Γνώμες για το νέο SUZUKI GSX S1000 GX

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ δυνατά. Πιο κοντά σε xr1000 και λιγότερο σε tracer. Δεν είναι φθηνό οπότε πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις test ride πριν βάλεις το χέρι στη τσέπη. Κάποια αρνητικά έχουν εκφραστεί για τη θέση οδήγησης.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Πολλά λεφτά.
Σίγουρα πολύ καλό, με imu κι απ'όλα αλλά αν ήμουν υποψήφιος αγοραστής μάλλον πιο κοντά στο xr θα ήμουν, αν δεν είναι πολύ πιο ακριβό.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εν δυνάμει ενδιαφέρον μοντέλο, απλά περιμένω και τις απόψεις των πρώτων ιδιοκτητών. Αν μη τι άλλο ο κινητήρας γνωστός ....
Με εξέπληξε (αρνητικά) η αρχική του τιμή καθώς τα Suzuki συχνά προσφέρουν υψηλό VFM.

Καθώς το XR δεν με εντυπωσίασε και πολύ θετικά σε test ride, παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη προσφερόμενων στην κατηγορία.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.487
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Εν δυνάμει ενδιαφέρον μοντέλο, απλά περιμένω και τις απόψεις των πρώτων ιδιοκτητών. Αν μη τι άλλο ο κινητήρας γνωστός ....
Με εξέπληξε (αρνητικά) η αρχική του τιμή καθώς τα Suzuki συχνά προσφέρουν υψηλό VFM.

Καθώς το XR δεν με εντυπωσίασε και πολύ θετικά σε test ride, παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη προσφερόμενων στην κατηγορία.
Τα ειπες ολα Αγγελε Giving
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Εν δυνάμει ενδιαφέρον μοντέλο, απλά περιμένω και τις απόψεις των πρώτων ιδιοκτητών. Αν μη τι άλλο ο κινητήρας γνωστός ....
Με εξέπληξε (αρνητικά) η αρχική του τιμή καθώς τα Suzuki συχνά προσφέρουν υψηλό VFM.

Καθώς το XR δεν με εντυπωσίασε και πολύ θετικά σε test ride, παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εξέλιξη προσφερόμενων στην κατηγορία.
γράψε αν θες μερικά πράγματα παραπάνω πάνω σε αυτό.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Ποσό κάνει ;;;
Μλκ είναι μ@@ναρα !!
Το μόνο sport touring που μου κάνει κλικ στο μάτι .
επισης δεν ξέρω ο τετρα κύλινδρος εν σειρά πως ακριβώς αποδίδει σε μια τέτοια μηχανή , πως είναι η Ρόπη του η δύναμη του είναι ψηλά ;; Δεν έχω οδηγήσει κάτι αντίστοιχο

Το χρ το βαρέθηκαμε να το βλέπουμε , αυτό πάρε Tooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Μανώλη δαγκωτο πήγαινε πολύ καλύτερα από το Tracer gt και με πολύ καλά κρατήματα. Θέση οδήγησης είναι καλή αλλά εσύ έχεις πόδια πελεκάνου δεν ξέρω αν κουμπώνεις. Σίγουρα δοκιμή αλλά είναι το εργαλείο ναρα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γνωμες για μηχανακι που ακομη δεν βγηκε στους δρομους δεν ειναι ευκολο να υπαρξουν.

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι η κατηγορια sport touring επανερχεται δυναμικα.Το μεταξονιο και το χαμηλο κεντρο βαρους φαινεται οτι θα το βοηθαει πολυ στα στροφιλικια.Ο κινητηρας του οσο δυνατος χρειαζεται.Η αποσταση απο το εδαφος του δινει καποιο πλεονεκτημα στους πιο δυσβατους δρομους.Σχεδιαστικα μου αρεσει πολυ και εχω δει αρκετα βιντεακια.

