ΛΕΣΧΕΣ ή Σύλλογοι Μοτοσυκλετιστών;

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ΛΕΣΧΕΣ ή Σύλλογοι Μοτοσυκλετιστών;
Ας το πάρουμε απ την αρχή για μην μπερδευτούμε.. ΣΥΛΛΟΓΟΣ είναι μια ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ συλλογικότητα προσώπων, με σκοπό την επίτευξη ενός σκοπού ή την προώθηση μιας ιδέας. Υπακούει σε κανόνες και περιορισμούς που απορρέουν από ένα επίσημο καταστατικό και αρμόδια όργανα. Με αυτήν την έννοια υπάρχουν επαγγελματικοί σύλλογοι, επιστημονικοί, συντεχνιακοί αλλά ακόμα και τα πολιτικά κόμματα , δεν είναι παρά σύλλογοι προώθησης πολιτικών ιδεών. Αντίθετα ΛΕΣΧΗ είναι μια συλλογικότητα , με κοινό όμως συνδετικό άξονα μια ιδιότητα, (ή πρώην ιδιότητα) ή μια ιδιαίτερη ενασχόληση (χόμπι) με κύριο και αποκλειστικό σκοπό την ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ και τη δημιουργία μιας καλής συντροφιάς. Ακριβώς για αυτό το λόγο, εμφανίζουν μια ανάλογη χαλαρότητα στον οργανωτικό-πειθαρχικό τους τομέα. (Παράδειγμα: Οι Λέσχες αξιωματικών του στρατού, για να πάρουμε μια ακραία περίπτωση, είναι ο μόνος χώρος που ένας ανθυπολοχαγός μπορεί να μη σηκωθεί να χαιρετήσει το στρατηγό, χωρίς να τιμωρηθεί γι αυτό !!! ) Επίσης ανάλογα με το είδος της λέσχης , δημιουργείται και ένας ενιαίος κανόνας συμπεριφοράς κοινά αποδεκτός, μια ιδιαίτερη κουλτούρα με άλλα λόγια. Οι Λέσχες ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ , συγκεντρώνουν στους κόλπους τους ανθρώπους με κάποια πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά: Πέρα από τη λατρεία της μοτοσυκλέτας, την αγάπη για τα ταξίδια και το δρόμο, το οποίον βιώνουν καθημερινά , ο τυπικός μηχανόβιος, όπως τουλάχιστον τον έχει διαμορφώσει η ιστορία και η κουλτούρα του θεσμού, είναι ριψοκίνδυνος (χωρίς να παύει να είναι προσεκτικός), αντικομφορμιστής ( το μοτοσυκλετιστικό μπουφάν του είναι η «στολή» του) αυθόρμητος , με χιούμορ, με λίγα λόγια άνθρωπος της ΠΑΡΕΑΣ . Την παρέα και ίσως μια παγωμένη μπύρα , χρειάζεται για να αποσυμπιεστεί από τον αγώνα της καθημερινής επιβίωσης. Όπως επέλεξε τη μοτοσυκλέτα για να νοιώθει το αέρα της ελευθερίας να τον χτυπά, έτσι επέλεξε και τη Λέσχη του : Για να νοιώθει χαλαρός, άνετος και ελεύθερος! Αν τυχόν μια λέσχη, μετατραπεί σε «καθωσπρέπει» Σύλλογο, με κανόνες που δεν ταιριάζουν στη χαλαρή μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και τη μετατρέπουν σε συγκεντρωτικό κλειστό όργανο , με κανόνες που στην τελική δεν εμπνέουν αλλά επιβάλλονται τότε παύει νε επιτελεί το ρόλο της. Οι μόνοι κανόνες που πρέπει να επιβάλλονται «δια ροπάλου» σε μια μοτοσυκλετιστική λέσχη , είναι οι κανόνες οδηγικής ασφαλείας. Η λέσχη πρέπει να αναπνέει ελεύθερα. Όπως ακριβώς συμβαίνει σε κάθε καλή ΠΑΡΕΑ. Να ακούγονται όλες οι απόψεις ,η κριτική να διατυπώνεται ΑΝΟΙΧΤΑ, γιατί μόνο έτσι γίνονται «οι καλοί λογαριασμοί». Τα όργανα και οι υπεύθυνοι ,αναλαμβάνουν ένα καθήκον , γνωρίζοντας πολύ καλά ότι το κάνουν γιατί απλά «το γουστάρουν». Ο μοναδικός μισθός και το «παράσημο» που θα τους αποδοθεί, θα είναι η αγάπη και η αναγνώριση, που δεν θα την ακούσουν ίσως ποτέ, όμως θα τη δουν στα μάτια των άλλων… Ακόμα πρέπει να αντέχουν την κριτική και τελικά να την αποδέχονται. Αυτή, θα τους κάνει ακόμα καλύτερους κι έτσι θα έρθει η τελική ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ των κόπων τους. Γιατί οι «πνιγμένες φωνές», που δεν ακούγονται, μετατρέπονται σε ηχηρές αποχωρήσεις για τις οποίες αργότερα όλοι διερωτώνται γιατί και πως συνέβησαν. Στη Λέσχη ο καθένας έχει βρει και ένα διαφορετικό λόγο για να παραμένει: Όμως όλοι , μα όλοι επιθυμούν ένα κοινό ζητούμενο: Το ξέδωμα και την αποσυμπίεση από την καθημερινότητα, μέσα από τον μοτοσυκλετισμό.. Αυτό ας υπηρετηθεί.

