, αυτή η ταχύτητα ταξιδιού, στάση εκεί/εκεί/εκεί κλπ

Δεν ξαναπήγα μαζί τους. Νομίζω διαλύθηκε και το κλαμπάκι τους.
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Όσες βόλτες έχω πάει με τη Μοτοπαρεα δεν έχω διαπιστώσει ποτέ κάτι πρόχειρο, επιπόλαιο ή επικίνδυνο για εμένα ή τους υπόλοιπους.
Φυσικά και δεν είμαστε στρατιωτάκια, όλοι μας καβαλαμε μοτο παρα πολλά χρόνια και τυχόν ανοίγματα που κάνουμε διαρκούν λίγο και είναι για προσωπική ευχαρίστηση και μόνο, χωρίς να θέτουν κανέναν σε κίνδυνο.
Μοτοσυκλέτες καβαλαμε και πάντα καραδοκεί η στραβή, το γνωρίζουμε όλοι αυτό.
Αν μη τι άλλο θα περίμενα να διαβάσω απόψεις όσων συμμετέχουν ενεργά στις ομαδικές βόλτες της παρέας.
Μάρκο αλήθεια τώρα, πως κατάφερες να συμπερανεις όλα αυτά για μας όταν δεν ακολουθείς ποτέ το team;
σε μερικες ακολουθω στο πηγαινε Νοτη.
την επιστροφη την κανω μονος γιατι δεν καθομαι για καφε
αν θυμαμαι καλα ειχα κανει κ μια κουβεντα με τον esel ,οι δυο μας,στα σιγανα, για εναν συντροχο με ....αδαμιαια περιβολη στο παρκινγκ στα διοδια ,αλλα δεν εχει σημασια
Νοτη δεν μιλαω για ανοιγματα που κανουν μερικοι στις βολτες ,μιλαω αποκλειστικα κ μονο για ντυσιμο
αλλα αφου ,οπως λετε ,δεν βλεπετε κατι μεμπτο στις βολτες (σε αυτες τις λιγες που συμμετεχω) ,δεν θα γινω κ ο αποδιοπομπαιος τραγος
ολα καλα λοιπον.
καλα ταξιδια να εχουμεν
 
N

notakos600

Guest
Μια φορά είχα πάει μια εκδρομή με ένα φόρουμ που ήταν κάργα οργανωμένοι. Θα είστε έτσι ντυμένοι, θα ξεκινήσουμε εκείνη την ώρα, θα πηγαίνουμε έτσι σε στοίχους, εσύ θα είσαι σε αυτή την θέση,μπροστά σου ο τάδε, πίσω σου ο τάδε, αυτή η ταχύτητα ταξιδιού, στάση εκεί/εκεί/εκεί κλπ

Δεν ξαναπήγα μαζί τους. Νομίζω διαλύθηκε και το κλαμπάκι τους.
Τα έγραψες όλα σύντροχε!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
αν δεν απατωμαι αυτο το νημα εχει συγκεκριμενο τιτλο.....ολα τα υπολοιπα ειναι γι αλλου....
 
