Με το παπί σε χωματόδρομο!?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Χαίρεται και καλό μήνα παιδιά!

Το λοιπόν, αυτές τις μέρες κάθομαι και σχεδιάζω διαδρομές που θέλω να κάνω με το μηχανάκι. Πέρα του οτι απο Δευτέρα θα βολτάρω Χάνια και θα κατέβω απο Δράκεια για να ξελαμπικάρω λιγάκι και να δω λίγο ανοιξιάτικο τοπίο (να δούμε και πως τραβάει με γνήσια δισκάκια, αλλαγμένα λάδια κλπ), σκέφτομαι να κάνω αυτήν εδω:

Κουκουράβα μέχρι το καταφύγιο άγριας ζωής του Σαρακηνού. Είναι 11χλμ διαδρομή ωστόσο δεν είναι άσφαλτος. Θέλω πολύ να πάω εκεί πέρα η αλήθεια είναι. Ο δρόμος είναι χωματόδρομος-αγροτικός δρόμος. Δεν ξέρω βέβαια 100% πως είναι αλλά κυριώς χώματα, πέτρες κλπ.

Το Πήλιο έχει αρκετά μέρη που δεν είναι προσβάσιμα μέσω ασφάλτου, αλλά μέσω χωματόδρομων, και πολλές φορές σε οδηγούνε σε πλαγιές που ούτε καν ήξερες οτι υπήρχανε. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: δεν έχω μπει ξανά σε χώματα με το παπί. Θα την παλέψει το 125αρι σε τέτοια διαδρομή; Προφανώς και δεν πρόκειται να τρέχω ή το οτιδήποτε.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
με προσοχη μια διελευση θα την κανεις
προσεχε τις φυτευτες πετρες σκιζουν λαστιχα........
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Οπως λεει και ο στελιος ηρεμα πραματα
θα σε παει ανετα αν δεν εχεις βαλει πολυ *****α λαστιχα
Και παρε και κανενα φιλο μαζι με αλλο μηχανακι
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Εγώ θα πρότεινα να μη ρίξει πίεση ο φίλος για να προστατέψει τα στεφάνια του.
Απλά πολύ προσεκτική οδήγηση χωρίς βάρος, καλύτερα μόνος, όχι δικάβαλος. Και πάρε και ένα fast μαζί.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Λογικά θα έρθει και ένα φιλαράκι με Astrea Grand μαζί για παρέα άρα δεν παίζει να είμαι μόνος στην διαδρομή. Δικάβαλο και χώματα δεν είχα σκοπό να πάρω, πόσο μάλιστα στο παπί.

Fast έχω ήδη στο σπίτι για κάθε περίπτωση. Φιλτροκούτι έχω, άρα δεν θα τραβήξει μέσα σκόνες το μοτέρ...τώρα για πίεση στα λάστιχα, μήπως είναι απλά καλύτερο να χρησημοποιήσω οτι λέει ο κατασκευαστής; Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο παίρνει το κάθε λάστιχο, νομίζω 28 μπροστά 32 πίσω, δεν είμαι σίγουρος. Το γράφει κάτω απο την σέλα πάντως.

Λάστιχα Michelin CityPro έχω πάντως.

Επίσης υπάρχει και εναλλακτική διαδρομή, που πας πάνω απο Μακρυνίτσα και φτάνεις στο καταφύγιο απο την πάνω πλευρά, γλιτώνεις 1km περίπου έτσι. Αλλά ήδη η Μακρυνίτσα απο το πάρκινγκ (όπως μπαίνεις στο χωριό) και μετά έχει παααρα πολύ απότομη ανηφόρα. Δεν είναι οτι δεν την ανεβαίνει αλλά το κατέβα το ψιλοφοβάμαι λίγο, δεν θα πω ψέματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Λογικά θα έρθει και ένα φιλαράκι με Astrea Grand μαζί για παρέα άρα δεν παίζει να είμαι μόνος στην διαδρομή. Δικάβαλο και χώματα δεν είχα σκοπό να πάρω, πόσο μάλιστα στο παπί.

Fast έχω ήδη στο σπίτι για κάθε περίπτωση. Φιλτροκούτι έχω, άρα δεν θα τραβήξει μέσα σκόνες το μοτέρ...τώρα για πίεση στα λάστιχα, μήπως είναι απλά καλύτερο να χρησημοποιήσω οτι λέει ο κατασκευαστής; Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο παίρνει το κάθε λάστιχο, νομίζω 28 μπροστά 32 πίσω, δεν είμαι σίγουρος. Το γράφεο κάτω απο την σέλα πάντως.

Λάστιχα Michelin CityPro έχω πάντως.

