Καλησπέρα και από μένα!

CocoRosie

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
30
Όνομα
Lina
καλησπέρα και από μένα! Είμαι σε αναζήτηση μηχανής και λόγω μεγέθους (μου) όντας petit κοπελα (ή vertically challenged οπως μας ονομάζουν!) , ψάχνω μικρή και ελαφριά μηχανή. Είμαι λοιπόν ανάμεσα στο bx της brixton το οποίο και ανακάλυψα σήμερα, στο daytona Rock, αλλά και στο CBF είτε 125αρι, είτε 250αρι μιας και ξέρω πως είναι σκυλί. Επειδή τα 2 πρώτα είναι αρκετά καινούργια, δεν μπορώ να βρω κριτικές όποτε όση βοήθεια μπορείτε να διαθέσετε είναι ευπρόσδεκτη.
Επίσης είμαι από Πρέβεζα, ποιός τα έχει εκεί, ο Ζηκίδης?
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
καλησπερα σου καλως ηρθες
ξεκινα κατ αρχήν απ ολα αυτα.... τι επιλογες για συνεργειο εχεις , μετα δες και τα οβολα σου ...κοιτα και τηνη καρδουλα σου τι γουστάρει και ορμα στοοοοοο.....









Brixton χιχιχιχιχιχι:D:D:D
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.520
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
καλησπέρα και από μένα! Είμαι σε αναζήτηση μηχανής και λόγω μεγέθους (μου) όντας petit κοπελα (ή vertically challenged οπως μας ονομάζουν!) , ψάχνω μικρή και ελαφριά μηχανή. Είμαι λοιπόν ανάμεσα στο bx της brixton το οποίο και ανακάλυψα σήμερα, στο daytona Rock, αλλά και στο CBF είτε 125αρι, είτε 250αρι μιας και ξέρω πως είναι σκυλί. Επειδή τα 2 πρώτα είναι αρκετά καινούργια, δεν μπορώ να βρω κριτικές όποτε όση βοήθεια μπορείτε να διαθέσετε είναι ευπρόσδεκτη.
Επίσης είμαι από Πρέβεζα, ποιός τα έχει εκεί, ο Ζηκίδης?

Λινα καλως ηρθες στην παρεα μας.

Ο Ζηκιδης σιγουρα εχει την Kawasaki και την peugeot και την Daelimm.Mας και εισαι νεα οδηγος,νομιζω οτι δεν θα ητανε να πας σε κατι δοκιμασμενο.Το brixton καλο χρυσο μπορει να αποδειχτει,αλλα σε βαθος χρονου.

Στην θεση σου θα προτιμουσα το cbf,οχι γιατι μου αρεσει αλλα γιατι το θεωρω αρκετα ευκολοοδηγητο και αξιοπιστο.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
καλησπέρα και από μένα! Είμαι σε αναζήτηση μηχανής και λόγω μεγέθους (μου) όντας petit κοπελα (ή vertically challenged οπως μας ονομάζουν!) , ψάχνω μικρή και ελαφριά μηχανή. Είμαι λοιπόν ανάμεσα στο bx της brixton το οποίο και ανακάλυψα σήμερα, στο daytona Rock, αλλά και στο CBF είτε 125αρι, είτε 250αρι μιας και ξέρω πως είναι σκυλί. Επειδή τα 2 πρώτα είναι αρκετά καινούργια, δεν μπορώ να βρω κριτικές όποτε όση βοήθεια μπορείτε να διαθέσετε είναι ευπρόσδεκτη.
Επίσης είμαι από Πρέβεζα, ποιός τα έχει εκεί, ο Ζηκίδης?

Brixton και Daytona Rock είναι σχεδόν ισάξια μηχανάκια με αποδεκτή ποιότητα κατασκευής Euro 4 φυσικά, εύκολα και με στυλ, απλά στη συντήρηση και με καλές αντιπροσωπείες. Προσωπικά θα επέλεγα το Rock λόγω καλύτερων οργάνων, διακοπτών και της διόλου ευκαταφρόνητης διαφοράς των 500 ευρώ στην τιμή. Πρέβεζα δεν ξέρω ποιος είναι ο ντήλερ (αν και θα μπορούσε να σε βοηθήσει ένα πρεβεζάνικο-περιστεριώτικο εκ μεταγραφής λαμόγιο ονόματι Omega funny ) Αν ήσουν Αθήνα θα μπορούσες να τα οδηγήσεις και τα δύο, τα δίνουν για τεστ.

