Θερμαινόμενα Γάντια Εσωτερικά Pekatherm-Χουφτες

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Μόνο με χούφτες , στους πόσους βαθμούς βρίσκουμε οριο ; Μαζι με χειμερινά γάντια εννοείται. Ας πούμε 100km/h
Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα πήγα βόλτα 150 χλμ , με θερμοκρασια γύρω στους 10 βαθμούς. Χούφτες της μηχανής και γάντια ανοιξιάτικα δερμάτινα της nordcode . Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είχε βέβαια ήλιο συνέχεια και νοτιά. Μέχρι και τους 5 πιστεύω με ένα καλό γάντι είμαι εντάξει.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά από τους 10 βαθμούς στους 5. Ένα καλό χειμερινό γάντι με 5 βαθμούς θα αντέξει σε πορεία με ταχυτητες μεγαλύτερες τω 100 χιλιομέτρων για 1 ώρα περίπου, ίσως και λίγο περισσότερο ανάλογα με το χρήστη και την αντίληψη του για το κρύο, μετα τα ακροδάχτυλα θα την ακούσουν όπως και να έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τα παρήγγειλα να τελειώνουμε.
Θα τα χρειαστώ άλλωστε και στο σκι και εκεί πάλι παίζεις με μπιλοζήρια!

Τα έχω από τον Σεπτέμβριο
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.283
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
έχει πάρα πολύ μεγάλη διαφορά από τους 10 βαθμούς στους 5. Ένα καλό χειμερινό γάντι με 5 βαθμούς θα αντέξει σε πορεία με ταχυτητες μεγαλύτερες τω 100 χιλιομέτρων για 1 ώρα περίπου, ίσως και λίγο περισσότερο ανάλογα με το χρήστη και την αντίληψη του για το κρύο, μετα τα ακροδάχτυλα θα την ακούσουν όπως και να έχει.

Ούτε με σφαίρες πιστεύω ...cdefghigi
Σημερα με γάντι χοντρό (thinsulate 270 της Five) , θερμοκρασία 8 ⁰C για απόσταση 20 Κm .... άρχισαν να παγώνουν τα ακροδαχτυλα ενώ βέβαια η παλάμη λόγω grip Oxford μένει ζεστή.
Η οριστική λύση είναι μια πιστεύω αλλά ... μπρος στα κάλλη τι'ναι ο πόνος ...!Tooth

Testing-the-Oxford-Rainseal-Muffs-on-the-Viking-Way-1138x760.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Όχι όχι τέτοια για όνομα του θεού, αναγουλιαστικα.

Αν δεν μπορεί κανείς να παρει θερμαινόμενα γάντια, 1000 φορές καλύτερα αδιάβροχές γκέτες πάνω από τα γάντια. Εκτός βέβαια και αν οδηγείς σκούτερ, εκεί όλα συγχωρούνται και όλα επιτρέπονται εκεί φοράς και κουβέρτες και παρμπρίζ λεωφορείου τα πάντα όλα χτίζεις αν θες και ένα μπατικο τούβλο γύρω γύρω, δεν κάνει σε κανένα εντύπωση και δεν ενοχλείται η αισθητική κανενός.
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Ούτε με σφαίρες πιστεύω ...cdefghigi
Σημερα με γάντι χοντρό (trinsulate 270 της Five) , θερμοκρασία 8 ⁰C για απόσταση 20 Κm .... άρχισαν να παγώνουν τα ακροδαχτυλα ενώ βέβαια η παλάμη λόγω grip Oxford μένει ζεστή.
Η οριστική λύση είναι μια πιστεύω αλλά ... μπρος στα κάλλη τι'ναι ο πόνος ...!Tooth



Με θερμοκρασίες 6-7 βαθμούς με γάντια της Five και φορώντας ισοθερμικά γάντια από μέσα από μέσα φτάνω από Λαύριο μέχρι τα Μακντόναλντ στις Αφίδνες περίπου 50 λεπτά πορείας με τα χέρια παγωμένα άλλα όχι κοκαλωμένα, άλλοι αντέχουν παραπάνω στο κρύο βέβαια. Από Μακντόναλντ προς Μπραλο από επαρχιακό μετα τη Χαλκίδα πριν τη Λιβαδειά έχουν παγώσει καλά και σίγουρα πριν το Μπραλο πρεπει να σταματήσω να βάλω γάντια και ισοθερμικά κάπου που να βγάζει ζέστη η μηχανή να κινήσω να τρίψω τα χέρια να τα βάλω σε τσέπες για να μπορέσω να συνεχίσω υποφέροντας βέβαια μετα αρκετά.

