Ελληνική Επικαιρότητα

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.487
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

ΕΛ.ΑΣ. - Παρέλαβε 44 νέα Suzuki V-Strom​

Για την ενίσχυση της Άμεσης Δράσης σε Αττική και Θεσσαλονίκη
ΕΛΑΣ - Νέες μοτοσυκλέτες


Παρουσία του Αρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας, Αντιστράτηγου Δημήτριου Μάλλιου, παρελήφθησαν στις 13/2/2024 44 νέες μοτοσυκλέτες, οι οποίες εντάσσονται στον στόλο της Ελληνικής Αστυνομίας, με σκοπό την ενίσχυση της Άμεσης Δράσης σε Αττική και Θεσσαλονίκη.

Οι εν λόγω μοτοσυκλέτες, αποκτήθηκαν με σύμβαση του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη μέσω συγχρηματοδότησης Ταμείου Εσωτερικής Ασφάλειας 2014-2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Από αυτές, 34 κατανέμονται στη Διεύθυνση Άμεσης Δράσης Αττικής και 10 στη Διεύθυνση Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης.

Με αφορμή την παραλαβή των νέων μοτοσυκλετών, ο Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας δήλωσε: “Στο πλαίσιο της συνεχούς αναβάθμισης του αξιόμαχου της Ελληνικής Αστυνομίας παραλαμβάνουμε σήμερα 44 μοτοσυκλέτες, που ενισχύουν και αναβαθμίζουν ακόμη περισσότερο τον αγώνα μας ενάντια σε κάθε μορφή εγκληματικότητας. Συνεχίζουμε αποφασιστικά με σκοπό τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών προς όφελος όλων των πολιτών.”




Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.487
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Πάτρα: Βίντεο ντοκουμέντο από το δυστύχημα με τους δύο νεαρούς και τη μοτοσικλέτα​


Σοκαριστικό είναι το βίντεο ντοκουμέντο από το τροχαίο δυστύχημα με τους δύο φίλους στην Πάτρα, που βλέπει το φως της δημοσιότητας.
Το βίντεο που δημοσιεύει το Ionian από τη μοιραία σύγκρουση στην Εθνική οδό Πατρών – Αθηνών στο ύψος της Αρέθα που είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο των δύο νέων παιδιών, δείχνει ξεκάθαρα πως έχουν περάσει απόλυτα νόμιμα με πράσινο.

Συγκεκριμένα, στο οπτικό υλικό φαίνεται η μηχανή με τα δύο παιδιά να τρέχει σε ευθεία γραμμή, με μεγάλη ταχύτητα στο ρεύμα προς Πάτρα και να καρφώνεται πάνω στο αυτοκίνητο που έχει στρίψει και έχει φύγει από το φανάρι παρανόμως.

Αρε π@υστη περασες με κοκκινο BcdefBcdefBcdef
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Τραγικό... Τίποτε άλλο... Δεν έχουν συνειδητοποιήσει κάποιοι την σοβαρότητα του θέματος. Κάθε μέρα νεκροί μόνο και μόνο επειδή δεν παίρνουν στα σοβαρά την οδήγηση ενός οχήματος..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Είμαστε για κλάματα. Παιδεία μηδέν.

Άξιοι της μοίρας μας και μόνο. Δυστυχώς κρίμα για αυτές τις οικογένειες
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.648
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Κράνος φοραγανε;τα όρια ταχύτητας τα τηρούσαν;ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ; κάποια ερωτήματα,που πρέπει να απαντηθούν.Δυστυχως η αμυντική οδήγηση είναι άγνωστη λέξη στην νεολαία,που αν και πολλές φορές τυπικώς έχει δίκιο όσον αφορά τις συνθήκες του ατυχήματος, σκοτώνεται διότι δεν τηρεί τον βασικό όρο "οδηγούμε αμυντικά" για να γλιτώσουμε απ' την *****ια του άλλου.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Δυστυχώς πλέον δεν πιστεύω ότι θα αποκτήσουμε ποτέ ως λαός παιδεία. Επί των θεμάτων παραβατικότητας στην οδήγηση ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίσει να υπάρχει σοβαρή επιβολή του κ.ο.κ. και τιμωρία.
 