Με προβληματιζει λιγακι η θεση οδηγησης για καποιον με θεμα στα γονατα. cdefghigi
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γνωμες για μηχανακι που ακομη δεν βγηκε στους δρομους δεν ειναι ευκολο να υπαρξουν.

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι η κατηγορια sport touring επανερχεται δυναμικα.Το μεταξονιο και το χαμηλο κεντρο βαρους φαινεται οτι θα το βοηθαει πολυ στα στροφιλικια.Ο κινητηρας του οσο δυνατος χρειαζεται.Η αποσταση απο το εδαφος του δινει καποιο πλεονεκτημα στους πιο δυσβατους δρομους.Σχεδιαστικα μου αρεσει πολυ και εχω δει αρκετα βιντεακια.

Με προβληματιζει λιγακι η θεση οδηγησης για καποιον με θεμα στα γονατα. cdefghigi
"Oπως εγώ....
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.163
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Γνωμες για μηχανακι που ακομη δεν βγηκε στους δρομους δεν ειναι ευκολο να υπαρξουν.

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι η κατηγορια sport touring επανερχεται δυναμικα.Το μεταξονιο και το χαμηλο κεντρο βαρους φαινεται οτι θα το βοηθαει πολυ στα στροφιλικια.Ο κινητηρας του οσο δυνατος χρειαζεται.Η αποσταση απο το εδαφος του δινει καποιο πλεονεκτημα στους πιο δυσβατους δρομους.Σχεδιαστικα μου αρεσει πολυ και εχω δει αρκετα βιντεακια.

Με προβληματιζει λιγακι η θεση οδηγησης για καποιον με θεμα στα γονατα. cdefghigi

"Oπως εγώ....
τι νεα ???? ολα καλά ???? τα παιδιά η γυναικα ?????
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.405
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πολύ ωραίο μηχανάκι ,με γνωστό αθραυστο μοτέρ K5 και 155 αλόγατα.
Αν το χουν ρυθμίσει να δουλεύει και χαμηλά καλά τότε θα είναι καλή περίπτωση.
Απ' τις διαστάσεις του μικρό ,δεν το βλέπω να χωράμε πάνω όσοι είμαστε πάνω από ενα80.
Στα 18 με τα πάντα όλα βλέπει κατάματα το s1000xr που παίζει στα 22 πλέον .
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.163
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μακριά από ΧR κι ας είναι με πατίνι....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.405
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μακριά από ΧR κι ας είναι με πατίνι....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πλέον κατά τη γνώμη μου υπάρχει επιλογή.
Εκεί που το gen 2 το παίρνεις κάπου εκεί και αμφιβόλου καταστάσεως ,πας Σουζούκι ή γιαμαχα κούτα και τα δύο .
Πολλά τα λ7 για μεταχειρω και χρυσό να είναι .
Βέβαια αυτά αποτελούν προσωπική άποψη ,κάποιος μπορεί να πα'να δώσει και 18 για ένα μεταχειρω ,εγώ όχι πάντως.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Πλέον κατά τη γνώμη μου υπάρχει επιλογή.
Εκεί που το gen 2 το παίρνεις κάπου εκεί και αμφιβόλου καταστάσεως ,πας Σουζούκι ή γιαμαχα κούτα και τα δύο .
Πολλά τα λ7 για μεταχειρω και χρυσό να είναι .
Βέβαια αυτά αποτελούν προσωπική άποψη ,κάποιος μπορεί να πα'να δώσει και 18 για ένα μεταχειρω ,εγώ όχι πάντως.
Σύμφωναωω !!!
Και σουζουκι ρε φίλε εγγύηση !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
γράψε αν θες μερικά πράγματα παραπάνω πάνω σε αυτό.

Με τις απολογίες μου στον Μάνο που γράφω για άλλο μοντέλο από αυτό του τόπικ (τουλάχιστον είναι ένας από τους ανταγωνιστές του στην ίδια κατηγορία).

