Ένα ξενοδοχείο από το οποίο δεν θα θέλαμε να κάνουμε check out!

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

Το Hotel Belvédère, ένα ξενοδοχείο στο Furka Pass των Ελβετικών Άλπεων, κάποτε ήταν το ιδανικό μέρος για ταξιδιώτες που αναζητούν να εξερευνήσουν το Rhone Glacier Ice Grotto, μια διαδρομή στον πάγο. Αλλά καθώς ο παγετώνας υποχώρησε, έτσι και ο αριθμός των επισκεπτών του ξενοδοχείου.

Το Furka Pass, σε υψόμετρο 2.429 μέτρων, είναι ένα ορεινό πέρασμα στις Ελβετικές Άλπεις που συνδέει το Gletsch και το Valais με το Realp και το Uri. Η σιδηροδρομική γραμμή Furka Oberalp Bahn περνάει μέσω της σήραγγας Furka παρακάμπτει το πέρασμα. Η βασική σήραγγα άνοιξε το 1982 και αντικατέστησε μια σήραγγα στα 2100 μ.

Από τα τέλη του 19ου αιώνα, όταν χτίστηκε ο δρόμος Furka Pass, οι τουρίστες έκαναν συνεχώς check in στο ξενοδοχείο για την πανοραμική θέα στο παγωμένο τοπίο. Tο Rhone Glacier ήταν κάποτε μόνο 200 μ. μακριά με τα πόδια από το ξενοδοχείο και ένα σπήλαιο σκαλισμένο στον πάγο επέτρεπε στους επισκέπτες να ταξιδέψουν μέσα
Δυστυχώς, το Rhone Glacier έχει χάσει σχεδόν ένα πλήρες μίλι κάλυψης πάγου τα τελευταία 100 χρόνια περίπου. Ο 11.000 ετών «παγετώνας» είναι γνωστό ότι υποχωρεί μέχρι και 10 εκατοστά την ημέρα και χάνει σταθερά περίπου 40μ. το χρόνο. Το σπήλαιο, το οποίο χρονολογείται ήδη από το 1894, δεν μπορεί πλέον να το επισκεφτεί κανείς με ασφάλεια μέσα στον εξασθενημένο πάγο.

Το Hotel Belvédère, το οποίο φιλοξένησε πολλούς ταξιδιώτες, καθώς ο πάγος εξαφανιζόταν, λιγότεροι άνθρωποι το επισκέπτονταν. Αν και το ξενοδοχείο κάνει μια σύντομη εμφάνιση στην ταινία James Bond Goldfinger, είναι πλέον κλειστό επ ‘αόριστον. Οι οδηγοί εξακολουθούν να σταματούν για να τραβήξουν φωτογραφίες του κτιρίου και του υπέροχου ορεινού σκηνικού.
www.travelstyle.gr
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.518
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Στελιο να σου πω τωρα οτι με εχεις κανεις να ψαχνω να βρω την εν λογω φωτο του συγκεκριμενου ξενοδοχειου απο το φετινο ταξιδι που εκανα το οποιο ειχε και περασμα απο φουρκα pass και δεν την βρισκω???? ενω ξεκαθαρα και το θυμαμαι και σταματησαμε και τραβηξαμε φωτογραφιες.
Εχω την αισθηση οτι κατα την μεταφορα των αρχειων απο την καμερα στο pc πρεπει να εχω χασει φωτογραφιες την ατυχια μου μεσα.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
καπου εχω και γω απο το προπερσινο αλλά βαριεμαι να ψαχνω....(τι πρωτοτυπια) :D:D:D
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
καπου εχω και γω απο το προπερσινο αλλά βαριεμαι να ψαχνω....(τι πρωτοτυπια) :D:D:D

Ναι
Θα εψαχνες αλλά δεν ψαχνεις
Τι πρωτότυπο... GreetingGreeting
 
Top Bottom