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
Απαράδεκτος ο οδηγός του αυτοκινήτου και 100% φταίξιμο δικό του. Είναι κακακόκκινο πριν ακόμα ξεκινήσει να στρίψει.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Απαράδεκτος ο οδηγός του αυτοκινήτου και 100% φταίξιμο δικό του. Είναι κακακόκκινο πριν ακόμα ξεκινήσει να στρίψει.
Το θέμα δεν είναι ότι πέρασε με κόκκινο. Αυτό δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν.
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί άραγε δεν το είδε. Γιατί αποκλείεται να το είδε, αν το έβλεπε δεν θα έστριβε, γιατί αν το έβλεπε τότε θα έλεγχε τον δρόμο.
Αυτός δεν είδε ούτε το φανάρι ούτε την μηχανή που ερχόταν.

Τι να έκανε άραγε ??

Μέγα ερώτημα που φυσικά θα μείνει αναπάντητο.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.164
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το θέμα δεν είναι ότι πέρασε με κόκκινο. Αυτό δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν.
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί άραγε δεν το είδε. Γιατί αποκλείεται να το είδε, αν το έβλεπε δεν θα έστριβε, γιατί αν το έβλεπε τότε θα έλεγχε τον δρόμο.
Αυτός δεν είδε ούτε το φανάρι ούτε την μηχανή που ερχόταν.

Τι να έκανε άραγε ??

Μέγα ερώτημα που φυσικά θα μείνει αναπάντητο.
Γνωρίζουμε την ηλικία του ;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Garfield

new member
Δημοσιεύσεις
44
Ηλικία
49
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia SR Max 300
Όνομα
Ιωάννης
Γνωρίζουμε την ηλικία του ;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί; Παίζει κανένα ρόλο; Για να λέμε πάλι τα γνωστά "τους θέρισε ο κ@λογερος", "οι άνω των 60 να μην οδηγούν", κτλ.; Μήπως το σφάξιμο του κόκκινου δεν γίνεται από όλες τις ηλικίες; Πριν από 20 χρόνια κάτι αντίστοιχο μου συνέβει και εμένα (ευτυχώς ήμουν με αυτοκίνητο) όπου αμάξι έστριψε ενώ απαγορευόταν. Και μαντέψτε ποιος οδηγούσε. Μαθητευόμενη οδηγός με συνοδηγό δάσκαλο οδήγησης!

Καλά ο οδηγός του αυτοκίνητου είναι δολοφόνος. Οι περισσότεροι δεν αναφέρατε ότι από το βίντεο φαίνεται ότι η μηχανή έτρεχε σίγουρα πολύ πάνω από το όριο. Γιατί (υποθετικά πάντα) αν πήγαινε πιο αργά μπορεί και να απέφευγε την σύγκρουση (φαίνεται να πέφτουν πριν να συγκρουστούν) ή να ήταν λιγότερο σφοδρή (κόντεψε να αναποδογυρίσει ολόκληρο SUV).

Καλά ανέφερε παραπάνω ο panavour για τον όρο "οδηγούμε αμυντικά".
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Γιατί; Παίζει κανένα ρόλο; Για να λέμε πάλι τα γνωστά "τους θέρισε ο κ@λογερος", "οι άνω των 60 να μην οδηγούν", κτλ.; Μήπως το σφάξιμο του κόκκινου δεν γίνεται από όλες τις ηλικίες; Πριν από 20 χρόνια κάτι αντίστοιχο μου συνέβει και εμένα (ευτυχώς ήμουν με αυτοκίνητο) όπου αμάξι έστριψε ενώ απαγορευόταν. Και μαντέψτε ποιος οδηγούσε. Μαθητευόμενη οδηγός με συνοδηγό δάσκαλο οδήγησης!

Καλά ο οδηγός του αυτοκίνητου είναι δολοφόνος. Οι περισσότεροι δεν αναφέρατε ότι από το βίντεο φαίνεται ότι η μηχανή έτρεχε σίγουρα πολύ πάνω από το όριο. Γιατί (υποθετικά πάντα) αν πήγαινε πιο αργά μπορεί και να απέφευγε την σύγκρουση (φαίνεται να πέφτουν πριν να συγκρουστούν) ή να ήταν λιγότερο σφοδρή (κόντεψε να αναποδογυρίσει ολόκληρο SUV).

