Κρανος LS2-ff 811 Full Face VECTOR II CARBON

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Aντιγραφω απο https://www.xmoto.gr/ls2-kranos-ff811-vector-ii-carbon





Το νέο τεχνολογικά αναβαθμισμένο full-face κράνος της LS2 FF811 Vector II προσφέρει τεχνολογία και χαρακτηριστικά που συναγωνίζεται τα καλύτερα κράνη στον κόσμο. Το κέλυφος του είναι κατασκευασμένο από υψηλής απόδοσης υλικό Fiberglass που το κάνει απίστευτα ελαφρύ, αλλά ταυτόχρονα ανθεκτικό και ασφαλές, είναι αεροδυναμικό και σταθερό ακόμα και σε συνθήκες που επικρατούν δυνατοί άνεμοι.

Χαρακτηριστικά κελύφους

  • Υλικό κατασκευής HPFC: Το υψηλής απόδοσης Fiberglass Composite είναι ένα προσεκτικά πολυεπίπεδο μείγμα μοναδικής ύφανσης fiberglass και οργανικής ρητίνης σε ένα ισχυρό, εξαιρετικά ελαφρύ, αλλά άκαμπτο κέλυφος όταν δέχεται χτύπημα, ενώ διανέμει την ενέργεια για μια ασφαλέστερη οδήγηση.

    6 μεγέθη κελύφους
  • Νέες Προδιαγραφές Certified ECE 22.06
  • Βάρος GR 1500 ± 50
  • Μεγέθη XXS - 4XL
Χαρακτηριστικά Ζελατίνας
Οι ζελατίνες της LS2 είναι κατασκευασμένες με ένα σύστημα 3D που διορθώνει τυχόν διαθλάσεις. Φτιαγμένες πάντα από πρώτης ποιότητας Polycarbonate, με μεγάλη αντοχή στην πρόσκρουση, δεν παρουσιάζουν παραμορφώσεις και προσφέρουν την μέγιστη διαύγεια.

  • Iridium Blue Sun Visor
  • Quick Release System
  • Αντιχαρακτική
  • Προστασία UV
  • Αντιθαμβωτική
  • Υποδοχή για να δεχθεί Pinlock Max Vision (Περιέχεται).
  • Περιέχει και δεύτερη ζελατίνα φυμέ
Χαρακτηριστικά Επένδυσης

  • Επένδυση για άνεση και για χρήση για πολλά χιλιόμετρα
  • Αφαιρούμενη και πλενόμενη
  • Επένδυση διαπνέουσα
  • Υποαλλεργική επένδυση
  • Επένδυση κομμένη με laser
  • ''Κουρτίνα'' σιαγόνας
  • Έτοιμο για τοποθέτηση ενδοσυνεννόησης
Κούμπωμα ασφαλείας
Για να διασφαλίζεται η καλή προστασία, το κράνος πρέπει να ταιριάζει το κεφάλι σας τέλεια, πρέπει να δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στο σχεδιασμό στο σχήμα του κέλυφους και στα υλικά για την ελαχιστοποίηση των επιπτώσεων από ενδεχόμενη πτώση. Είναι το κλειδί για να έχετε τέλεια εφαρμογή στο κεφάλι σας από έξω προς τα μέσα, όπως και η επένδυση EPS, η οποία θα πρέπει να ταιριάζει με το σχήμα της κεφαλής του ανθρώπου.

  • Μεταλλικό κούμπωμα γρήγορης απελευθέρωσης
  • Επείγουσα αφαίρεση επένδυσης
  • Ενισχυμένο λουρί σιαγώνας
  • Μεταλλική πλάκα ασφαλείας: Αυτό το μεταλλικό τρίγωνο είναι ένα χαρακτηριστικό της LS2 αποκλειστικά, ώστε να προσαρμόζονται με μεγαλύτερη ασφάλεια τα λουριά που δένουν το κράνος, με ασφάλεια πάνω στο κέλυφος.
  • Ανακλαστικό επίθεμα ασφαλείας: Για να αυξηθεί η ασφάλεια του αναβάτη τη νύχτα ή σε συνθήκες χαμηλής ορατότητας, το κολλάρο λαιμού διαθέτει ένα ανακλαστικό επίθεμα ασφαλείας το οποίο αντανακλά τη νύχτα στα φώτα των άλλων οχημάτων.
  • Πολλαπλής επίστρωσης EPS
  • Κολάρο λαιμού
Σύστημα αεραγωγών

  • Υποδοχές αέρα με κανάλια
  • Επάνω αεραγωγός
  • Εμπρός αεραγωγός 2 θέσεων
  • Αεραγωγός σιαγόνας
  • Εξαγωγή αέρος
  • Επιρίνιο: Τα κράνη της LS2 είναι εξοπλισμένα με επιρίνιο το οποίο βοηθάει να μειώνεται το θάμπωμα της ζελατίνας όταν αυτή είναι κλειστή, ενώ βοηθάει το μοτοσικλετιστή να αναπνέει πιο άνετα όταν είναι ανοιχτή.
Καποια απο τα χαρακτηριστικα του λοιπον μου τραβηξαν την προσοχη.Μιας και το προηγουμενο ηταν καλο χρυσο αλλα το βαρος του μου επεφτε πολυ για τον αυχενα μου,ειπα να το τσιμπησω.Οπως εγραψα και αλλου η τιμη του ηταν στα 370 ευρω αλλα ψαχνοντας στο διαδυκτιο το βρηκα στα 250.Μετα απο δεκα μερες ηταν στην πορτα μου και διαπιστωσα τα παρακατω.