Βέβαια όλα αυτά πριν πάρω τα θερμαινόμενα γάντια, τώρα τα χέρια βγαίνουν ζεστά από τα γάντια
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Είμαι αποφασισμένος ότι πάω για δεύτερο ζευγάρι θερμαινόμενα γάντια καθώς τα υπάρχοντα είναι κάπου μιας 5αετιας, και ως γνωστόν τοις πάση ένα=με κανένα.

Σίγουρα θέλω να δοκιμάσω ένα ζευγάρι που να παίρνει και μπαταρίες, άλλα δεν θα το πάρω αν δεν υπάρχει ταυτόχρονα η επιλογή να ημπορώ να το μπριζωσω στη δύναμη της 12V μπαταρίας της μηχανής.

Έχω καλομάθει τώρα στα σύκα και δεν θα ημπορέσω να αποδεχτώ κάτι υποδεέστερο από αυτό που έχω με την καμία.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Λοιπόν εμένα η μπανιέρα μου έχει θερμενομενα με πέντε σκάλες και αν το βάλεις τέρμα μυρίζει το χέρι μου παστουρμάς χαχαχ ούτε γάντια δεν θες.
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Και εγώ στη μικρή μπανιέρα έχω θερμαινόμενα γκριπ με 4 σκάλες.

Στην 4η σκάλα δεν μπορείς να σφίξεις δυνατά το γκριπ καίγεσαι.

Όταν τα πρωτοεβαλα νόμιζα ότι είδα το φως το αληθινό το άγιο δισκοπότηρο των ζεστών χεριών. Έβγαζα τα γάντια και οι παλάμες ζεμάταγαν στην κυριολεξία. Τι και αν απ έξω τα χέρια και τα δάκτυλα ήταν κοκαλωμένα, οι παλάμες ζεμάταγαν, αρά θεωρούσα ότι είχα βρει τη λύση για τα πάντα όλα, ήμουν περίχαρης και ευτυχισμένος οι παλάμες ζεμάταγαν λέμε.



Πάνω που ήμουν έτοιμος να βάλω θερμαινόμενα γκριπ και στη μεγάλη μπανιέρα, μεσολάβησε η αλλαγή των ελαστικών, και εκεί που καθόμουν υπομονετικά να αλλάξω λάστιχα πέφτει το μάτι μου σε ένα ράφι σε ένα παράξενο κουτί που είχε γάντια στη φωτο απ έξω και μου κίνησε την περιέργεια να ρωτήσω. Τελικά έφυγα από το μαγαζί με ένα ζευγάρι νέα ελαστικά και το κουτί με τα γάντια.



Πρώτη βόλτα στην Πάρνηθα με ένα φίλο, και χιόνι γύρω γύρω, και θερμοκρασίες κάπου στους 5-6 βαθμούς. Στη δεύτερη σκάλα που νόμιζα ότι ήταν το τέρμα, ήμουν συγκρατημένα ικανοποιημένος από το αποτελεσμα, το χέρι δεν ήταν ζεστό ζεστό άλλα απείχε από να το πεις και παγωμένο.



Σε κάποια στάση, ο φίλος ο οποίος ομιλεί και διαβάζει την βαρβαρικήν, ρίχνοντας μια ματιά στο πίσω μέρος του χειριστηρίου κάτι διάβασε, και μετα ενεργοποιώντας τα γάντια και κάνοντας κάτι συνδυασμούς με τα κουμπιά εμφάνισε άλλες δυο σκάλες έντασης.

Ξεκινώντας εκ νέου τη βόλτα το χαμόγελο ξεκίναγε από το στόμα πέρναγε πίσω από τα αυτιά έκανε τον κύκλο πίσω από το κεφάλι και ξανάγυρναγε στο στόμα.

Πολιτισμικό σοκ. Πολύ γρήγορα κατέβασα από την 4η σκάλα στην τρίτη γιατί δεν άντεχα την ζέστη.

στη διαδρομή μονολογούσα. Μ@λ&κ@ που περνιέσαι και για έξυπνος, τι θερμαινόμενα γκριπ και πράσινες φοράδες που τρέχουν σε κόκκινα λιβάδια, στο τσακ ήσουν άσχετε, να πας να πετάξεις 55 ευρώ να βάλεις θερμαινόμενα γκριπ στο Caponoδοντο και να παριστάνεις ότι ζεσταίνονται τα χέρια σου επειδή καίγονταν η παλάμη σου, ο θεός σε φύλαξε.