N

notakos600

Guest
αν δεν απατωμαι αυτο το νημα εχει συγκεκριμενο τιτλο.....ολα τα υπολοιπα ειναι γι αλλου....
Για πολύ αλλού όμως, μέχρι να ψάχνουμε τις ευθύνες μας οι υπόλοιποι συμμετέχοντες για το προχθεσινό...
Σημασία έχει να γίνει γρήγορα καλά ο Πάνος κι όλα τα άλλα είναι φιλοσοφικές αναζητήσεις μεταξύ τυριού και αχλαδιού.
Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι.
I am gone from this...
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
H ομαδική οδήγηση παρέχει κάποια ασφάλεια ( μοτοσυκλέτες οδηγούμε ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι), αλλά έχει και κάποιους κανόνες για τους συμμετέχοντες. Αυτοί λοιπόν οι κανόνες θα πρέπει να τηρούνται και αν κάποιος θέλει να κάνει τα δικά του πρέπει να ενημερώσει και να αποκοπεί απο το σύνολο με δική του ευθύνη. Οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε τίποτα να αναγκαστούν να ανεβάσουν ρυθμό για να προλάβουν κάποιους, αν δεν το θέλουν, με ότι κινδύνους εμπεριέχει αυτό ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να συμβεί. Άρα για εμένα η ομαδική οδήγηση είναι κανόνες. Αν θέλεις οτιδήποτε άλλο πας μόνος σου. Κανένας διοργανωτής πλοηγός κλπ δεν μπορεί να κάνει τον αστυνόμο. Ο καθένας μας πρέπει να το έχει αποφασίσει μέσα του ότι θα είναι σωστός και για τον εαυτό του αλλά και για τους άλλους όταν πάει ομαδικά μια βόλτα κοντινή ή μακρινή. Υ.Γ. Το Post μου είναι γενικό και ουδεμία σχέση έχει με το τελευταίο ατύχημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μια φορά είχα πάει μια εκδρομή με ένα φόρουμ που ήταν κάργα οργανωμένοι. Θα είστε έτσι ντυμένοι, θα ξεκινήσουμε εκείνη την ώρα, θα πηγαίνουμε έτσι σε στοίχους, εσύ θα είσαι σε αυτή την θέση,μπροστά σου ο τάδε, πίσω σου ο τάδε, αυτή η ταχύτητα ταξιδιού, στάση εκεί/εκεί/εκεί κλπ

Δεν ξαναπήγα μαζί τους. Νομίζω διαλύθηκε και το κλαμπάκι τους.

Κι εγώ είχα πάει κάποτε μ' ένα τέτοιο στυλ μέχρι Λευκάδα για Πανελλήνια φόρουμ, παρέα με τον εξαιρετικό φίλο Manalishi Hug (πού χάθηκε αυτούνος γμτ?).:(
Ήταν να πάμε μόνοι μας, αλλά στα διόδια Ελευσίνας είχαν μαζευτεί 24!!! V-Stromάδες (σωστή παρέλαση που λέει κι ο Στέλιος), :confused: που πήγαιναν κι αυτοί Λευκάδα και είπαμε να πάμε μαζί τους για παρέα.
Εκείνοι εφαρμόζουν τη γνωστή μέθοδο του σκουληκιού...... ε λοιπόν, είχαμε κάνει τσίσα και οι δύο απ' αυτά που βλέπαμε ως κινδύνους μ' αυτό το στυλάκι, εξ' αιτίας της (ηλίθιας) νοοτροπίας ότι "δεν πρέπει για κανένα λόγο να σπάσει το σκουλήκι". abcdefghabcdefghabcdefgh
Έκαναν οδηγικές ηλιθιότητες προκειμένου να μείνουν ενωμένοι!!! cdef Δημιούργησαν δε, ένα απίστευτο κομφούζιο στην Εθνική οδό από Κιάτο και μετά, καθώς δεν υπήρχε τότε το διαχωριστικό στηθαίο και ήμασταν εκτεθειμένοι σε κάθε προσπέραση φορτηγών / λεωφορείων στο αντίθετο ρεύμα με την αγωνία μη σπάσουμε το σκουλήκι και προσπαθώντας παράλληλα να στοιχηθούμε σωστά, μη μας κράξουν ο οδηγός και η σκούπα.cdefcdef
Φανταστείτε ότι κάποιοι "πιέζονταν" ψυχολογικά να προσπεράσουν πάνω σε στροφή χωρίς ορατότητα (και το τολμούσαν τελικά), επειδή οι μισοί είχαν ήδη περάσει και έπρεπε τάχιστα να ενωθούν. Εγώ που ΔΕΝ περνάω σε κλειστή στροφή χωρίς ξεκάθαρη ορατότητα, ένοιωθα να πιέζομαι απ' τους πίσω λόγω άγχους ότι οι άλλοι μπροστά μάς περίμεναν.
Δε θα ξεχάσω την έκπληκτη φάτσα ενός νταλικιέρη που τον είχαμε βάλει στη μέση, οι μπροστινοί έκοβαν ταχύτητα περιμένοντας να περάσουν και οι πίσω τη νταλίκα, κόβοντας όμως και στριμώχνοντάς την και τον οδηγό της να κοιτάει σαστισμένος μια εμπρός μια πίσω του και να μην ξέρει πώς να φερθεί και πώς θα γλιτώσει απ' αυτή την ιδιότυπη "επίθεση".:eek:
Άσε το τί γινόταν όταν για κάποιο λόγο άλλαζε η θέση (αριστερά ή δεξιά) κάποιου. Αμέσως έβλεπες ένα "μπαλέτο" 26 μοτοσυκλετών να εναλλάσσονται μες το δρόμο για να στοιχηθούν ένας αριστερά-ένας δεξιά και να τρομάζουν άπαντες γύρω.


