Σόλο ή με παρέα στο ταξίδι;

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.539
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Σόλο ή με παρέα στο ταξίδι;​

solo2.jpg

-Στον καθένα ταιριάζει κάτι διαφορετικό ανά περίοδο της «ταξιδιωτικής του ζωής».
-Μόνος σου ακολουθείς το ρυθμό σου και είσαι πιο ελεύθερος στις επιλογές σου.
-Με παρέα χτίζεις κοινά βιώματα και έχεις βοήθεια αν χρειαστείς

Στον καθένα ταιριάζει κάτι διαφορετικό ανά περίοδο της «ταξιδιωτικής του ζωής»​

Όταν κανονίζεις ένα ταξίδι υπάρχουν πάντα δύο επιλογές. Να φύγεις μόνος ή να κανονίσεις με συνεπιβάτη ή άλλους μοτοσυκλετιστές και το ταξίδι να γίνει «της παρέας». Το καθένα έχει θετικά και αρνητικά, αλλά εν τέλει έχει να κάνει με το τι προτιμά ο καθένας και πως έχει στο μυαλό του αυτή την «διαφυγή» από την καθημερινότητα. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό σε αυτές τις καταστάσεις, καθώς ακόμα και για τον ίδιο άνθρωπο μπορούν να υπάρχουν διαφορετικές περίοδοι στη ζωή του (ή ακόμα και διαφορετικά ταξίδια στην ίδια περίοδο) όπου η μια «λύση» να είναι προτιμότερη από την άλλη.

Μόνος σου ακολουθείς το ρυθμό σου και είσαι πιο ελεύθερος στις επιλογές σου​

Τα θετικά αυτής της κατάστασης είναι εύκολα και άμεσα αναγνωρίσιμα. Καταρχάς σχεδιάζεις το ταξίδι όπως ακριβώς θες εσύ, σύμφωνα με τα δικά σου γούστα και επιθυμίες. Μπορείς να επιλέξεις τι σε ενδιαφέρει να δεις και το κυριότερο – τη διαδρομή. Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη λέει το ρητό και είναι αλήθεια ότι με πολλούς διαφορετικούς τρόπους μπορείς να φτάσεις στο ίδιο σημείο, επιλέγοντας την εθνική για παράδειγμα ή επαρχιακούς δρόμους ή (το πιο συνηθισμένο) μια μίξη.



Όταν είσαι μόνος σου αυτή η μίξη μπορεί να προσαρμοστεί ακριβώς στα δικά σου κριτήρια και το ίδιο ισχύει και για το ρυθμό του ταξιδιού. Καθότι δεν απολαμβάνουμε όλοι τα ίδια πράγματα με τον ίδιο τρόπο για κάποιον το ταξίδι μπορεί να σημαίνει να γράφεις άπειρα χιλιόμετρα στην εθνική και να βλέπεις τις πόλεις να «περνάνε πίσω σου» ενώ για κάποιον άλλον μπορεί να είναι η εξερεύνηση μέχρι και του τελευταίου χωματόδρομου και της τελευταίας κουκίδας του χάρτη.



Για άλλους η ίδια η ουσία του μοτοσυκλετισμού έγκειται στο μοναχικό ταξίδι. Χωρίς κανέναν αντιπερισπασμό, ο αναβάτης γίνεται ένα με τη μοτοσυκλέτα και οι δυό τους, σαν ένα ενιαίο σύνολο διασχίζουν τον κόσμο, μαζί και ολομόναχοι.

Με παρέα χτίζεις κοινά βιώματα και έχεις βοήθεια αν χρειαστείς​

Για άλλους η μοτοσυκλέτα είναι κοινωνικό σπορ. Είναι οι εμπειρίες και οι αναμνήσεις που δένουν τους ανθρώπους που γράφουν χιλιόμετρα μαζί, οι στάσεις και οι κουβέντες σε αυτές, οι κοινές διανυκτερεύσεις. Εδώ και πάλι υπάρχουν πολλά θετικά, με κυριότερο ότι αν συμβεί το ο,τιδήποτε στο δρόμο δεν είσαι μόνος.