Έκανα test ride το XR πρώτης γενιάς από την Motion & Style οπότε το πήγα πάνω κάτω στην προέκταση της Κατεχάκη και μπόρεσα να το ανοίξω και ολίγον.
Από την αρχή μου έκατσε αρκετά άσχημα η κατανομή βάρους του η οποία φέρνει το κέντρο βάρους ψηλά - δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ μηχανάκι όπως π.χ. το Κ1300s που αγόρασα μετά, αν και η αίσθηση του 2ου ήταν καλύτερη παρόλο που είναι καμιά 15 κιλά βαρύτερο.
Σαφέστατα και υπήρχε αρκετά σοβαρό θέμα με τους κραδασμούς περί τις 5k στροφές - σε σημείο δηλαδή που θα ήταν αρκετά αισθητό σε σχετικά νόμιμες ταχύτητες ταξιδίου με 6η σχέση. Από ότι έχω διαβάσει, αυτό βελτιώθηκε αισθητά στην επόμενη γενιά αλλά για 4κύλινδρο μοτέρ μου έκανε εντύπωση και δεν γνωρίζω αν εξαλήφθηκε εντελώς και πως.
Το δούλεμά του το έννοιωσα γενικότερα ολίγον άγριο και κάπως "brutal" υπέρ του δέοντος για μηχανή που θα την προόριζα για sport touring χρήση και όχι για ξύσιμο.
Η όλη αίσθηση του δεν με εντυπωσίασε και γι αυτό άλλωστε δεν προχώρησα στην αγορά.
Από επιδόσεις μια χαρά ήταν αν και η προηγούμενη μεγάλη που είχα ήταν ένα Busa οπότε .........
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με τις απολογίες μου στον Μάνο που γράφω για άλλο μοντέλο από αυτό του τόπικ (τουλάχιστον είναι ένας από τους ανταγωνιστές του στην ίδια κατηγορία).

Έκανα test ride το XR πρώτης γενιάς από την Motion & Style οπότε το πήγα πάνω κάτω στην προέκταση της Κατεχάκη και μπόρεσα να το ανοίξω και ολίγον.
Από την αρχή μου έκατσε αρκετά άσχημα η κατανομή βάρους του η οποία φέρνει το κέντρο βάρους ψηλά - δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ μηχανάκι όπως π.χ. το Κ1300s που αγόρασα μετά, αν και η αίσθηση του 2ου ήταν καλύτερη παρόλο που είναι καμιά 15 κιλά βαρύτερο.
Σαφέστατα και υπήρχε αρκετά σοβαρό θέμα με τους κραδασμούς περί τις 5k στροφές - σε σημείο δηλαδή που θα ήταν αρκετά αισθητό σε σχετικά νόμιμες ταχύτητες ταξιδίου με 6η σχέση. Από ότι έχω διαβάσει, αυτό βελτιώθηκε αισθητά στην επόμενη γενιά αλλά για 4κύλινδρο μοτέρ μου έκανε εντύπωση και δεν γνωρίζω αν εξαλήφθηκε εντελώς και πως.
Το δούλεμά του το έννοιωσα γενικότερα ολίγον άγριο και κάπως "brutal" υπέρ του δέοντος για μηχανή που θα την προόριζα για sport touring χρήση και όχι για ξύσιμο.
Η όλη αίσθηση του δεν με εντυπωσίασε και γι αυτό άλλωστε δεν προχώρησα στην αγορά.
Από επιδόσεις μια χαρά ήταν αν και η προηγούμενη μεγάλη που είχα ήταν ένα Busa οπότε .........
To εχω οδηγήσει αρκετά, συμφωνώ εν κατακλείδει μαζί σου ντάκτα, με ξένισε αρκετά η συμπεριφορά του στις χαμηλές, βλέπε ορεινή διάβαση και το μανουβράρισμά του στην κίνηση η δε πίσω σέλα για την Νίκη για γέλια, η γελάδα είναι κατά κράτος πιο ευκίνητη στην κίνηση, να χώραγε κιόλας....
 
Top Bottom