απο τον φιλο μας gelande strasse
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
παντοτε η υγιής αντίρρηση, και οχι η στειρα για την αντιδραση και μονο, πηγαν τις κοινωνίες και την επιστημη μπροστά.....απλά πρεπει ολοι να ειμαστε ετοιμοι να να επιζητουμε την σωστή κριτική και τις υγιείς αντιρρήσεις...
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
βασικα σκετο παρεα ακομα καλυτερα....
παντως το ολο θεμα στην ελλαδα εχει περασει απο πυρηνικο πολεμο..παραδειγματα πολλα με αποσχισεις,κοψιμο καλημερας κτλπ.εδω για ενα μοντελο μοτοσυκλετας μπορει να υπαρχουν και 4........
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
βασικα σκετο παρεα ακομα καλυτερα....
παντως το ολο θεμα στην ελλαδα εχει περασει απο πυρηνικο πολεμο..παραδειγματα πολλα με αποσχισεις,κοψιμο καλημερας κτλπ.εδω για ενα μοντελο μοτοσυκλετας μπορει να υπαρχουν και 4........
Σωστός!... αυτά τα ίδια σχολίασα και εγώ πριν λίγο στη σελίδα του fb. Ένα μοντέλο 10 λέσχες, όλα για τη καρέκλα.
 

MIKEARMY

motoparea...what else?
Δημοσιεύσεις
266
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
BMW 1200 RT 2011
Όνομα
mike
Το κειμενο το ειχα σχολιασει στο φεισμπουκ καθως το ειχε κοινοποιησει φιλος....το σχολιο το ειδε ο συντακτης και μου απαντησε ειρωνικα πραγμα που δεν το αφησα αναπαντητο. Τα εσβησα καθοσον εκρινα οτι δεν ειχε νοημα η αντιπαραθεση με καποιον αγνωστο σε ξενο αχυρωνα. Τωρα θα ετοιμασω ξανα το ζχολιο μου
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Το κειμενο το ειχα σχολιασει στο φεισμπουκ καθως το ειχε κοινοποιησει φιλος....το σχολιο το ειδε ο συντακτης και μου απαντησε ειρωνικα πραγμα που δεν το αφησα αναπαντητο. Τα εσβησα καθοσον εκρινα οτι δεν ειχε νοημα η αντιπαραθεση με καποιον αγνωστο σε ξενο αχυρωνα. Τωρα θα ετοιμασω ξανα το ζχολιο μου


ωχ....BcdefBcdefBcdefcdefghicdefghicdefghi
 

User K

new member
Δημοσιεύσεις
0
Δεν θα ξεχάσω πότε όταν κάποιος μπαγλαμάς σε κάποια λέσχη με έβριζε -με την καλή έννοια-
κριτική μου έκανε ο άνθρωπος, αποκαλώντας με φασίστα.... -φιλικά πάντα-
τον παρακάτω διάλογο...
Κτνς -Μα καλά σ εμένα τα λες αυτά που σας έχω ταξιδέψει σ όλη την Ελλάδα και τα Βαλκάνια?
Μκς -Δεν σου το ζητήσαμε....
Μετά την πρώτη έκπληξη είδα και δύο άλλα φαινόμενα.
Οι πιο πολλοί κράτησαν ίσες αποστάσεις, με κάτι απόψεις στιλ να τα βρείτε κλπ Εγώ δεν ξέρω τίποτα μλκ
Ενώ κάποιοι άλλοι είχαν μιλήσει με το μλκ και είχαν κάνει κανονικό κόμμα.
Σε όλη την διάρκεια της κουβέντας δε, φρόντιζαν να σιγοντάρουν το μλκ και να δείχνουν
ότι καλά τα λέει κλπ σαν πραγματικοί...κλακαδόροι...
Είχα πάντα την άποψη ότι όσοι αγαπούν αυτό που κάνουν μια μέρα θα τα βρουν στο δρόμο μπλα μπλα μπλα
Μετά μεγάλωσα και κατάλαβα ότι οι πιο πολλές λέσχες και φόρουμ απαρτίζονται από ανθρώπους
που ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα μοτοσυκλέτα χλμ κλπ
Καθημερινά οδηγούν άντε κανά σκούτερ και μια βόλτα το χρόνο το πολύ πολύ.
Εγώ με τέτοιους τύπους δεν θέλω πια καμία σχέση.

α και κάτι ακόμα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
........

Καθημερινά οδηγούν άντε κανά σκούτερ και μια βόλτα το χρόνο το πολύ πολύ.
Εγώ με τέτοιους τύπους δεν θέλω πια καμία σχέση.

α και κάτι ακόμα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

Αυτο που δεν καταλαβαινω,και δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα Νικολα,ειναι τι πατε και χωνεστε σε καταστασεις που δεν σας καθονται καλα απο την αρχη.

Οταν πας σε ενα χωρο,τον οποιο εχεις φροντισει να τον παρακολουθεις διακριτικα για ενα διαστημα,βλεπεις ποιοι τον κανανε,βλεπεις ποιοι ειναι μεσα,βλεπεις 5-10πραγματα και βγαζεις καποια συμπερασματα.Αν κατι δεν σου καθεται,ντυνεσαι και φευγεις.

Και εγω εχω μπει σε τετοιους χωρους και εχω φυγει νυχτα.Ποτε μου ομως δεν το μετανοιωσα,ουτε ενιωσα προδωμενος,γιατι απο την αρχη ειχα βγαλει τα συμπερασματα μου και ηξερα την καταληξη.
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Το παν δεν είναι τι καβαλάμε, αλλά το χόμπι που μας ενώνει, κι εννοώ την καβάλα σε ότι εργαλείο γουστάρει ο καθένας.
Οι τσακωμοί είναι σαχλαμάρες.
Το παν είναι να απολαμβάνουμε αυτό που μας αρέσει χωρίς έριδες και αηδίες.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
το να ντυνεσαι και να φευγεις ειναι κατι φυσιολογικο ανθρωπινο και υγιές..........ειναι σιγουρο οτι καπου στον δρομο παρακατω θα βρεθει αυτό που "ψαχνεις" ή τουλάχιστον
κατι κοντινό σ αυτό που "ψάχνεις"....κι οσο περναν το χρονια και οι βόλτες τοσο πιο ουτοπικο θα ειναι το "ψαξιμο" μεχρι που καποια στιγμή τα παντα θα ρολάρουν σχετικά "αδιάφορα".....
αυτο που με βαζει σε ερωτήματα ειναι να βλεπεις "τα στραβα" και να παραμενεις απο φοβία μήπως μήνεις μόνος ή μηπως χάσεις βόλτες......(ανθρώπινες αδυναμίες)
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Αν βλέπεις τα στραβά, προσπαθείς να δωσεις να το καταλάβουν, αλλιώς αποχώρηση. Εγώ προσωπικά πάω και μόνος μου βόλτες αν τύχει.
 

vasko

new member
Δημοσιεύσεις
86
Ηλικία
49
Περιοχή
Χαλκιδική
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3
Όνομα
Βασίλης
Δυστυχως η εσωστρεφεια πολλων συλλογων ή forum εχει διαλυσει αρκετα απο αυτα.

Καλως ή κακως ομως τετοιες συμπεριφορες υπαρχουν και θα υπαρχουν.

Σε καθε περιπτωση επειδη για μενα οπως φανταζομαι και για τους περισσοτερους απο εμας η μοτοσυκλετα ειναι τροπος εκτονωσης αλλα πανω απ'ολα ψυχικης χαλαρωσης αν αντιληφθω παρομοιες συμπεριφορες προτιμω απλα να απομακρυνθω.Το θεωρω απολυτα υγιες
 

User K

new member
Δημοσιεύσεις
0
Αυτο που δεν καταλαβαινω,και δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα Νικολα,ειναι τι πατε και χωνεστε σε καταστασεις που δεν σας καθονται καλα απο την αρχη.

Οταν πας σε ενα χωρο,τον οποιο εχεις φροντισει να τον παρακολουθεις διακριτικα για ενα διαστημα,βλεπεις ποιοι τον κανανε,βλεπεις ποιοι ειναι μεσα,βλεπεις 5-10πραγματα και βγαζεις καποια συμπερασματα.Αν κατι δεν σου καθεται,ντυνεσαι και φευγεις.

Και εγω εχω μπει σε τετοιους χωρους και εχω φυγει νυχτα.Ποτε μου ομως δεν το μετανοιωσα,ουτε ενιωσα προδωμενος,γιατι απο την αρχη ειχα βγαλει τα συμπερασματα μου και ηξερα την καταληξη.

Γιατί κάνουμε το λάθος να πιστέυομε ότι μπορούμε ν αλλάξουμε τον κόσμο.
Ότι μιλάμε και οι άλλοι ακούνε με προσοχή αυτά που λέμε και τα σκέφτονται.
Λοιπόν ξέρεις κάτι?
9/10 το μόνο που θέλουν είναι να βρουν φτηνά πράματα και πληροφορίες (για μάστορες κλπ)
Τις πιο πολλές φορές δεν ακούνε καν τι λες.
Υπάρχει μηχανάκι αξίας 10000 που έφτασε τις 40000 με όλα τα αξεσουάρ που έβαλε.
Εμείς όμως οι... ρομαντικοί (οι μαλάκες δηλαδή) αυτά δεν τα βλέπουμε.
Τέσπα πολλά είπα αλλά μερικά πράγματα που κάνουν εντύπωση όταν τα βλέπω.
Στην Ιταλία η λέσχη ήταν πολύ διαφορετική
Νόμιζα όταν ήρθα πως κι εδω θα ήταν έτσι.
Που να το φανταστώ?
Mea culpa
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν βλέπεις τα στραβά, προσπαθείς να δωσεις να το καταλάβουν, αλλιώς αποχώρηση. Εγώ προσωπικά πάω και μόνος μου βόλτες αν τύχει.

Νομιζω οτι καπου εδω κρυβεται η αληθεια.

Οσο στις λεσχες,τους συλλογους,τα φορουμ,η τις οποιες ομαδες μπαινουνε ατομα που δεν μπορουνε να πανε και απο μονοι τους το ταξιδι,στραβωνει η δουλεια.