Καλά ανέφερε παραπάνω ο panavour για τον όρο "οδηγούμε αμυντικά".

Εγώ θα δώσω βάση ΚΑΙ στην δεύτερη παράγραφο! Όλοι λέμε για τον φονιά τον Γιωταρχίδη....Θέλω να το ψάξω εάν όντως πέρασε με κόκκινο ή με παλλόμενο κίτρινο για αριστερή στροφή με παραχώρηση προτεραιότητας; Πάντα σε ένα ατύχημα φταίνε και οι δύο πλευρές, με πολύ σπάνιες εξαιρέσεις. Επιπλέον, τα παιδιά φορούσαν εξοπλισμό; Κάπου διάβασα ότι δεν είχαν καν κράνος και έτρεχαν υπερβολικά.

Και πάλι κρίμα στα παιδιά, αν και πιστεύω πως και αυτό το δυστύχημα δεν θα αλλάξει τίποτα στο σκεπτικό των υπολοίπων. Η μόνη λύση είναι η σοβαρή αστυνόμευση και άμεση τιμωρία των παραβατών σε οποιουδήποτε είδους παράπτωμα.
 

takisninja

member
Δημοσιεύσεις
500
Ηλικία
58
Περιοχή
Μελίσσια
Όνομα
Παναγιώτης
Προχτες στα Μελίσσια μια γριά αναστροφή να πάει στον φούρνο...αγιο είχε ένας με παπι την στόλισε κανονικά και μετά με την σειρα μου εγώ.... έβαλε το κεφάλι κατω δεν κοιτούσε ούτε δεξια ούτε αριστερά....
Και εννοείται αυτά τα βλεπω σε καθημερινή βαση.....
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.488
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Εγώ θα δώσω βάση ΚΑΙ στην δεύτερη παράγραφο! Όλοι λέμε για τον φονιά τον Γιωταρχίδη....Θέλω να το ψάξω εάν όντως πέρασε με κόκκινο ή με παλλόμενο κίτρινο για αριστερή στροφή με παραχώρηση προτεραιότητας; Πάντα σε ένα ατύχημα φταίνε και οι δύο πλευρές, με πολύ σπάνιες εξαιρέσεις. Επιπλέον, τα παιδιά φορούσαν εξοπλισμό; Κάπου διάβασα ότι δεν είχαν καν κράνος και έτρεχαν υπερβολικά.

Και πάλι κρίμα στα παιδιά, αν και πιστεύω πως και αυτό το δυστύχημα δεν θα αλλάξει τίποτα στο σκεπτικό των υπολοίπων. Η μόνη λύση είναι η σοβαρή αστυνόμευση και άμεση τιμωρία των παραβατών σε οποιουδήποτε είδους παράπτωμα.
Δεν ξερω κατα ποσο παλλομενο κιτρινο υπαρχει σε αριστερη στροφη και μαλιστα σε τετοια λεωφορο. Θα ειναι πολυ σπανιο το απλλομενο.Αλλα και παλλομενο να ηταν δεν φευγεις σαν ζουδι χωρις να ελεγξεις. Εδω βεβαια σε βλεπουν σε παρα πολυ κοντινη αποσταση και πεταγονται. Τα ζωα θα ειναι ΠΑΝΤΑ ζωα!.

Παντως στην προκειμενη περιπτωση δεν εφταιγε η μοτοσυκλετα εκτος του οτι φανηκε οτι τρεχει πολυ, Το φαναρι ηταν καταπρασινο. Τωρα εαν δεν φορουσαν προστασιες και κρανος,κακο του κεφαλιου τους και της ζωης τους!
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Δεν ξερω κατα ποσο παλλομενο κιτρινο υπαρχει σε αριστερη στροφη και μαλιστα σε τετοια λεωφορο. Θα ειναι πολυ σπανιο το απλλομενο.Αλλα και παλλομενο να ηταν δεν φευγεις σαν ζουδι χωρις να ελεγξεις. Εδω βεβαια σε βλεπουν σε παρα πολυ κοντινη αποσταση και πεταγονται. Τα ζωα θα ειναι ΠΑΝΤΑ ζωα!.