Το CBF 125 είναι ένα πολύ καλό μοτοσυκλετάκι ινδικής προελεύσεως, ιδανικό για αρχάριο και μικρόσωμο αναβάτη. Μηχανολογικά είναι άσπαστο το μοτεράκι του με πολύ απλή και φθηνή συντήρηση, όμως έχει δυο προβλήματα, πονάει στην αντλία βενζίνης και στα πηνία, στα μοντέλα που κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη έγιναν ανακλήσεις και λύθηκαν αυτά, στην Ελλάδα άστα καλύτερα, το κρύβουμε γιατί είναι μυστικό του κράτους (χαχα). Πάντως μια αντλία κοστίζει περίπου 60-120 ευρώ από ebay και 270 από τον ακατανόμαστο, στα πηνία με ένα 50ρικο καθαρίζεις με περιέλιξη. Θεωρητικά αυτά θα έχουν παρουσιαστεί στον προηγούμενο ιδιοκτήτη αφού το μηχανάκι έχει σταματήσει να εισάγεται το 2015, και ο αντικαταστάτης του το CB 125F είναι απογοητευτικά πανάκριβο.

Το CBF 250 είναι ένα απροβλημάτιστο βραζιλιάνικο Honda με μόνο του μειονέκτημα ότι είναι σχετικά παλιό με το τελευταίο να εισάγεται το 2008 οπότε το πιο καινούριο που θα βρείς θα είναι 10 ετών ήδη. Όσα βλέπω στο δρόμο είναι αρκετά ταλαιπωρημένα, και σίγουρα αν βρεις κάποιο σχετικά καλό θα θέλει και αυτό τα μαζεματάκια του. Η διαφορά του με το 125 είναι η πιο ακριβή συντήρηση και αναλώσιμα.

Τέλος ένα πολύ καλό καινούριο μοτοσυκλετάκι είναι και το Daytona Monster 125i με εξαιρετική τιμή σχεδόν παπιού, Euro 4 αλλά με πιο σπορ εμφάνιση και το Zontes-R 250 (με το ίδιο μοτέρ με CBF 250) ψεκαστό και Euro 4 και αυτό. Μπορείς να τα δεις σε ντήλερ του Γκοργκόλη και στο site της Daytona Motors.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εεεεεελα ρε Πρέβεζααααα!!!! Ανεβαίνει ο νομός...
cdefghcdefgh

Daytona και γενικότερα γκρουπ Γκοργκόλη θα βρεις στον Μπαμπη Κουτσοχρήστο.
Brixton στάνταρ στον Σπύρο Ζηκιδη.Στον Ζηκιδη ίσως αξίζει να δεις και το Kawasaki athlete 125 το οποίο έρχεται σαν εξελιγμένο παπάκι με μοτοσυκλετιστικό στήσιμο/συμπεριφορά.
Γνωστοί και οι δύο έμποροι..

Βάλε στα υπόψιν σου ΟΜΩΣ κι εξοπλισμό(αν δεν εχεις) θα πω εγώ.
Δυστυχως στην Πρεβεζα λίγοι και λίγες δίνουν πραγματικά σημασία στην ασφάλεια τους.

Για τα της επιλογής,νομιζω τα παιδια σου έδωσαν εικόνα.Ο Νικος δε... εδωςε ρέστα Praising.
Τα εχει περασει κόσκινο και καταπιάνεται κι ο ίδιος με την συντήρηση τους..

Νομιζω επιςης οτι τα 250cc πχ CBF θα σου δώσει την άνεση να πας παραπέρα πιο άνετα αν το θελήσεις.

Εδω ειμαστε αν μας χρειαστείς.Μη διστάσεις. Bcdefgh
 

CocoRosie

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
30
Όνομα
Lina
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους κ καλώς σας βρήκα! Δεν μένω πια πρέβεζα, αθήνα ειίμαι απλά κατάγομαι από κει κ τον Ζηκίδη τον ξέρω οπότε είναι εύκολο να ρωτήσω πράγματα. Εξοπλισμό έχω τα πάντα μιας και οδηγάω βεσπάκι 10 χρόνια σχεδόν αλλά ισχυει στην Πρέβεζα κάνουν ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
Θα τα δω λίγο διεξοδικά πάλι, η αλήθεια είναι οτι αρχικά σκεφτόμουν το cbf250 για να μπορώ να ταξιδέψω και λίγο αν θελήσω.
Αλλά καλώς ή κακώς, και η εμφάνιση παίζει εναν ρόλο, θα το αγαπάω και πιο πολύ αν μου αρέσει, γι' αυτό κινήθηκα προς brixton είναι ακριβώς του γούστου μου, μιας και λεφτά ή σωματική διάπλαση για triumph ή κατι παρεμφερές δεν παίζουν abcdefghgkabcdefghgk

