Κράνος με γείσο ή όχι?

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Είμαι σε αναζήτηση κράνους (σιγά - σιγά γιατί λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν). Μου αρέσουν οπτικά τα κράνη με γείσο, φαίνονται πολύ adventure.

Τι γίνεται με τον αέρα? Πως συμπεριφέρονται?
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Σε πρόσφατη ερώτηση μου σε άνθρωπο που έχει κράνος με γείσο μου είπε να μην το πάρω,έχει πολύ ταρακούνημα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οτι ειπε ο αποπανω, θα το μετανοιωσεις...
 

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
848
Ηλικία
63
Επειδή τα έχω και τα δυο ! Η απάντηση είναι , ποσο καλεί ανεμοκαληψη έχεις !!
Αν δεν σε καλύπτει απ τον αέρα η ζελατίνη ... μην το σκέφτεσαι !!!
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Έχω το x-lite 551 GT και είναι από αυτά τα κράνη που το γείσο "μπαινοβγαίνει"
Με το 990 που έχει μηδαμινή κάλυψη από τον αέρα ακόμη και στα 200km/h δεν είχα ταρακουνήματα. Με το 1290 δεν έχω πάει ακόμη πάνω από τα 210 καθότι το στρώνω αλλά επίσης δεν είχα κανένα θέμα με ταρακούνημα.
Σε μια βόλτα προσφάτως είπα να το βγάλω το γείσο. Εννοείται πως είναι άλλο κράνος! Το ένιωθα πανάλαφρο και με πολύ λιγότερο θόρυβο. Σε μια χαλαρή βόλτα που μπορεί να μπεις και σε λίγο χώμα το γείσο είναι ωραίο. Εάν βγεις εθνική και πας με 120+ τότε λόγω της αντίστασης που φέρνει το γείσο το νιώθεις το κράνος πιο βαρύ. Εγώ δε μετανιώνω για την αγορά μου. Εφόσον μπαινοβγαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης αυτό που είπε και ο @πυξιδας990 ... μετά τα 150 αν κάνεις να γυρίσεις να δεις δεξιά-αριστερά στο "τραβάει" απότομα το κεφάλι ο αέρας.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Οπότε ... μάλλον με βλέπω να τα κοιτάω στις φωτογραφίες των περιοδικών
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχω το x-lite 551 GT και είναι από αυτά τα κράνη που το γείσο "μπαινοβγαίνει"
Με το 990 που έχει μηδαμινή κάλυψη από τον αέρα ακόμη και στα 200km/h δεν είχα ταρακουνήματα. Με το 1290 δεν έχω πάει ακόμη πάνω από τα 210 καθότι το στρώνω αλλά επίσης δεν είχα κανένα θέμα με ταρακούνημα.
Σε μια βόλτα προσφάτως είπα να το βγάλω το γείσο. Εννοείται πως είναι άλλο κράνος! Το ένιωθα πανάλαφρο και με πολύ λιγότερο θόρυβο. Σε μια χαλαρή βόλτα που μπορεί να μπεις και σε λίγο χώμα το γείσο είναι ωραίο. Εάν βγεις εθνική και πας με 120+ τότε λόγω της αντίστασης που φέρνει το γείσο το νιώθεις το κράνος πιο βαρύ. Εγώ δε μετανιώνω για την αγορά μου. Εφόσον μπαινοβγαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης αυτό που είπε και ο @πυξιδας990 ... μετά τα 150 αν κάνεις να γυρίσεις να δεις δεξιά-αριστερά στο "τραβάει" απότομα το κεφάλι ο αέρας.
Πες μου ρε Βαγγελη με ποια λογικη αγορασες κρανος με γεισο εστω με το 990?
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Αν κάνεις καμιά ονοφαδα πάρε ένα φθηνο πχ mt να το έχεις για αυτή την δουλειά.
Για ταξίδια κλπ όχι,μην πάρεις με γείσο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα με γεισο αφου το γουσταρεις.
Κοιτα μονο να ειναι αποσπωμενο.
Οπου γουσταρεις θα το φορας ,οπου παλι οχι.
Ειχε ο Τζωρζοπουλος σε προσφορα τα nexx xd 1 σε δελεαστικη τιμη.
Σπασμενα νουμερα ,αλλα κατι θα βρεις ειμαι σιγουρος.
Εγω θα χτυπουσα ενα αν ημουν στη θεση σου
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Πες μου ρε Βαγγελη με ποια λογικη αγορασες κρανος με γεισο εστω με το 990?
Μανώλη θυμάμαι πως τα έχουμε ξαναπεί για τα κράνη και ξέρω την άποψη σου. Για να σου θυμίσω την κουβέντα μας... σε είχα ρωτήσει εγώ αντίστοιχα, γιατί εφόσον εσύ θες να έχεις μια μηχανή τρένο στα πολλά χιλιόμετρα δεν πήρες για παράδειγμα ένα FJR, ένα ZZR και γενικά γιατί πήρες κάτι που φέρνει πιο πολύ σε on-off? Και μη το πάρεις προσωπικά. Ισχύει και για `μένα αυτό και για όλους όσους έχουν on-off και δεν φοράνε λάστιχα 50-50!