Πρωτα απ ολα μιλαμε για πολυ ποιοτικο κρανος...κελυφος,αεραγωγοι,μαξιλαρακια,ζελατινα κλπ ολα τους σε παραπεμπουν σε κρανος μεγαλυτερης κατηγοριας.Το βαρος του κατω απο τα 1350 που δινει η εταιρεια και αν σκεφτεις οτι εχει και δευτερη ζελατινα για τον ηλιο υπερικανοποιητικο.Η ζελατινα δεν παραμορφωνει ουτε στο ελαχιστο.Τα μαξιλαρια του αγκαλιαζουν πολυ καλα το κεφαλι και ειναι οσο πρεπει *****α για να μην σε ενοχλει πουθενα.

Αρνητικο το οτι τα γυαλια δυσκολευομουν παρα πολυ να τα βαλω.Πατησα λιγο το υλικο με το χερι και λυθηκε το 80% του προβληματος.Θα μπορουσαν ομως να κανουν ενα αυλακι και να μην υπαρχει θεμα.Επισης αρνητικο το οτι οταν πας να το βγαλεις θελει καποια προσπαθεια και το συνεχομενο βαλε βγαλε κακοποιει το ενα αυτι.Αυτο λυθηκε φορωντας buff και καλυπτοντας τα αυτια για να γλυστραει πιο ευκολα.Υποθετω οτι με την χρηση θα κατσει λιγο το μαξιλαρακι και θα ερθει στα ισα του.

Προσπαθησα να βρω αξιολογηση του στο sharp αλλα ειναι πολυ καινουργιο και δεν προλαβαν να το τσεκαρουν.Στηριχτηκα ομως στο οτι πληρει τις τελευταιες προδιαγραφες ECE 2206.Θα σταθω μονο στο μεταλλικο του κουμπωμα που ειναι νεα πατεντα το οποιο μπαινοβγαινει πολυ ευκολα και ασφαλιζει με μαγνητη.

Το κρανος μου ηρθε με Pinlock το οποιο μαλλον δεν θα το τοποθετησω,με δευτερη μαυρη ζελατινα.με φουσκωτο κολαρο για τον λαιμο,την πανινη θηκη του αλλα και ειδικο σακο-βαλιτσακι μεταφορας απο ειδικο αφρωδες υλικο.

Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ-πολυ θετικες αλλα επειδη οι ιστοριες γραφονται στον δρομο θα επανελθω μετα απο δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες.

Μεχρι τοτε βολευτειτε με τα στοιχεια που δινουν αυτοι που το δοκιμασαν για ενα τετραμηνο σε καθημερινη χρηση.









 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πάνο τι εννοείς με το φουσκωτό κολάρο για τον λαιμό;
Αν καταλαβαίνω καλά… έχει κολάρο το οποίο φουσκώνοντας το, στηρίζει το κράνος στους ώμους και αποφορτίζει τον αυχένα;

καμια φωτο;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ωραίο κράνος
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο τι εννοείς με το φουσκωτό κολάρο για τον λαιμό;
Αν καταλαβαίνω καλά… έχει κολάρο το οποίο φουσκώνοντας το, στηρίζει το κράνος στους ώμους και αποφορτίζει τον αυχένα;

καμια φωτο;
Ακριβως.Κατι σαν τα φουσκωτα μαξιλαρακια ταξιδιου.Θα προσπαθησω για φωτο αργοτερα.
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.021
Όνομα
George
Καλοφόρετο Πανό δείχνει σωστό κ ασφαλές,
Αυτό με το ξύσιμο στο αυτί το αντιμετώπισα προσφάτως με ένα Scorpion,με σακάτεψε...το διωξα.
Βέβαια είχα πάει στο κατάστημα κ αφού ανέφερα το θεμα που άλλαξαν το ένα πλαϊνό...αλλά πλέον ήταν προδιαγεγραμμενη η τύχη του.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο τι εννοείς με το φουσκωτό κολάρο για τον λαιμό;
Αν καταλαβαίνω καλά… έχει κολάρο το οποίο φουσκώνοντας το, στηρίζει το κράνος στους ώμους και αποφορτίζει τον αυχένα;

καμια φωτο;

Ακριβως.Κατι σαν τα φουσκωτα μαξιλαρακια ταξιδιου.Θα προσπαθησω για φωτο αργοτερα.

Κατι σαν και αυτο Γιαννη.Δεν το δοκιμασα και μπορει να κανω λαθος,αλλα απ οτι ειδα δεν εχει καπου να πιαστει.Μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι στον αερα.