Από ευγένεια μείναμε μαζί τους μέχρι το τέλος. Εννοείται όμως ότι στο γυρισμό πήγαμε μόνοι μας (από Αστακό). Ευχαριστηθήκαμε όμορφη και σωστή οδήγηση, χωρίς ηλίθιους κανόνες και "πρέπει", που κάλλιστα μπορεί να μην ταιριάζουν στον τρόπο και κυρίως στη λογική και ικανότητα οδήγησης του καθενός.

Ακούω "οδήγηση σκουλήκι" και τρέχω να γλιτώσω.........Rolling
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Κι εγώ είχα πάει κάποτε μ' ένα τέτοιο στυλ μέχρι Λευκάδα για Πανελλήνια φόρουμ, παρέα με τον εξαιρετικό φίλο Manalishi Hug (πού χάθηκε αυτούνος γμτ?).:(
Ήταν να πάμε μόνοι μας, αλλά στα διόδια Ελευσίνας είχαν μαζευτεί 24!!! V-Stromάδες (σωστή παρέλαση που λέει κι ο Στέλιος), :confused: που πήγαιναν κι αυτοί Λευκάδα και είπαμε να πάμε μαζί τους για παρέα.
Εκείνοι εφαρμόζουν τη γνωστή μέθοδο του σκουληκιού...... ε λοιπόν, είχαμε κάνει τσίσα και οι δύο απ' αυτά που βλέπαμε ως κινδύνους μ' αυτό το στυλάκι, εξ' αιτίας της (ηλίθιας) νοοτροπίας ότι "δεν πρέπει για κανένα λόγο να σπάσει το σκουλήκι". abcdefghabcdefghabcdefgh
Έκαναν οδηγικές ηλιθιότητες προκειμένου να μείνουν ενωμένοι!!! cdef Δημιούργησαν δε, ένα απίστευτο κομφούζιο στην Εθνική οδό από Κιάτο και μετά, καθώς δεν υπήρχε τότε το διαχωριστικό στηθαίο και ήμασταν εκτεθειμένοι σε κάθε προσπέραση φορτηγών / λεωφορείων στο αντίθετο ρεύμα με την αγωνία μη σπάσουμε το σκουλήκι και προσπαθώντας παράλληλα να στοιχηθούμε σωστά, μη μας κράξουν ο οδηγός και η σκούπα.cdefcdef
Φανταστείτε ότι κάποιοι "πιέζονταν" ψυχολογικά να προσπεράσουν πάνω σε στροφή χωρίς ορατότητα (και το τολμούσαν τελικά), επειδή οι μισοί είχαν ήδη περάσει και έπρεπε τάχιστα να ενωθούν. Εγώ που ΔΕΝ περνάω σε κλειστή στροφή χωρίς ξεκάθαρη ορατότητα, ένοιωθα να πιέζομαι απ' τους πίσω λόγω άγχους ότι οι άλλοι μπροστά μάς περίμεναν.
Δε θα ξεχάσω την έκπληκτη φάτσα ενός νταλικιέρη που τον είχαμε βάλει στη μέση, οι μπροστινοί έκοβαν ταχύτητα περιμένοντας να περάσουν και οι πίσω τη νταλίκα, κόβοντας όμως και στριμώχνοντάς την και τον οδηγό της να κοιτάει σαστισμένος μια εμπρός μια πίσω του και να μην ξέρει πώς να φερθεί και πώς θα γλιτώσει απ' αυτή την ιδιότυπη "επίθεση".:eek:
Άσε το τί γινόταν όταν για κάποιο λόγο άλλαζε η θέση (αριστερά ή δεξιά) κάποιου. Αμέσως έβλεπες ένα "μπαλέτο" 26 μοτοσυκλετών να εναλλάσσονται μες το δρόμο για να στοιχηθούν ένας αριστερά-ένας δεξιά και να τρομάζουν άπαντες γύρω.