Ο λόγος είναι πως ήθελα κάτι "καινούργιο" για δοκιμή και δε με χαλάει καθόλου. Κάνει ωραία σκιά το γείρο όταν το θέλω και είναι πολύ ξεκούραστο για τα μάτια. Παρόλου που έχει εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο προτιμώ να οδηγώ χωρίς αυτήν όταν έχω το γείσο.
Επίσης το βρήκα σε super τιμή. Δε θα έδινα 500€ για να το πάρω. Όταν το φοράω χωρίς γείσο το νιώθω το ίδιο καλά όπως ένιωθα το Shoei XR-1100 που είχα πριν.
Με το γείσο είναι ένα άλλο κράνος για μια συγκεκριμένη χρήση που τώρα με το 1290 ακόμη δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω. Λέω όμως την Κυριακή να ριχτώ λίγο μέσα στα βουνά μας για μια χαλαρή βολτούλα... :)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οταν ανεβαιναμε Ελατη το κρανος του φαρμακοτρι
Μανώλη θυμάμαι πως τα έχουμε ξαναπεί για τα κράνη και ξέρω την άποψη σου. Για να σου θυμίσω την κουβέντα μας... σε είχα ρωτήσει εγώ αντίστοιχα, γιατί εφόσον εσύ θες να έχεις μια μηχανή τρένο στα πολλά χιλιόμετρα δεν πήρες για παράδειγμα ένα FJR, ένα ZZR και γενικά γιατί πήρες κάτι που φέρνει πιο πολύ σε on-off? Και μη το πάρεις προσωπικά. Ισχύει και για `μένα αυτό και για όλους όσους έχουν on-off και δεν φοράνε λάστιχα 50-50!

Ο λόγος είναι πως ήθελα κάτι "καινούργιο" για δοκιμή και δε με χαλάει καθόλου. Κάνει ωραία σκιά το γείρο όταν το θέλω και είναι πολύ ξεκούραστο για τα μάτια. Παρόλου που έχει εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο προτιμώ να οδηγώ χωρίς αυτήν όταν έχω το γείσο.
Επίσης το βρήκα σε super τιμή. Δε θα έδινα 500€ για να το πάρω. Όταν το φοράω χωρίς γείσο το νιώθω το ίδιο καλά όπως ένιωθα το Shoei XR-1100 που είχα πριν.
Με το γείσο είναι ένα άλλο κράνος για μια συγκεκριμένη χρήση που τώρα με το 1290 ακόμη δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω. Λέω όμως την Κυριακή να ριχτώ λίγο μέσα στα βουνά μας για μια χαλαρή βολτούλα... :)
Ρε Βαγγελη δεν παιρνω κατι προσωπικα, απλα με ενα μηχανακι που μπορει να ταξιδευει με πολλα ουτε θα το σκεφτομουν και αυτη ειναι η κοινη λογικη, για δευτερο και χωματινες διαδρομες ισως, ο λογος που δεν πηρα street ειναι οτι δεν θελω η μηχανη να με περιοριζει πουθενα, την θελω να πηγαινει εκει που θελω οποτε θελω και με οσα θελω(σε καποια πλαισια παντα)....
 

aeriko

new member
Δημοσιεύσεις
167
Όνομα
Πάνος
Εχω το κρανος της BMV μέ το γεισο. Θα το κρινω τελειως απαραδεκτο για πανω απο 110-120 χλμ. Λογω υποπιεσης που δημιουργειται μεταξυ ανεμοθωρακα μηχανης και του κορμιου μου, σηκωνεται απο μονη της η ζελατινα του κρανους. Απαραδεκτιο για ταξιδια.

Στάλθηκε από το TA-1024 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@apache ενταξει... δε διαφωνουμε κάπου. Έχω ένα κράνος για διαφορετικές χρήσεις. Δε με έπαιρνε να πάρω 2 καλά κράνη. Δεν ήθελα να πάρω ένα φθηνό για χωμάτινες βόλτες. Πήρα ένα καλό το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στις δύο περιπτώσεις. Επίσης εάν σε ένα μεγάλο ταξίδι θελήσεις να πας "και χώμα" τότε δεν μπορείς να κουβαλάς 2 κράνη μαζί σου. Με τον συγκεκριμένο τύπο κράνους τη βολεύεις την δουλειά μια χαρά και χωρίς εκπτώσεις. Δε σε υποχρεώνει κανείς να έχεις μόνιμα το γείσο φορεμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

braz

new member
Δημοσιεύσεις
149
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθηνα & Τρικαλα
Μοτοσυκλέτα
Ψάχνοντας την επόμενη...
Όνομα
Μιχαλης
Good post
Κατι που το ‘χω καιρο απορια.. ποια ειναι τα θετικα ενος κρανους με γεισο; Ειναι πιο ελαφια, εχουν καλυτερο οπτικο πεδιο;

Το γεισο δεν περιμενα οτι κανει σκια, τοσο που να μη χρειαζεται η σκουρα εσωτερικη ζελατινα Bcde
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ο γεισος (η το γεισο) ειναι πρακτικο μονο για χαμηλες ταχυτητες.Ισανικο για off καταστασεις,σε οδηγει στα προθυρα της αυτοκτονιας στον αυτοκινητοδρομο.

Μια φορα το εβαλα και αυτη ηταν και η τελευταια.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Είχα κράνος με γείσο ( airoh)όταν είχα το tenere.
Έχει να κανει με την καλυψη απί αέρα καθώς σε μεγάλες ταχύτητες σε τραβάει προς τα επάνω, όπως επίσης αν βγεις απο την ανεμοκαλυψη δεξια η αριστερά.
Τώρα ποιος κανει κάτι τέτοιο δεν το ξέρω.
Σε ον οφαδες με χαμηλές ταχύτητες είναι ιδανικό.
Το καλοκαίρι εβαζα και γυαλιά ΜΧ και είχα φουλ αέρα να δροσίζει.
Αν κοιταξεις με αφαιρούμενο γείσο, κοιτά και το σαγόνι του να είναι σαν τα full face , και όχι σαν τα MX χωρίς γείσο δεν βλεπονται
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Η χρήση αξεσουάρ και εξοπλισμού αναβάτη και μηχανής απαιτεί πολυ χρήμα ....με τον καιρό και μετα απο πολλές αγοραπωλησίες ο καθένας μας βρίσκει τι του πάει καλύτερα .....


Sent from matrakas phone
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Δες το Arai qv pro.

Ένταξη δεν το λες και γείσο,ψεύτο γείσο θα το έλεγα αλλά έχεις την εναλλακτική να το βγάλεις η αν το έχεις επάνω να το κλείσεις.

 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
παντως αν θες ντε και καλα τετοιο για ψαξτο κι αυτο ARAI X4 Tour υπαρχει σε παρα πολλά χρώματα
βεβαια ειναι του πανακρίβου αλλά πιστεψέ με ειχα το πρωτο x tour οταν ειχα το κτμι και πηγαινα αξιοπρεπεστατα μεχρι τα 140...πιστευω οτι αυτό θα σε καλυπτει καλυτερα σ ολα τα γούστα σου


http://www.helmetcity.co.uk/arai-tour-x4-diamond-white-choice-of-gift/
για πλεροφοριε στο λινκ αυτο
 
Top Bottom