Fazer 600 τιμόνι

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Σκέφτομαι να σηκώσω το τιμόνι λίγο για να γίνει ελαφρώς πιο άνετο σε εμένα.
Βλέπω τα καβαλετα τιμονιού αυτά τα λοξά και σκέφτομαι να τα βάλω, έχει βάλει κάποιος να μου πει τα κατά και τα υπέρ?
Δε με κουράζει η οδήγηση σε αυτό το μηχανάκι στη μέση,απλά επειδή έχω δοκιμάσει βόλτα ένα παρόμοιο μηχανάκι μου άρεσε η θέση οδήγησης.
Με το GS παρόλο που ήταν άλογο το γούσταρα πολύ μετά από κάποια χλμ η μέση μου λίγο τσιμπούσε.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Βάλτα άφοβα,είχα βάλει και στα 2 gs και είδα διαφορά,σε street όμως δεν ξέρω τι δουλειά θα κάνουν.Tο πολύ πολύ (πολύ²) αν δε σε βολέψουν τα αφαιρείς.
Πρόσεξε όμως τη διάμετρο, το fazer έχει 22 mm τιμόνι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ενα ποντο πιο ψηλο και εναν ποντο προς εσενα.Στους περισσοτερους κανουν δουλεια.
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Αυτό που δε ξέρω είναι αυτά με τα 35 50 ευρώ είναι καλά? Ή πρέπει να βάλουμε πιο ακριβά με 80-90 ευρώ?
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αυτό που δε ξέρω είναι αυτά με τα 35 50 ευρώ είναι καλά? Ή πρέπει να βάλουμε πιο ακριβά με 80-90 ευρώ?
Δεν έχεις πρόβλημα.
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Παιδιά σήμερα πήγα και ρώτησα στον μάστορα μου για την αλλαγή Τιμονιού,μου είπε ότι θα δοκιμάσει να μου βάλει από tdm που είναι λίγο πιο ψηλό γιατί αν βάλω καβαλετα και άλλο τιμόνι μετά πρέπει να αλλαχτούν και ντιζες και σωληνάκια υψηλής φρένων.Μου τόνισε ότι αν μπαίνει από tdm που έχει αυτός θα σηκωθεί μερικά εκατοστά που χρειάζεται.Εγω πιστεύω ότι δε θα έχει διαφορά αν και δεν έχω πρόβλημα με το κόστος αλλαγής.Αν το έχει κανείς κάποιος σε. Fazer ασ δώσει τα φώτα του
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.826
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Δεν καταλαβαίνω την διαφορά που λέει ο μάστορας!

είτε το τιμόνι του tdm είτε τα καβαλετα… περίπου 2 εκατοστά θα μετατοπίσουν το τιμόνι… γιατί στην μια περίπτωση να θέλει σωληνάκια κλπ. και στην άλλη όχι;;;
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Μην βάλεις από TDM, παίζει να είναι από τα χειρότερα τιμόνια όσον αφορά τη θέση οδήγησης. Βάλε καβαλέτα και ένα fat bar και θα ευχαριστηθείς τη μηχανή σου. Όταν είχα το Fazer ήμουν έτοιμος να κάνω τη μετατροπή γιατί κάθε φορά που γυρνούσα από ταξίδι πονούσαν οι καρποί μου.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Δεν καταλαβαίνω την διαφορά που λέει ο μάστορας!

είτε το τιμόνι του tdm είτε τα καβαλετα… περίπου 2 εκατοστά θα μετατοπίσουν το τιμόνι… γιατί στην μια περίπτωση να θέλει σωληνάκια κλπ. και στην άλλη όχι;;;
Γιάννη από ότι κατάλαβα, πρέπει να έχει ήδη σωληνάκια υψηλής και θα χρειαστεί να τα αλλάξει..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Υπάρχουν καβαλέτα με 25 ευρώ. Δοκίμασε αυτά με το δικό σου τιμόνι και βλέπεις. Σε fazer 800 βάλαμε τιμόνι εμπορίου των 20 ευρώ με καβαλέτα και στην οδήγηση του μια χαρά.1707499206638.png
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Υπάρχουν καβαλέτα με 25 ευρώ. Δοκίμασε αυτά με το δικό σου τιμόνι και βλέπεις. Σε fazer 800 βάλαμε τιμόνι εμπορίου των 20 ευρώ με καβαλέτα και στην οδήγηση του μια χαρά.View attachment 55998
Θα σου στείλω σύντομα μνμ μέσα στη βδομάδα φίλε μου,αν θέλεις ρίξε σε μνμ το κινητό σου να σε καλέσω,σε ευχαριστώ πολύ
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Γιάννη από ότι κατάλαβα, πρέπει να έχει ήδη σωληνάκια υψηλής και θα χρειαστεί να τα αλλάξει..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εννοεί ότι και στις 2 περιπτώσεις (καβαλέττα ή τιμόνι TDM) το τιμόνι θα σηκωθεί 2 εκατοστά,γιατί λοιπόν στα καβαλέττα θα τσιτώνονται τα σωληνάκια ενώ στο τιμόνι από ΤΔΜ όχι?
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Εννοεί ότι και στις 2 περιπτώσεις (καβαλέττα ή τιμόνι TDM) το τιμόνι θα σηκωθεί 2 εκατοστά,γιατί λοιπόν στα καβαλέττα θα τσιτώνονται τα σωληνάκια ενώ στο τιμόνι από ΤΔΜ όχι?
Και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο θα τεντώσουν.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Εννοεί ότι και στις 2 περιπτώσεις (καβαλέττα ή τιμόνι TDM) το τιμόνι θα σηκωθεί 2 εκατοστά,γιατί λοιπόν στα καβαλέττα θα τσιτώνονται τα σωληνάκια ενώ στο τιμόνι από ΤΔΜ όχι?
Νομίζω δεν είμαι σίγουρος ότι το τιμόνι του tdm είναι λίγο πιο κοντό σε μήκος και έρχονται πιο μέσα οι διακόπτες.
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Παιδιά με τα καβαλατετα θα χρειαστεί και σωληνάκια υψηλής για το μπροστινό και επίσης ντίζα για το γκάζι πιο μακρυά και τα 2 . προτείνετε κάποιο μαγαζί ? Δεν τα έχω βάλει πάνω ακόμη αλλά τα δοκίμασε φίλος σε cbf και ήταν όλα τεντωμένα αλλά η θέση οδήγησης έγινε πιο καλή.
 
Top Bottom