Από ευγένεια μείναμε μαζί τους μέχρι το τέλος. Εννοείται όμως ότι στο γυρισμό πήγαμε μόνοι μας (από Αστακό). Ευχαριστηθήκαμε όμορφη και σωστή οδήγηση, χωρίς ηλίθιους κανόνες και "πρέπει", που κάλλιστα μπορεί να μην ταιριάζουν στον τρόπο και κυρίως τη λογική και ικανότητα οδήγησης του καθενός.

Ακούω "οδήγηση σκουλήκι" και τρέχω να γλιτώσω.........Rolling
Προφανώς υπάρχουν και αυτα τα παραδείγματα Κώστα. Τίποτα δεν είναι τέλειο. Για εμένα ομαδική οδήγηση σε παράταξη πάνω απο 5-6 άτομα αρχίζει και γίνεται "κάπως" για να είμαι ειλικρινής.....
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.486
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
H ομαδική οδήγηση παρέχει κάποια ασφάλεια ( μοτοσυκλέτες οδηγούμε ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι), αλλά έχει και κάποιους κανόνες για τους συμμετέχοντες. Αυτοί λοιπόν οι κανόνες θα πρέπει να τηρούνται και αν κάποιος θέλει να κάνει τα δικά του πρέπει να ενημερώσει και να αποκοπεί απο το σύνολο με δική του ευθύνη. Οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε τίποτα να αναγκαστούν να ανεβάσουν ρυθμό για να προλάβουν κάποιους, αν δεν το θέλουν, με ότι κινδύνους εμπεριέχει αυτό. Άρα για εμένα η ομαδική οδήγηση είναι κανόνες. Αν θέλεις οτιδήποτε άλλο πας μόνος σου. Κανένας διοργανωτής πλοηγός κλπ δεν μπορεί να κάνει τον αστυνόμο. Ο καθένας μας πρέπει να το έχει αποφασίσει μέσα του ότι θα είναι σωστός και για τον εαυτό του αλλά και για τους άλλους όταν πάει ομαδικά μια βόλτα κοντινή ή μακρινή. Υ.Γ. Το Post μου είναι γενικό και ουδεμία σχέση έχει με το τελευταίο ατύχημα.

Με κάλυψες. Giving

Και για να είμαι και "on topic" σε βόλτα χωρίς σχηματισμού τύπου "σκουληκιου" με αρχηγό και "σκούπα" θα πρέπει όσο "μπάχαλο" κι αν οδηγούμε μεταξύ μας, να υπάρχουν κάποιοι ατυποι - αγραφοι κανόνες γιατί μπορεί κάποιος/οι να πάθει κανένα βαβά εξαιτίας της μακακιας που δέρνει ορισμένους.
Ο νοών νοειτω!
 
Top Bottom