Ξενέρωσα

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Mε όμορφο τρόπο εξηγείς τι έγινε. Να πω όμως ενα προβληματισμό απο μαθήματα ζωής που έχω πάρει. Ποιος σε διαβεβαιώνει οτι στην προσπάθεια του να διορθώσει οτι χάλασε δεν θα κάνει ακόμα μεγαλύτερες ζημιές ; To οτι δεν έχει πελατεία σημαίνει οτι πολλοί προσπάθησαν με το καλό και κανένας δεν κατάφερε κάτι σημαντικο.
Οπότε παίρνεις την μηχανούλα σου απο εκεί , την πάς εκεί που ξέρεις οτι είναι σοβαροί , εξηγείς τι έγινε βάζεις το χέρι ,μάλλον ,βαθειά στην τσέπη και όπως λέει κι ενα αρχαίο χωριάτικο γνωμικό , η ζουή σνιχίζιτι.Ούτε να χαλαστείς ούτε τίποτα , μπροστά στο να γίνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα δες το σαν ενα μάθημα που πήρες και που δεν σου στοίχισε και πολλά .Εχωωω πέεεσει εγω σε τζιμάνια που εχουν αφήσει καρμπυρατέρ να κρέμεται στον αέρα που κοπάναγαν με βαριοπούλα να βγει τροχός , που για λάστιχο πηγα και γυρισα χωρίς φρένα , που μετάδοση έπρεπε να κοιτάξουν και πλημμύρισε ο τόπος λάδια , που μου άλλαζαν την μίξη χωρίς κανείς να τους το ζητήσει , που την πήγαινα καθαρή την έπαιρνα θεοβρώμικη , που στο σπίτι συμπλήρωνα βίδες που έλλειπαν και και και και .
Υ.Γ αν θες να του την κάνεις δώρο κάνε την σε εμένα δώρο και κάνε μια καλή χριστουγεννιάτικη πράξη απο τωρα :D
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
όπως είπε και ο Πάνος, ΤΣΙΠΑ ΓΙΟΚ !
κρίμα για την εμπιστοσύνη που του έδειξες και εύχομαι ο επόμενος μάστορας να αποδειχθεί επαγγελματίας, όλα φτιάχνονται.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Mε όμορφο τρόπο εξηγείς τι έγινε. Να πω όμως ενα προβληματισμό απο μαθήματα ζωής που έχω πάρει. Ποιος σε διαβεβαιώνει οτι στην προσπάθεια του να διορθώσει οτι χάλασε δεν θα κάνει ακόμα μεγαλύτερες ζημιές ; To οτι δεν έχει πελατεία σημαίνει οτι πολλοί προσπάθησαν με το καλό και κανένας δεν κατάφερε κάτι σημαντικο.
Οπότε παίρνεις την μηχανούλα σου απο εκεί , την πάς εκεί που ξέρεις οτι είναι σοβαροί , εξηγείς τι έγινε βάζεις το χέρι ,μάλλον ,βαθειά στην τσέπη και όπως λέει κι ενα αρχαίο χωριάτικο γνωμικό , η ζουή σνιχίζιτι.Ούτε να χαλαστείς ούτε τίποτα , μπροστά στο να γίνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα δες το σαν ενα μάθημα που πήρες και που δεν σου στοίχισε και πολλά .Εχωωω πέεεσει εγω σε τζιμάνια που εχουν αφήσει καρμπυρατέρ να κρέμεται στον αέρα που κοπάναγαν με βαριοπούλα να βγει τροχός , που για λάστιχο πηγα και γυρισα χωρίς φρένα , που μετάδοση έπρεπε να κοιτάξουν και πλημμύρισε ο τόπος λάδια , που μου άλλαζαν την μίξη χωρίς κανείς να τους το ζητήσει , που την πήγαινα καθαρή την έπαιρνα θεοβρώμικη , που στο σπίτι συμπλήρωνα βίδες που έλλειπαν και και και και .
Υ.Γ αν θες να του την κάνεις δώρο κάνε την σε εμένα δώρο και κάνε μια καλή χριστουγεννιάτικη πράξη απο τωρα :D



Δίνεις σε εμένα το δικό σου και παίρνεις τοθ Νάκου, και είμαστε κομπλε
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Η φασαρία και ο τσακωμός είναι για μένα η έσχατη λύση! εάν δεν μπορεί να αποφευχθεί -- τρώμε τα μουστάκια μας (τα δικά του γιατί εγώ δεν έχω). Οπως είπες είσαι επαγγελματίας στην περιοχή και η φασαρία μόνο κακό θα σου κάνει. Πήγαινε από εκεί και απαίτησε να το φέρει στα ίσα του και δυστυχώς θα χάσεις ένα μεροκάματο και θα είσαι πάνω από το κεφάλι του για να το ολοκληρώσει!

Καλά ξεμπερδέματα.
 

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
847
Ηλικία
63
Η θέση λεπτή και δύσκολη μιας και είμαι επαγγελματίας (κρεπες-κουριερ)

Και μάλιστα γείτονες και πρώην πελάτης μου η κόρη του

Σίγουρα απαιτεί πολύ καλή διαχείριση του λόγου μιας και η θέση του είναι πολύ δύσκολη από θέμα δουλειάς (του) τον ξεκωψανε όλοι και δεν έχει πελάτες καθόλου.
Φίλε μου ! Επειδή σε ξέρω .. φοβάμαι θα το φας μόνο σου !!! Πάντως το να πας και βα του πεις ένα ΓΙΑΤΙ ! δεν είναι κακό .. ποτε δεν ξέρεις !!!! Όπως και να χει καλά ξεμπερδέματα φιλαράκι !
 