Παντως στην προκειμενη περιπτωση δεν εφταιγε η μοτοσυκλετα εκτος του οτι φανηκε οτι τρεχει πολυ, Το φαναρι ηταν καταπρασινο. Τωρα εαν δεν φορουσαν προστασιες και κρανος,κακο του κεφαλιου τους και της ζωης τους!

Και όμως, η συγκεκριμένη διασταύρωση στην οποία έγινε το μοιραίο έχει αριστερή στροφή με σήμανση...Λογικά το SUV έφυγε κλασσικά 2-3 δευτερόλεπτα αφότου έγινε ο σηματοδότης κόκκινος.

Ωστόσο, αυτό που διάβασα και σχετικά μπορείς να το επιβεβαιώσεις είναι πως η μοτοσικλέτα δεν έτρεχε απλά....Σε ένα άλλο σχόλιο στο internet διάβασα πως πήγαινε με 140 χλμ σε οδό με όριο ταχύτητα 60.... Δεν θα φανεί και περίεργο αφού από τη σφοδρότητα της σύγκρουσης, το SUV γύρισε σχεδόν 180 μοίρες και παραλίγο να αναποδογυρίσει...

Όπως και να 'χει, ο κύριος υπαίτιος είναι το ΙΧ και εύχομαι μήπως λειτουργήσει ο νόμος και δούμε καμία παραδειγματική τιμωρία....Αλλά όπως ανέφερα και πιο πριν, ευθύνη φέρουν και τα δύο μέρη.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.648
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Όταν είσαι οδηγός εκτιμας την περιρρέουσα κατάσταση,και την σχετική ταχύτητα των υπολοίπων οχημάτων.Αν η περιρρέουσα ταχύτητα ήταν 40-60 χλμ,που όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ήταν και το όριο (60) τότε άμα ο νεαρός οδηγός της μοτοσικλέτας πήγαινε με 140,πολύ δύσκολο να εκτιμηθεί η ταχύτητα του από τον οδηγό του αυτοκινήτου που θεώρησε ότι είχε χρόνο να περάσει.Γι αυτό λέμε "οδηγούμε αμυντικά" και εκτιμούμε και τις κινήσεις των άλλων,που πιθανώς να είναι, άπειροι,άσχετοι,ηλικιωμένοι,χαπακωμενοι,μεθυσμένοι,κλπ, ειδικά σε αστικό περιβάλλον.Ναι τα παιδιά όσον αφορά το φανάρι είχαν δίκιο.Θα το βρουν όμως αργά,και στην άλλη ζωή.Εδω θα αφήσουν μόνο την πίκρα και την οδύνη στην μάνα τους,και στον πατέρα τους.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.487
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Γνωρίζουμε την ηλικία του ;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
30 χρονων ηταν Στελιο

Κρανος και τετοια δεν υπηρχε


Να με συμπαθατε παλικαρια περιμενουμε χωρις παιδεια απο ενα αγορι 20 που του πηραν μια χιλιαρα να παει με 70 χλμ και αμυντικα δεν υπαρχει περιπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.648
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
30 χρονων ηταν Στελιο

Κρανος και τετοια δεν υπηρχε


Να με συμπαθατε παλικαρια περιμενουμε χωρις παιδεια απο ενα αγορι 20 που του πηραν μια χιλιαρα να παει με 70 χλμ και αμυντικα δεν υπαρχει περιπτωση.
Κατ αρχην δεν ηταν 20,αλλα 30.Οσον αφορα τον νεαρο των 20,γιατι να μην ειναι ωριμος,αφου ψηφιζει απ τα 17??εκει ειναι ωριμος,αλλα στην οδηγηση οχι??Γι αυτο υπαρχει ο νομος και η εφαρμογη του.Αν ομως του κατησχον την μηχανη,και το διπλωμα για ΜΗ χρηση κρανους,και για υπερβολικη ταχυτητα για 6 μηνες,τοτε να δεις πως θα τηρουσε τον νομο.Το ιδιο βεβαια εις διπλουν γι αυτον που παραβιαζει κοκκινο.Αμα σφιξουν οι κ.......λοι,να δεις πως εφαρμοζεται ο νομος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom