Αλλαγη ελαστικών

johni41

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
39
Όνομα
Γιάννης
καλησπερα!
εχω 15000χλμ στο cb500x σε ενα χρονο και λεω αρχες οκτωμβρη να αλλαξω τα μαμα ελαστικα. επειδη το χρησιμοποιω καθε μερα για σπιτι-δουλεια και οτι αλλο χρειαστω στην πολη και για αρκετες εκδρομες ειμαι λιγο μπερδεμενος του τι να βαλω.

ελεγα για καποιο sport-touring αλλα σκεφτομαι οτι μεσα στην πολη μαλλον θα ειναι κρυα και θα με δυσκολευουν. επισης δεν ξερω πως θα συμπεριφερονται στα στροφιλικια. δεν πηγαινω μονο εθνικη στα ταξιδια-εκδρομες. σκεφτομαι για ενα σπορ λαστιχο σαν τα bt16-bt16pro που ειναι οικονομικο και απο οτι εχω ακουσει με καλο κρατημα και καλη κορωνα(μαλλον οτι και να βαλω θα μου φαινεται τεραστια διαφορα με τα μαμα που θελουν μπρατσα για να στριψουν). επισης πιστευω οτι το χαμηλο σχετικα βαρος της μηχανης και η χαμηλη ιπποδυναμη θα βοηθησουν να κρατησει αρκετα χλμ ενα σπορ λαστιχο ακομα και με καμποσες εκδρομες.

τι γνωμη εχετε? τι εχετε να προτεινετε?
ευχαριστω!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ειμαι υπέρ του να μη βάλεις sport touring ελαστικό γιατι δεν θα το ζεστάνεις ποτέ εντός πόλεως.
Επισης αν υπαρχει sport λύση με νορμαλ κορώνα θα το προτιμούσα για να εχεις μεγαλύτερη επιφάνεια σε επαφή στις ευθείες για να μην τετραγωνίσει γρήγορα.Αν υπαρχει διγομο με *****ό πλαϊνό και πιο σκληρό κέντρο..
Ας μιλήσουν οι όποιοι χρήστες πιο sport ελαστικών..
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ δεν έχω ιδέα από αυτήν την κατηγορία ελαστικών αλλά είμαι της άποψης πως μέσα στην πόλη καλό είναι να έχεις ένα λάστιχο που να μη γλιστράει. Κι ας ανεβάζει αυτό το κόστος (πιο λίγα χιλιόμετρα λόγω του ότι θα είναι *****ό). Η ασφάλεια σου πάνω απ'ολα. Τα touring λάστιχα προφανώς είναι αυτό που λέει το όνομα τους...
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Μια χαρά ειναι το μπριτζε και σε καλή τιμή
 

johni41

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
39
Όνομα
Γιάννης
αυτο που λετε μου αλλαξε τη σκεψη οπως γραφω και στην αρχη και κοιταω για σπορ ελαστικο οπως το bt16 που ειναι με 2 ή 3 γομες και θα δουλευει καλυτερα μεσα στην πολη και στις στροφες αλλα και στην εθνικη με το σχετικα χαμηλο βαρος θα αντεχει η σκληρη γομα του κεντρου. δεν ξερω αν τα 120-140 χλμ/ωρα που κινουμαι συνηθως στην εθνικη ειναι πολυ καατστροφικα για τετοιο λαστιχο....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για την περίπτωση σου Michelin pilot 4 και στην βροχή απλά μακράν καλύτερο από όλα
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Κάπου τον Φλεβάρη Μάρτη έβαλα τα Scorpion Trail II. Λαστιχάρα που απ τα πρώτα 500 μέτρα νιώθεις οτι πιάνουν καλά στην άσφαλτο. 2.5000 χλμ έχω κάνει με αυτά μέχρι τώρα.Πριν είχα τα Scorpion trail , σε σχέση με αυτό που είχα απλά καμία σχέση σαν λάστιχο , ετη φωτός καλύτερο και μέχρι τώρα αξίζουν μέχρι τελευταίου δακρύου τα δάκρυα που έριξα οταν τα πλήρωσα.Ακόμα και το Abs απο τότε δυο φορές έχει μπει κι αυτές στην ανηφόρα της Στρατηγού Καλάρη.Τα Γερμανικά test σε συγκριτικά που έχουν κάνει τους εχουν δώσει την καλύτερη βαθμολογία πλήν αυτής της χιλιομετρικής απόδοσης.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
αμα θες κατι οικονομικο,κοιτα και τα mitas.....πολυ καλη αναλογια τιμης αποδοσης,εδω κατω τα φορανε 6-7 μηχανακια και ακομα και στην πιεση δεν κανουν κιχ.value for money
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
αυτά φοράω και εγώ (Mitas Sportforce 2)-170 ευρώ περασμένα-και μέχρι στιγμής μια χαρά είναι (με 7.000 χλμ αποδίδουν, όπως στην αρχή).
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Μετά από 3 ζευγάρια Michelin 3 και 2 ζευγάρια Michelin 4 είμαι πολύ ευχαριστημένος
Και μέσα στην πόλη αλλά και στο ταξίδι
Είναι ένα λάστιχο το οποίο ζεστενεται γρηγορα μα πολύ γρήγορα
Το μόνο μείον (ο καθένας το ορίζει όπως θέλει ) θα το ήθελα με ποιο γρήγορη κορόνα
Είναι το μόνο μείον που βρίσκω
Αυτά !!!
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
εγω παλι εχω κανει 4 αλλαγες με τα τρειλ σμαρτ.
καθε χρονο (σχεδον) τα αλλαζω γιατι τα ...λιωνω.
μου βγαζουν γυρω στα 35000χλμ.(εχω φτασει να βγαλουν κ 38,5Κ χλμ αλλα τοτε φανηκαν τα λινα)
δεν θα βαλω αλλο λαστιχο.αυτο ,ειναι στα μετρα μου
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@MARKOS-V μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.....
35k το κάθε ζευγάρι;;;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω μαμω την τανα μου γιατι εκανα 22500 με τα anakee και εκανα παρτυ ;;;
με το κ1200 τα μπριτζεστονε (πως τα μιλαω τα λονδρεζικα) δεν με εβγαλαν πανω απο 20000
abcdefghabcdefghabcdefghabcdefgh
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Επικίνδυνα νούμερα για λάστιχα παίδες

Πολύ προσοχή μετά τα 10000 αλλάζει ριζικά η συμπεριφορά του ελαστικού προς το χειρότεροφυσικά.
Ειδικός ΔΕΝ είναι μιας και πάνω από 13000 metzeler exp δεν μου έβγαλε μαλιστα 4 ζευγάρια άλλαξα από δαυτα εκ των οποίων 1 ΜΌΝΟ μου έβγαλε αυτά τα χιλιόμετρα τα άλλα 3 κάτω από 10000

Το σχολιάσω καλοπροαίρετα μην παρεξηγηθώ κιόλας
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Ρε 'συ @MARKOS-V ούτε κι εγώ θέλω να το παίξω έξυπνος... αλλά μετά τα 35-40.000 στο αυτοκίνητο τα λάστιχα τα νιώθω για πέταμα. Στο μηχανάκι μετά τα 10 και όσο πλησιάζω στα 15 με ζώνουν τα φίδια!
 
Top Bottom