Οι ανθρωπινες ανασφαλειες,κανουνε ολη τη ζημια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.549
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ολοι η μαγκια εδω κρυβεται παλικαρια και πιστευω εν μερει και στης ( φυλες των μοτοσυκλετιστων )
14671341_10208987146770472_5881415210114484983_n.jpg

Όπως επέλεξε τη μοτοσυκλέτα για να νοιώθει το αέρα της ελευθερίας να τον χτυπά, έτσι επέλεξε και τη Λέσχη του : Για να νοιώθει χαλαρός, άνετος και ελεύθερος! Αν τυχόν μια λέσχη, μετατραπεί σε «καθωσπρέπει» Σύλλογο, με κανόνες που δεν ταιριάζουν στη χαλαρή μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και τη μετατρέπουν σε συγκεντρωτικό κλειστό όργανο , με κανόνες που στην τελική δεν εμπνέουν αλλά επιβάλλονται τότε παύει νε επιτελεί το ρόλο της.
 

MIKEARMY

motoparea...what else?
Δημοσιεύσεις
266
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
BMW 1200 RT 2011
Όνομα
mike
Αυτη λοιπον η παρεα που ο καθενας θα νοιωθει χαλαρος κ ελευθερος δηλ. Να πηγαινεις 11 στο ραντεβου των 10 . Να πηγαινεις με 200 οταν οι αλλοι πανε με 120 η το αναποδο να στριβεις δεξια οταν οι αλλοι πανε αριστερα και να πινεις καφε στην αλλη καφετερια απο οπου εκατσαν οι αλλοι γιατι δεν θελεις να σου επιβαλλονται ...υπαρχει αλλα λεγεται παρεα του 1 ατομου Bcdefgh
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Αυτη λοιπον η παρεα που ο καθενας θα νοιωθει χαλαρος κ ελευθερος δηλ. Να πηγαινεις 11 στο ραντεβου των 10 . Να πηγαινεις με 200 οταν οι αλλοι πανε με 120 η το αναποδο να στριβεις δεξια οταν οι αλλοι πανε αριστερα και να πινεις καφε στην αλλη καφετερια απο οπου εκατσαν οι αλλοι γιατι δεν θελεις να σου επιβαλλονται ...υπαρχει αλλα λεγεται παρεα του 1 ατομου Bcdefgh

Μιχάλη αυτά ειναι περα από κάθε εννοια λογικής......και προφανεστατα δεν μιλαει για τετοια παραδειγματα (προσωπικα γνωρίζω τους λόγους συγγραφής του εν λογω κειμένου...κα δεν θα ηθελα και δεν πρεπει να επεκταθώ)
περίμενα την ερώτηση και εσυ τι κανεις για να διορθωθούν ορισμενα πραγματα; π.χ.
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Προσωπικά, σχετικά με το παραπάνω παράδειγμα, προτιμώ να είμαι μοτοσυκλετιστής και όχι κάτοχος μοτοσυκλέτας. Πάνω από την ασφάλειά μου δεν βάζω τα θέλω και τα πρέπει κανενός.
 

MIKEARMY

motoparea...what else?
Δημοσιεύσεις
266
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
BMW 1200 RT 2011
Όνομα
mike
Μιχάλη αυτά ειναι περα από κάθε εννοια λογικής......και προφανεστατα δεν μιλαει για τετοια παραδειγματα (προσωπικα γνωρίζω τους λόγους συγγραφής του εν λογω κειμένου...κα δεν θα ηθελα και δεν πρεπει να επεκταθώ)
περίμενα την ερώτηση και εσυ τι κανεις για να διορθωθούν ορισμενα πραγματα; π.χ.


Ηθελα να δειξω τι κανουν οι υπερβολικες γενικευσεις και απλουστευσεις και ειναι αδικο να ακυρωνετσι η ιστορια και το πολλες φορες κοινωνικο εργο μοτοσυκλετιστικων συλλογων η ενωσεων προσωπων με καταστατικο γενικοτερα. Για ενα καπριτσιο η μια πικρια ...
 
Top Bottom