 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Κατι σαν και αυτο Γιαννη.Δεν το δοκιμασα και μπορει να κανω λαθος,αλλα απ οτι ειδα δεν εχει καπου να πιαστει.Μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι στον αερα.



Αν κάθετε και όπως πρέπει λογικά θα κάνει δουλίτσα!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Mε'γειες Πάνο, αν και όπως είπες εμείς οι διοπτροφοροι δυσκολευόμαστε έχοντας μάθει στα ανοιγόμενα.
Ελπίζω τουλάχιστον η διαφορά βάρους να αποδειχθεί πλεονέκτημα για να πάρουμε και 'μεις σειρά ... οι ομοιοπαθουντες ...! Bcdefgh
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Mε'γειες Πάνο, αν και όπως είπες εμείς οι διοπτροφοροι δυσκολευόμαστε έχοντας μάθει στα ανοιγόμενα.
Ελπίζω τουλάχιστον η διαφορά βάρους να αποδειχθεί πλεονέκτημα για να πάρουμε και 'μεις σειρά ... οι ομοιοπαθουντες ...! Bcdefgh

Στελιο εχει πολλα πλεονεκτηματα το ανοιγομενο και μονο ενα μειονεκτημα,το βαρος.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Καλοφορετο


Λογικά θα πέσουν λίγο τα μαξιλάρια και θα στρώσει η εφαρμογή του...το βάρος είναι σημαντικός παράγοντας σε ένα κράνος αν το φοράς ώρες ...
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Καλοφόρετο και αγρατζουνιστο Πάνο.....



Χρόνια με ανοιγόμενα εκ πεποιθήσεως και βολικότητας....όμως απ την στιγμή που έβαλα κλειστό και είδα την διαφορά βάρους στον αέρα...μάλλον δύσκολα θα ξαναβάλω ανοιγόμενο.....(τα καλά έχουν εσοχές και για γυαλιά)

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Ωραίο, καλοφόρετο. Είμαι στο ψάξιμο, γράψε μας εντυπώσεις για θόρυβο, εξαερισμό (το θέλω για on-off) και χώρο για ενδοεπικοινωνία.

 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλοφόρετο και αγρατζουνιστο Πάνο.....



Χρόνια με ανοιγόμενα εκ πεποιθήσεως και βολικότητας....όμως απ την στιγμή που έβαλα κλειστό και είδα την διαφορά βάρους στον αέρα...μάλλον δύσκολα θα ξαναβάλω ανοιγόμενο.....(τα καλά έχουν εσοχές και για γυαλιά)

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ πάλι αντιθέτως δεν κατάλαβα την περίσσεια του βάρους να ενοχλεί αεροδυναμικά όταν περνώντας απο τα πανάκριβα κλειστα ιαπωνικα κράνη στο γερμανικο ανοιγομενο μεσαίας τιμής οπου αποδειχθηκε εφάμιλλο με αυτά των ... συμμάχων (παλιά ...Tooth...).
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλοφόρετο και αγρατζουνιστο Πάνο.....



Χρόνια με ανοιγόμενα εκ πεποιθήσεως και βολικότητας....όμως απ την στιγμή που έβαλα κλειστό και είδα την διαφορά βάρους στον αέρα...μάλλον δύσκολα θα ξαναβάλω ανοιγόμενο.....(τα καλά έχουν εσοχές και για γυαλιά)

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καναλι εχει αλλα πολυ μικρο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ πάλι αντιθέτως δεν κατάλαβα την περίσσεια του βάρους να ενοχλεί αεροδυναμικά όταν περνώντας απο τα πανάκριβα κλειστα ιαπωνικα κράνη στο γερμανικο ανοιγομενο μεσαίας τιμής οπου αποδειχθηκε εφάμιλλο με αυτά των ... συμμάχων (παλιά ...Tooth...).
Ουτε εγω,αλλα το εξτρα βαρος στην λεει στο τελος της ημερας.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Κατι σαν και αυτο Γιαννη.Δεν το δοκιμασα και μπορει να κανω λαθος,αλλα απ οτι ειδα δεν εχει καπου να πιαστει.Μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι στον αερα.

Κάτι μου λέει ότι είναι βάση για να το στηρίζεις όταν δε το φοράς....

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.827
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Κάτι μου λέει ότι είναι βάση για να το στηρίζεις όταν δε το φοράς....

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χθες είδα το βίντεο παρουσίαση από γνωστο μαγαζί και είπε ακριβως αυτό πράγμα.

Τελικά είναι για να το ακουμπάς πάνω στο μαξιλαράκι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Χθες είδα το βίντεο παρουσίαση από γνωστο μαγαζί και είπε ακριβως αυτό πράγμα.

Τελικά είναι για να το ακουμπάς πάνω στο μαξιλαράκι.
Ο Πάνος θα το φοράει, τι σε νοιάζει εσένα; λογαριασμό θα σου δώσει;... Rolling RollingRollingRollingRolling
 
Top Bottom