N

notakos600

Guest
Τι έγραψες τώρα ρε φίλε!
Δεν ξέρω τι θα έκανα...δεν μου έχει τύχει ποτέ.
Να ξέρεις ένα πράγμα μόνο, με φωνές και φασαρία δεν θα καταφέρεις τίποτα.
Είμαι της άποψης άλλωστε πως τα μηχανάκια μας πρέπει να τα μαστορεύουμε μόνοι μας.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τι έγραψες τώρα ρε φίλε!
Δεν ξέρω τι θα έκανα...δεν μου έχει τύχει ποτέ.
Να ξέρεις ένα πράγμα μόνο, με φωνές και φασαρία δεν θα καταφέρεις τίποτα.
Είμαι της άποψης άλλωστε πως τα μηχανάκια μας πρέπει να τα μαστορεύουμε μόνοι μας.
Συνηθως φωναζει αυτος που εχει αδικο.Οταν εχουμε δικιο αν ο αλλος μας δει αποφασισμενους να το διεκδικησουμε το παιρνει αλλιως.
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Σήμερα είναι κλειστά,αλλά και πάλι δεν έχω διάθεση να πάω από εκει Μήπως και τον βρώ,γιατί από την κούραση θα πουμΕ κουβέντες βαριές. Αύριο τις χαραές που λεν και στο χωριο'μ θα γίνει η "επαφή"
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Σωστά γιατι με 1.76 υψος και 63 κιλά βουρ για Bmw είμαι εγω :p
Έλα Νικόλα κι εσυ νομίζω στο τέλος BMW θα περεις
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γιάννη κανένα update?
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Πήγα εχθές από εκεί...

-Γιάννη έτοιμο το μεκανακι σου μΕ λέει.
-Τι έκανες Μπάμπη από τις δουλειές που σου είπα;
-Γρασαρα τη γκαζιερα,περιποιηθηκα το ρουλεμάν της μάνας,άλλαξα σωλινακια μπεζινας,ξεμαγκωσα τις δαγκάνες,πέρασα το διπλό σταντ....αυτα
-Να σε πω κάτι που με τρώει ρε φίλε.......εδώ με το σπάσιμο στο ψαλίδι ΔΕΝ μΕ κάθεται καλά...
-Τι εννοείς.....εγώ το έσπασα;
-Εγώ ΔΕΝ είπα τιποτις εσύ αφήνεις λέξεις να αιωρούνται.
Να μην τα πολυλογώ υπήρξε μια κουβέντα του τύπου δεν ξέρω έτσι μου το έφερες.
Σε κάποια στιγμή της κουβέντας με ρωτάει "Η αλυσίδα ήταν χαλαρή όταν το έφερες";
-Μα φυσικά και ήταν
Πιάνει ένα καρυδακι το προσαρμόζει στην τρύπα του εκεντρου και με ελάχιστη πίεση η ρόδα μετακινείται και η αλυσίδα χαλαρώνει εντελώς.
-Συγνώμη ......... θες να μου πεις πως ήταν τόσο χαλαρό όταν στο έφερα; αν ηταν έτσι φίλε τώρα δεν νομίζω να μιλούσαμε γιατί θα με κλεγατε μιας και πήγα-ήρθα μια Κοζανη από Εγνατία 25-25χλμ με 200 στο κοντερ για να το ξεκαπνησω και μου λες ότι με ΤΌΣΟ χαλαρή ρόδα δεν θα σκοτωνομουν;

Μετά πήραν φωτιά τα τηλέφωνα και έπρεπε να διακόψω την κουβέντα να πάω για δουλειά.

Η όλη φάση τέθηκε και στο τραπέζι του ΜΟΠ (μοτοσικλετιστικος όμιλος Πτολεμαΐδας) με φίλους με ΠΟΛΛΈΣ γνώσεις (πρόεδρος "Έλληνας" το χαϊδευτικό του με πολλά κιλά γνώσεων μιας και στέλνουν λιμουζίνα από Ρωσία για να τον μεταφερουν γιατι δεν μπαινει σε αεροπλανο , για να τους επισκευάσει μηχάνημα ) έτσι μου είπε πως έχει δει πολλές περιπτώσεις από σπασίματα που ήταν καργαρισμενα στο σφίξιμο και με μια παγωνιά να κόβονται για πλάκα. Και ενώ αναλύσαμε για αρκετή ώρα το θέμα η λογική λέει πως αν το έσπασε αυτός.....θα έσπαγε και τις δύο πλευρές του ψαλίδιου ΤΌΣΟ *****ας θα ήταν (εδώ έχει ένα ελαφρυντικο να πω την αλήθεια) και εκεί μπαίνει ένας διχασμός στο μυαλό μετά από διάφορες εναλλακτικές σκέψεις ΠΩΣ θα μπορούσε να σπάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.534
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Την αλυσιδα την ελεγξα και την λαδωσα με τα χερακια μου πριν φυγεις.

Υπαρχει περιπτωση να απλωσε λιγο γιατι ειχε καιρο να κανει χλμ,αλλα μιλαμε για λιγο.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Ορθά επραξες, η βια και οι αγριαδες, φέρνουν βία και αγριαδες. Εφόσον συνεχίσει να κάνει την πάπια ενημερωνεις ότι είτε σου παραγγέλνει αυτά που χάλασε (και τα βάζεις αλλού) ή σε χάνει απο πελατη, καθώς και όλους τους γνωστούς σου.
 
Top Bottom