Οι εξορμήσεις μιας πάπιας - τα χρονικά ενός παπόβιου

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όχι! ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις γρανάζωμα για τις ευθείες! Και πριν ανεβεις υψομετρο, να κάτσεις στην άκρη του δρόμου να ξαναλλάξεις για τις ανηφόρες! Και τον σάκο να τον στείλεις στην γιαγια και τον παππού με το ΚΤΕΛ θα κερδίσεις άλλο 0,4 χλμ/ώρα τελικής. Αν καταφέρεις μάλιστα να πας ψαρακωμένος όλη την διαδρομή, μην σου πω θα κάψεις και 1,3 λιτρα λιγότερο βενζίνη στο σύνολο!

abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk


Σύνελθε ρε και πάνε βόλτα και σταμάτα να κατσαβιδιάζεις το μηχανάκι! Το έσκισες! Bike
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και πριν ανεβεις υψομετρο

Ναι,γιατί όπως τόνισε ο Μάνος ανά 100μ χάνεις μια φοράδα.Πόσες έχει όλες και όλες το βρωμοσούζουκο νομίζεις ,που έχει βγάλει την πίστη του Τασούλη...Bcdefgh
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Αν έχεις αμφιβολία για τις βενζίνες που θα έχουν τα πρατήρια και χρειαστεί να βάλεις σε αμφιβόλου ποιότητας βενζινάδικο στη διαδρομή στα γύρω χωριά να έχεις μαζί σου ένα ενισχυτικό /βελτιωτικό οκτανίων!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τελικά η Λάρισα ακυρώθηκε. Δεν πειράζει, έχουμε μέρες άπειρες μπροστά μας για να πάω και προς το Λιβάδι που έλεγα. Ωστόσο μια απογευματινή βόλτα προς Άφησσο την πήγαμε. Παράλληλα μέτρησα και την κατανάλωση.





Ήτανε απλά ένα τέρμα ανοιξιάτικο απόγευμα σήμερα. Θα πήγαινα και πιο πέρα αλλά σε ένα σημείο είχε πινακίδα που έγραφε οτι ο δρόμος προς Λεφόκαστρο είναι ανηφορικός και επικύνδινος. "Έλα μωρέ σιγά δεν έχουμε και κανένα φορτηγό, μηχανάκι είναι". Φτάνω στον δρόμο για το Λεφόκαστρο. "Άστο γ@μα το πάμε πίσω ούτε με 1η δεν θα ανέβει, ακόμα και 1000αρια παίζει να ζορίζονται". Ίσως η πιο απότομη ανηφόρα που έχω δει ποτέ στην ζωή μου και παράλληλα ο δρόμος να είναι κάτι μεταξύ τσιμέντο-χωματόδρομου και με το ζορί χωράει να περάσει ενα αμάξι. Δεν το διακυνδίνεψα.

Τώρα για την κατανάλωση. Πριν φύγουμε γέμισα 95αρα, έβαλα 3€ μιας και μέσα ήδη είχε κάμποση βενζίνη. Απο την AVIN έβαλα που είναι εταιριακό, εκεί δεν έχω ποτέ θέματα. Το μηχανάκι απο το σπίτι της κοπέλας μου (κοντά μένουμε άρα δεν μέτρησα τα 100μ παραπάνω πες) έγραψε 53χλμ να πας και να έρθεις δηλαδή. Έκαψε μισό ντεπόζιτο αλλά παράλληλε ο δρόμος δεν είναι τέρμα ευθεία, έχει στροφές μερικές ανηφόρες κλπ άρα λογικό να κάψει κάτι παραπάνω. Δηλαδή σε επαρχιακό-βουνίσιο σχεδόν δρόμο το μηχανάκι για διαδρομή 53χλμ το μηχανάκι έκαψε μισό ντεπόζιτο βενζίνης. Και Λάρισα να πηγαίναμε πιστεύω πάνω κάτω το ίδιο θα έκαιγε.