Σκέφτομαι να πάω να τα καβαλήσω όλα να δω τι με βολεύει τελικά και στο σώμα μου.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Αν περιμένεις λίγους μήνες τα συγκεκριμένα ρετρό μοτοσυκλετάκια θα έρθουν και στα 250cc, αν θέλεις να ανέβεις λίγο ακόμα στο οικονομικό παίρνεις το Rockstar 400 με 28 αλογάκια Ε4, ελαφρύ κοντούλι και στενό σαν παπί και είναι και πιο μπάνικο μηχανάκι...
Το θέμα ταξίδι είναι υποκειμενικό, η ψυχή μετράει, όλοι μπορούν να πάνε με τα μεγάλα, εγώ ας πούμε ταξιδεύω με τα ψόφια 8 άλογα του παπιού και γουστάρω, άλλος αν δεν έχει 150 άλογα στο μοτέρ δεν ξεκινάει, και πάει λέγοντας...Ορίζεις τις παραμέτρους σου και προχωράς, και προσοχή στο θέμα "μεταχειρισμένο" έχει πολλά λαμόγια εκεί έξω...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους κ καλώς σας βρήκα! Δεν μένω πια πρέβεζα, αθήνα ειίμαι απλά κατάγομαι από κει κ τον Ζηκίδη τον ξέρω οπότε είναι εύκολο να ρωτήσω πράγματα. Εξοπλισμό έχω τα πάντα μιας και οδηγάω βεσπάκι 10 χρόνια σχεδόν αλλά ισχυει στην Πρέβεζα κάνουν ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.
Θα τα δω λίγο διεξοδικά πάλι, η αλήθεια είναι οτι αρχικά σκεφτόμουν το cbf250 για να μπορώ να ταξιδέψω και λίγο αν θελήσω.
Αλλά καλώς ή κακώς, και η εμφάνιση παίζει εναν ρόλο, θα το αγαπάω και πιο πολύ αν μου αρέσει, γι' αυτό κινήθηκα προς brixton είναι ακριβώς του γούστου μου, μιας και λεφτά ή σωματική διάπλαση για triumph ή κατι παρεμφερές δεν παίζουν abcdefghgkabcdefghgk

Σκέφτομαι να πάω να τα καβαλήσω όλα να δω τι με βολεύει τελικά και στο σώμα μου.



Πόσα € διαθέτεις?
Αν σε παιρνει θα.έλεγα να δεις και το
SWM gran milano

SWM-Gran-Milano-440.jpg



Μη σε φοβίζουν τα 440 κυβικά του,είναι πολυυυυυυ χαλαρό μηχανάκι.
Το είχα για δυο μέρες
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Ρε σε πατριώτες έπεσα; Χαχα Βόλο μεν από Λευκάδα δε

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.520
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
...
Αλλά καλώς ή κακώς, και η εμφάνιση παίζει εναν ρόλο, θα το αγαπάω και πιο πολύ αν μου αρέσει, γι' αυτό κινήθηκα προς brixton είναι ακριβώς του γούστου μου, μιας και λεφτά ή σωματική διάπλαση για triumph ή κατι παρεμφερές δεν παίζουν abcdefghgkabcdefghgk

Σκέφτομαι να πάω να τα καβαλήσω όλα να δω τι με βολεύει τελικά και στο σώμα μου.

Ετσι ακριβως.
Εμφανιση και ανεση,ειναι βασικα στοιχεια που μας δενουνε με την μηχανη μας.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
"Πατρίδα" εδώ εισαι...

Benelli TNT 125cc CBS!!!




Ότι πρέπει για τον σωματότυπό σου,εύχρηστο,μουράτο και σε καλά λεφτά!!

Δυο λόγια https://www.superpapi.gr/νέα/νέα-μοντέλα/benelli-tnt-125-cbs-e4-ο-μικρός-δυναμίτης-στην-ελλάδα/
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Top Bottom