Αγορά μηχανακίου

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
το έψαχνα και γώ κάποια φεγγάρια το 650, απο την γύρα που είχα κάνει για να δώ προβληματάκια που βγάζουν, και θα έπρεπε να κοιτάζω κατά την αγορά, είχα βρεί ενδιαφέρον αυτό, link https://www.google.com/url?sa=t&rct...ansalp.4510/&usg=AOvVaw2e0jKES9FtvbJpv3_hGwd- , ουσιαστικά προέρχεται απο λάθος συντήρηση, επειδή είναι ύπουλη βλάβη και ακριβή στην επισκευή της (ΕΑΝ υπάρχει) καλό είναι να γνωρίζεις, αλλά για να διαπιστωθεί όπως θα διαβάσεις πρέπει να βγεί το μικρό γρανάζι κατά τον έλεγχο στον μάστορα, επίσης όταν έψαχνα είχα πέσει σε καναδυό, που είχαν βάψει τις ζάντες μαύρες, και με τα νεώτερα γραφικά του ρεζερβουάρ, τα μοστράριζαν για 06-07, ενώ ήταν αρκετά παλιότερα, ειδικά ένας είχε κάνει καλή δουλειά... στα Honda μετά το 2000 περίπου, το 10ο(απο αριστερά πρός δεξιά) ψηφίο του αριθμού πλαισίου είναι η χρονολογία παραγωγής, επίσης εκείνες οι άσχημες μεγάλες πινακίδες χωρίς το μπλέ τετραγωνάκι GR έβγαιναν μέχρι το 2004-5
με το καλό ότι αποφασίσεις
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.023
Όνομα
George
Σε καθε αγορα μοτοσυκλέτας επιβαλεται η δαπανη να είναι κατα 50 περιπου ευρω αυξημενη ωστε να καλυφθεί το κοστος ελεγχου απο μηχανικο επιλογής του αγοραστη.

Δεν εχει νοημα οποιο ρισκο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
το έψαχνα και γώ κάποια φεγγάρια το 650, απο την γύρα που είχα κάνει για να δώ προβληματάκια που βγάζουν, και θα έπρεπε να κοιτάζω κατά την αγορά, είχα βρεί ενδιαφέρον αυτό, link https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=23&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwig2-fC3JrpAhWOQUEAHS_bDXwQFjAWegQIBRAB&url=https://advride.gr/threads/%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%B1-transalp.4510/&usg=AOvVaw2e0jKES9FtvbJpv3_hGwd- , ουσιαστικά προέρχεται απο λάθος συντήρηση, επειδή είναι ύπουλη βλάβη και ακριβή στην επισκευή της (ΕΑΝ υπάρχει) καλό είναι να γνωρίζεις, αλλά για να διαπιστωθεί όπως θα διαβάσεις πρέπει να βγεί το μικρό γρανάζι κατά τον έλεγχο στον μάστορα, επίσης όταν έψαχνα είχα πέσει σε καναδυό, που είχαν βάψει τις ζάντες μαύρες, και με τα νεώτερα γραφικά του ρεζερβουάρ, τα μοστράριζαν για 06-07, ενώ ήταν αρκετά παλιότερα, ειδικά ένας είχε κάνει καλή δουλειά... στα Honda μετά το 2000 περίπου, το 10ο(απο αριστερά πρός δεξιά) ψηφίο του αριθμού πλαισίου είναι η χρονολογία παραγωγής, επίσης εκείνες οι άσχημες μεγάλες πινακίδες χωρίς το μπλέ τετραγωνάκι GR έβγαιναν μέχρι το 2004-5
με το καλό ότι αποφασίσεις


Δεν φταίει το μοντέλο. Και δεν είναι και κάτι που φαίνεται με μια εξέταση, ακόμη και απο έμπειρο μηχανικό, αν δεν ανοιχτεί το καπάκι.
Δεν ξέρω πόσοι πωλητές θα άφηναν κάποιον πιθανό αγοραστή να ανοίξει καπάκι για να δει το καρέ.

Όπως και να έχει όπως έγραψε και ο σύντροχος, αφήνεις στην άκρη ένα 50άρικο για κάποιον έμπειρο μηχανικό που θα δει 2-3 μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και θα φροντισει να πιέσει να ανοιχτούν σημεία που δεν φαίνονται απο έξω. Και αυτό ισχύει σε όλα τα μοντέλα, όχι μόνο το Τρανσαλπ.
 

tsampouski

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 1000 xt

tyfhoon
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Πειραιάς
Πρώτο μεγάλο μου μηχανάκι 600 αρι TRANSALP XLV 2002 νομίζω μοντέλο ήταν ωραίο και άνετο .
Έχοντας οδηγήσει και το 650 πιστεύω πως είναι βελτιωμένο .
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το 600 είναι λίγο τραγικό σαν μηχανάκι, το τελευταίο με τα διπλά δισκόφρενα και το φρεσκαρισμα σε όλα είναι δύσκολο να το βρείς.
650 θα κοιτουσα μονο τα τελευταίας γενιάς με τα ανάγλυφα γράμματα γιατί έτσι.
Είναι ποιο μηχανή ακόμα και απο το 700 .
Αν το 650 είχε 6η και τα φρένα του 700...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Φωτεινή έχεις θέσει ταβάνι στα λεφτά κι αν επιτρέπεται ποιο είναι;

Θα το ταξιδέψεις αρκετά ή θα είναι ως επί το πλείστον για μετακινήσεις εντός;

Ρωτώ γιατί αγαπάς transalp(κι εγώ) αλλά ίσως το budget και η χρήση δώσουν κι άλλες λύσεις συμφερουσες/αξιόπιστες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρωτώ γιατί αγαπάς transalp(κι εγώ) αλλά ίσως το budget και η χρήση δώσουν κι άλλες λύσεις συμφερουσες/αξιόπιστες.

Καλό το τρανσαλπ, αλλά στα 2000-2500 θα προτιμούσα (και έχοντας περάσει απο τρανσαλπ) το F650GS το μονοκύλινδρο δίμπουζο.
Ήταν κι εμένα πρόσφατα η πρώτη μου επιλογή, αλλά όσα έβρισκα ήταν πολύ μακρυά για να πάω να τα ελέγξω.

Πιστεύω είναι το καλύτερο μεταχειρισμένο μηχανάκι για περιηγητικό τουρισμό στην Ελλάδα, σε budget κοντά στα 2Κ. Και είναι και παπί στην πόλη.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.405
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ψιτ αγορια πουλάμε κ μεις μεκανακι σενιο...cde...με πιστοποιητικο εγγύησης.
650αρι του 2007...
Προσυπογραφω το μηχανακι ειναι πενα ,απ'τα πιο ομορφα τελευταια 650 αρια σε μαυρο.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Την ιδια ιδεα ειχε κ εκανε την 5η 6η



Προσυπογράφω.
Το είχα κάνει στο 700
Δεν είναι ακριβώς 6η αλλά είναι κάτι.
Βέβαια σε δικαβαλο με φόρτωμα και σε ανηφορικες διαδρομές το καταλάβαινα ότι ζοριζεται.
Σε.ανοιχτό δρόμο όμως είναι must.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.493
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ψιτ αγορια πουλάμε κ μεις μεκανακι σενιο...cde...με πιστοποιητικο εγγύησης.
650αρι του 2007...


Διαγραφη link

Γιωργο μας δεν βαζουμε δικες μας αγγελιες στο φορουμ....ουτε παραπεμπουμε σε αυτες.cde
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.493
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Φωτεινη εγω θα επαιρνα το πιο φρεσκο απο τα δυο.Το 600 ειναι εξαιρετικο μηχανακι,αλλα ειναι ηδη αρκετα παλιο.Οσο καλη και να ειναι η κατασταση του θα εχει θεματακια.

Αυτο που λες οτι υπαρχει ενα στο γκαραζ δεν το καταλαβα.
 

Faye

new member
Δημοσιεύσεις
30
Ηλικία
47
Περιοχή
Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Φωτεινή
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μετά από λίγο ψάξιμο στην αγορά της Θεσσαλονίκης μόνο, λόγω του γνωστού ιού (!) ... απελπισία !!! Για τα χρήματα που διαθέτω τουλάχιστον (όχι πάνω από δύο χιλιάρικα) ...
 

Faye

new member
Δημοσιεύσεις
30
Ηλικία
47
Περιοχή
Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Φωτεινή
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Φωτεινή έχεις θέσει ταβάνι στα λεφτά κι αν επιτρέπεται ποιο είναι;

Θα το ταξιδέψεις αρκετά ή θα είναι ως επί το πλείστον για μετακινήσεις εντός;

Ρωτώ γιατί αγαπάς transalp(κι εγώ) αλλά ίσως το budget και η χρήση δώσουν κι άλλες λύσεις συμφερουσες/αξιόπιστες.
Μετακινήσεις σχετικά μικρές , εξορμήσεις κοντινές όχι μεγάλα ταξίδια λόγω δουλειάς. Έλεγα να διαθέσω γύρω στα δύο χιλιάρικα αλλά μετά από ένα μικρό ψάξιμο μου φαίνονται λίγα...
 

Faye

new member
Δημοσιεύσεις
30
Ηλικία
47
Περιοχή
Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Φωτεινή
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Φωτεινη εγω θα επαιρνα το πιο φρεσκο απο τα δυο.Το 600 ειναι εξαιρετικο μηχανακι,αλλα ειναι ηδη αρκετα παλιο.Οσο καλη και να ειναι η κατασταση του θα εχει θεματακια.

Αυτο που λες οτι υπαρχει ενα στο γκαραζ δεν το καταλαβα.
Έχω ήδη ένα 600άρι. Σκεφτόμουν να βρω κάτι σε καλύτερη κατάσταση αλλά τελικά καταλήγω κι εγώ σ' αυτό που λες με τα θεματάκια...
 
Top Bottom