Το 13-35 γρανάζωμα πάντως για δικάβαλα σε τέτοιες διαδρομές είναι οτι πρέπει. Ονομαστική ιπποδύναμη απο το εργοστάσιο για αυτό το μοτέρ-τέρας των 125 κυβικών είναι 10 ίπποι. Αλλά μόνο και μόνο η Yoshimura και το αυτοκόλλητο Katsantonis Team Racing του δίνουνε άλλα 6 άλογα άρα είναι στα 16HP :p
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@tedvj23 Αυτή η Yoshimura είναι special παραγγελία για εμένα μόνο abcdefghgk

@The mechanic Θυμάσαι που είχα πει οτι έκανα μερικές πατέντες και το ψιλοέσκαψα για να μπει; Well, έφυγε...critical failure abcdefghgkabcdefghgk
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
@tedvj23 Αυτή η Yoshimura είναι special παραγγελία για εμένα μόνο abcdefghgk

@The mechanic Θυμάσαι που είχα πει οτι έκανα μερικές πατέντες και το ψιλοέσκαψα για να μπει; Well, έφυγε...critical failure abcdefghgkabcdefghgk
Πανε με το παπί σε ενα οποιοδήποτε συνοικιακο ανταλλακτικαδικο που ειδικευεται στα παπιά να κάνεις δουλειά σε ενα λεπτό με 2-3€
 

Dionysis78

new member
Δημοσιεύσεις
136
Ηλικία
45
Περιοχή
Περιστέρι
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650 2001
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Περιστέρι
Ωραίες φωτογραφίες από τη βόλτα αλλά το κακόμοιρο το παπάκι του έχεις βγάλει τα άντερα...άστο ήσυχο το κακόμοιρο...abcdefghgk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.404
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ωραίες φωτογραφίες από τη βόλτα αλλά το κακόμοιρο το παπάκι του έχεις βγάλει τα άντερα...άστο ήσυχο το κακόμοιρο...abcdefghgk

abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Διονυση δεν παιζει αυτο που λες
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αυτό εχω με αυτό πορεύομαι παίδες. Δεν μπορώ να το έχω μόνο για σπίτι και άντε να το βγάζω 2-3 φορές την εβδομάδα να πάω μέχρι κέντρο για δουλειές. :p
 

Dionysis78

new member
Δημοσιεύσεις
136
Ηλικία
45
Περιοχή
Περιστέρι
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650 2001
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Περιστέρι
Αυτό εχω με αυτό πορεύομαι παίδες. Δεν μπορώ να το έχω μόνο για σπίτι και άντε να το βγάζω 2-3 φορές την εβδομάδα να πάω μέχρι κέντρο για δουλειές. :p
Και καλά κάνεις ίσα ίσα που χαίρομαι που το σκαλίζεις και το παιδευεις καλές βόλτες και πάντα με ασφάλεια...keep walking
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Είναι μέχρι να πέσει στα χέρια μου κάτι πιο δυνατό. Όχι οτι το παπί δεν μπορεί να σε πάει βόλτες, αλλά απο ένα σημείο και μετά τα 125 κυβικά και οι 10 ίπποι σου φαίνονται λίγα...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μπορεί τα καφέ και τα ρακάδικα να κλείσανε. Δεν μίλησε κανείς όμως για τους μηχανόβιους! Το λοιπόν, βόλτα με την κοπελιά μέχρι Μικροθήβες, φουλ Ε.Ο δηλαδή.



Με 80-90 km/h σταθερά το Addressακι μια χαρά πηγαίνει πάντως.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
- Ρε παιδί μου τι κάνεις τόσο νωρίς; Που πας;
- Καλημέρα μαμά...θυμάσαι όταν ήμουνα πιο μικρός...παιδάκι ακόμα...που άμα τύχαινε και ξυπνούσα νωρίς, στεκόμουν στο παράθυρο και κοιτούσα την ανατολή;
- Ναι, απο μικρός σου άρεσε αυτό
- Ακριβώς...θα κάνω το ίδιο...απλά αυτή τη φορά θα την δω πίσω απο το τζάμι του κράνους...