Ούτε λόγος, ούτε σκέψη πλέον για θερμαινόμενα γκριπ, τώρα τα χέρια είναι ζεστά στην εσωτερική μεριά της παλάμης στην εξωτερική στις φάλαγγες μέχρι την άκρη στα ακροδάχτυλα μπροστά και πίσω. ΘΑΛΠΩΡΗ.

Εντάξει στον Πήγασο που είχα προλάβει και είχα βάλει τα γκριπ δεν θα τα έβγαζα τα πετάξω, πληρωμένα τα είχα.

Ας είναι καλά ο αδερφός Αλαρμιος που με συνόδευσε στην πρώτη βόλτα με τα γάντια και είχε την περιέργεια να κάτσει να διαβάσει τα βαρβαρικά και να ξεκλειδώσει και να μου αποκαλύψει ότι υπήρχαν άλλες δυο ταχύτητες να γκαζώσω.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ας είναι καλά ο αδερφός Αλαρμιος που με συνόδευσε στην πρώτη βόλτα με τα γάντια και είχε την περιέργεια να κάτσει να διαβάσει τα βαρβαρικά και να ξεκλειδώσει και να μου αποκαλύψει ότι υπήρχαν άλλες δυο ταχύτητες να γκαζώσω.
Που είναι αυτή η ψυχή?
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Που είναι αυτή η ψυχή?
Σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι.

Δεν είναι εύκολο για βόλτες πια.

Που και που καμιά μπύρα άλλα όχι τακτικά
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.486
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Λοιπόν εμένα η μπανιέρα μου έχει θερμενομενα με πέντε σκάλες και αν το βάλεις τέρμα μυρίζει το χέρι μου παστουρμάς χαχαχ ούτε γάντια δεν θες.
Οχι τετοιες λεξεις κακουργε Tooth abcd
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ήρθαν τελικά από κινεζία τα θερμαινόμενα γάντια, να ζεσταθούν λίγο τα δαχτυλάκια μας,τα πήρα για χρήση σε μοτοσυκλέτα αλλά και στα χιόνια.Δουλεύουν με μία μπαταρία το καθένα 7,4V που μπαίνει σε μια τσεπούλα στο πάνω μέρος του γαντιού.
Έχει 3 σκάλες 40,50 και 60° ,στατικά που τα φόρεσα ζεσταίνουν αρκετά,μένει πλέον να τα δω στην πράξη.

422332228_10219287523537852_759739371580307868_n.jpg
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.405
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ήρθαν τελικά από κινεζία τα θερμαινόμενα γάντια, να ζεσταθούν λίγο τα δαχτυλάκια μας,τα πήρα για χρήση σε μοτοσυκλέτα αλλά και στα χιόνια.Δουλεύουν με μία μπαταρία το καθένα 7,4V που μπαίνει σε μια τσεπούλα στο πάνω μέρος του γαντιού.
Έχει 3 σκάλες 40,50 και 60° ,στατικά που τα φόρεσα ζεσταίνουν αρκετά,μένει πλέον να τα δω στην πράξη.

View attachment 55780
Μεγειες ,αχρειαστα Νικ.
Γράψε φιντμπακ όταν δοκίμαστουν
 

takisninja

new member
Δημοσιεύσεις
499
Ηλικία
58
Περιοχή
Μελίσσια
Όνομα
Παναγιώτης
Ήρθαν τελικά από κινεζία τα θερμαινόμενα γάντια, να ζεσταθούν λίγο τα δαχτυλάκια μας,τα πήρα για χρήση σε μοτοσυκλέτα αλλά και στα χιόνια.Δουλεύουν με μία μπαταρία το καθένα 7,4V που μπαίνει σε μια τσεπούλα στο πάνω μέρος του γαντιού.
Έχει 3 σκάλες 40,50 και 60° ,στατικά που τα φόρεσα ζεσταίνουν αρκετά,μένει πλέον να τα δω στην πράξη.

View attachment 55780

Μια χαρα φαίνονται και τα φοράς σε οποιαδήποτε μηχανάκι
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Ήρθαν τελικά από κινεζία τα θερμαινόμενα γάντια, να ζεσταθούν λίγο τα δαχτυλάκια μας,τα πήρα για χρήση σε μοτοσυκλέτα αλλά και στα χιόνια.Δουλεύουν με μία μπαταρία το καθένα 7,4V που μπαίνει σε μια τσεπούλα στο πάνω μέρος του γαντιού.
Έχει 3 σκάλες 40,50 και 60° ,στατικά που τα φόρεσα ζεσταίνουν αρκετά,μένει πλέον να τα δω στην πράξη.

View attachment 55780
Αντε να ξεκουνησεις να πας και καμια βολτα. Καλοβολτα να ειναι
 
Top Bottom