Επίσης υπάρχει και εναλλακτική διαδρομή, που πας πάνω απο Μακρυνίτσα και φτάνεις στο καταφύγιο απο την πάνω πλευρά, γλιτώνεις 1km περίπου έτσι. Αλλά ήδη η Μακρυνίτσα απο το πάρκινγκ (όπως μπαίνεις στο χωριό) και μετά έχει παααρα πολύ απότομη ανηφόρα. Δεν είναι οτι δεν την ανεβαίνει αλλά το κατέβα το ψιλοφοβάμαι λίγο, δεν θα πω ψέματα.

Εισαι ετοιμος καλα να περασεις βγαλε φωτο να βλεπουμε BcdefghBcdefgh
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Εγώ θα πρότεινα να μη ρίξει πίεση ο φίλος για να προστατέψει τα στεφάνια του.
Απλά πολύ προσεκτική οδήγηση χωρίς βάρος, καλύτερα μόνος, όχι δικάβαλος. Και πάρε και ένα fast μαζί.
Μάλλον είναι καλύτερα έτσι.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Λογικά θα έρθει και ένα φιλαράκι με Astrea Grand μαζί για παρέα άρα δεν παίζει να είμαι μόνος στην διαδρομή. Δικάβαλο και χώματα δεν είχα σκοπό να πάρω, πόσο μάλιστα στο παπί.

Fast έχω ήδη στο σπίτι για κάθε περίπτωση. Φιλτροκούτι έχω, άρα δεν θα τραβήξει μέσα σκόνες το μοτέρ...τώρα για πίεση στα λάστιχα, μήπως είναι απλά καλύτερο να χρησημοποιήσω οτι λέει ο κατασκευαστής; Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο παίρνει το κάθε λάστιχο, νομίζω 28 μπροστά 32 πίσω, δεν είμαι σίγουρος. Το γράφει κάτω απο την σέλα πάντως.

Λάστιχα Michelin CityPro έχω πάντως.

Επίσης υπάρχει και εναλλακτική διαδρομή, που πας πάνω απο Μακρυνίτσα και φτάνεις στο καταφύγιο απο την πάνω πλευρά, γλιτώνεις 1km περίπου έτσι. Αλλά ήδη η Μακρυνίτσα απο το πάρκινγκ (όπως μπαίνεις στο χωριό) και μετά έχει παααρα πολύ απότομη ανηφόρα. Δεν είναι οτι δεν την ανεβαίνει αλλά το κατέβα το ψιλοφοβάμαι λίγο, δεν θα πω ψέματα.
Όλα.. με Υπομονή & Προσοχή.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Αν εχεις λαστιχα με αρκετο προφιλ (μαμα δλδ και πανω)

μια χαρα θα πας με συνεση....

ολοι οι βοσκοι και αγροτες στα χωρια, πως νομιζεις οτι πανε στα χωραφια;;;;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Απο λάστιχα τα City Pro έχω την εντύπωση οτι σε σχέση με τα εργοστασιάκα που έβγαινε, τα οποία ήτανε της IRC νομίζω, αυτά που έχω τώρα πρέπει να είναι και λιιιγο μεγαλύτερα νομίζω.

@apache αυτά τα γατάκια θα τα ξεπεράσω. Θα δείτε τι θα γίνει! abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Απο λάστιχα τα City Pro έχω την εντύπωση οτι σε σχέση με τα εργοστασιάκα που έβγαινε, τα οποία ήτανε της IRC νομίζω, αυτά που έχω τώρα πρέπει να είναι και λιιιγο μεγαλύτερα νομίζω.

@apache αυτά τα γατάκια θα τα ξεπεράσω. Θα δείτε τι θα γίνει! abcdefghgk
Δώσε Τάσο, δεν μασάει ο παπακας λεμεεεεεε....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αν βγάλω και την εξάτμιση εντελώς για να λειτουργεί ελέυθερα το μοτέρ και να εξαπωλύσει καμιά 30αρια άλογα ακόμα, λέτε να κάνω καλύτερη δουλειά;
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Αν βγάλω και την εξάτμιση εντελώς για να λειτουργεί ελέυθερα το μοτέρ και να εξαπωλύσει καμιά 30αρια άλογα ακόμα, λέτε να κάνω καλύτερη δουλειά;
Αμα το βαλεις και σε κατηφορα το βλεπω να πιανει και 150 χλμ :p:p:D:D
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν βγάλω και την εξάτμιση εντελώς για να λειτουργεί ελέυθερα το μοτέρ και να εξαπωλύσει καμιά 30αρια άλογα ακόμα, λέτε να κάνω καλύτερη δουλειά;
Και τις βαλβίδες εξαγωγής στο χέρι...
 
Top Bottom