- Ντύσου καλά μόνο γιατί έχει ψύχρα έξω


Απο μικρός μου άρεσε η ανατολή του ηλίου. Είναι ίσως γιατί επικρατεί μια ηρεμία πιο μεγάλη και απο αυτή της νύχτας. Ίσως γιατί ξυπνάει το αίσθημα οτι ήρθε μια νέα μέρα. Ίσως γιατί απλά, αν είσαι των 2 τροχών, δεν μπορείς να καθήσεις φρόνιμος...ειδικά σήμερα! Και δεν μπορούσα να βρω καλύτερο τρόπο να γιορτάσω την ελεύθερη μετακίνηση!


Και ξεκινάμε λοιπόν...


Οι δίσκοι συμπλέκτη της Suzuki άξιζαν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. Ειδικά μετά απο κάνα 10λεπτο λειτουργείας αποδίδουν τέλεια. Και σε τράβηγμα, και σε απότομο άνοιγμα του γκαζιού και σε όλα! Ο μάστορας ρύθμισε κομπλέ τις βαλβίδες και το μηχανάκι τραβάει γερά σε όλο το φάσμα των RPM πλέον.



Το τοπίο ήτανε απλά απερίγραπτα όμορφο!


Σε αυτό το σημείο, στάση για τσιγάρο και να ξεπιαστώ λίγο. Ο ήχος απο τον αέρα να περνάει μέσα απο τα δέντρα τριγύρω απλά οτι καλύτερο.

Και εν τέλει...

Είδα την ανατολή μέσα απο το τζάμι του κράνους!

Όσο και να μεγαλώνεις, το παιδί μέσα σου δεν θα πάψει να υπάρχει προφανώς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
- Ρε παιδί μου τι κάνεις τόσο νωρίς; Που πας;
- Καλημέρα μαμά...θυμάσαι όταν ήμουνα πιο μικρός...παιδάκι ακόμα...που άμα τύχαινε και ξυπνούσα νωρίς, στεκόμουν στο παράθυρο και κοιτούσα την ανατολή;
- Ναι, απο μικρός σου άρεσε αυτό
- Ακριβώς...θα κάνω το ίδιο...απλά αυτή τη φορά θα την δω πίσω απο το τζάμι του κράνους...

- Ντύσου καλά μόνο γιατί έχει ψύχρα έξω


Απο μικρός μου άρεσε η ανατολή του ηλίου. Είναι ίσως γιατί επικρατεί μια ηρεμία πιο μεγάλη και απο αυτή της νύχτας. Ίσως γιατί ξυπνάει το αίσθημα οτι ήρθε μια νέα μέρα. Ίσως γιατί απλά, αν είσαι των 2 τροχών, δεν μπορείς να καθήσεις φρόνιμος...ειδικά σήμερα! Και δεν μπορούσα να βρω καλύτερο τρόπο να γιορτάσω την ελεύθερη μετακίνηση!


Και ξεκινάμε λοιπόν...


Οι δίσκοι συμπλέκτη της Suzuki άξιζαν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. Ειδικά μετά απο κάνα 10λεπτο λειτουργείας αποδίδουν τέλεια. Και σε τράβηγμα, και σε απότομο άνοιγμα του γκαζιού και σε όλα! Ο μάστορας ρύθμισε κομπλέ τις βαλβίδες και το μηχανάκι τραβάει γερά σε όλο το φάσμα των RPM πλέον.



Το τοπίο ήτανε απλά απερίγραπτα όμορφο!


Σε αυτό το σημείο, στάση για τσιγάρο και να ξεπιαστώ λίγο. Ο ήχος απο τον αέρα να περνάει μέσα απο τα δέντρα τριγύρω απλά οτι καλύτερο.

Και εν τέλει...

Είδα την ανατολή μέσα απο το τζάμι του κράνους!

Όσο και να μεγαλώνεις, το παιδί μέσα σου δεν θα πάψει να υπάρχει προφανώς...

Γειά σου Τάσακα με την εργαλειάρα........PraisingPraising
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@apache Κάτσε κάτσε, είναι μέχρι να πατήσει και χώματα. Εκεί να δεις...τι V-Strom, τι Tenere κλπ...θα τους ρίχνω στα αυτιά σε λέω να 'ουμε...
 
Top Bottom