Οι φίλοι σου, οι συνταξιδιώτες σου θα σε βοηθήσουν, όπως θα τους βοηθήσεις και εσύ και αυτό είναι ένα σκέλος που χτίζει πιο δυνατά κοινά βιώματα. Από την άλλη, όταν εμπλέκονται πολλοί άνθρωποι στο σχεδιασμό και την εκτέλεση μιας διαδρομής μπορείς να ανακαλύψεις πράγματα που δεν θα ανακάλυπτες μόνος σου, καθώς ο ένας προτρέπει τον άλλον και τον οδηγεί σε νέες αχαρτογράφητες διαδρομές.



Βεβαίως υπάρχει και άλλος αέρας στην στάση. Αυτές οι ολιγόλεπτες ή πιο μεγάλες παύσεις οδήγησης που φέρνουν τη συζήτηση, στην οποία ο καθένας μοιράζεται διαφορετικά την εμπειρία που μόλις βίωσε, εστιάζοντας σε διαφορετικά σημεία και έτσι επιτρέποντας και σε εσένα να «δεις» πράγματα που θα σου περνούσαν απαρατήρητα.

Για πολλούς αυτό είναι αρκετό, όμως υπάρχουν και οι οπαδοί της ενδοεπικοινωνίας. Εκεί πραγματικά το ταξίδι περνάει σε άλλη διάσταση, καθώς αν οι αναβάτες παραμένουν αρκετά κοντά μπορούν να συνομιλούν καθ`όλη τη διάρκεια του ταξιδιού, αναλύοντας σε πραγματικό χρόνο την εμπειρία.

Προφανώς όπως σε όλες τις εκφάνσεις του μοτοσυκλετισμού δεν υπάρχει λάθος και σωστό. Διαφορετικά πράγματα ταιριάζουν σε διαφορετικούς ανθρώπους και το καλό της μοτοσυκλέτας είναι ακριβώς ότι επιτρέπει στον κάθε αναβάτη νε βιώσει αυτή την εμπειρία όπως επιθυμεί. Και οι επιλογές είναι πολλές.

Πηγη www.mototriti.gr
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παντα μου αρεσε να ταξιδευω μονος,αλλα ποτε δεν μου αρεσε η φραση που ακουω απο καποιους μοναχικους ταξιδιωτες "μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα".Ισως γιατι θεωρω οτι αυτη η φραση απαξιωνει τους λογους που οδηγουν καποιον να ταξιδευει μονος του.

Απο την αλλη δεν ειναι λιγες οι φορες που απολαμβανω και την οδηγηση με φιλαρακια και πολυ περισσοτερο την παρεα μετα το ταξιδι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παντα μου αρεσε να ταξιδευω μονος.......
......Απο την αλλη δεν ειναι λιγες οι φορες που απολαμβανω και την οδηγηση με φιλαρακια και πολυ περισσοτερο την παρεα μετα το ταξιδι.
Το αυτό!
Μόνος ούτε στον παράδεισο
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μόνος πάω πιο γρήγορα
Με παρέα φτάνω πιο μακριά...


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Εγώ πάλι τα τελευταία 35 χρόνια που με παπάκι πηγαίναμε σ/κ στην ψάθα κάμπινγκ μέχρι σήμερα ή σε μονοήμερες ή πολυήμερες εκδρομές με μηχανή (που πάμε και συχνά)πάντα ακολουθεί και η σύζυγος ελάχιστες φορές μετρημένες στα δάκτυλα που
φίλοι μας (επίσηης ζευγάρια)να έχουν ακολουθήσει ....είναι δύσκολο να συμφωνήσεις το πρόγραμμα κτλ.
Εξάλου η γυναίκα μου πάντα με ρωτά στο δρόμο ....γιατί οι περισότεροι που ταξιδέυουν με μοτό είναι μονοι και όχι ζευγάρια....η ερώτηση είναι
ρητορική ξέρει την απάντηση.....πάντως και δυό μας συνεχίζουμε και περνάμε καλά και νομίζω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο.
 

Garfield

new member
Δημοσιεύσεις
44
Ηλικία
49
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia SR Max 300
Όνομα
Ιωάννης
Κάποτε πριν χρόνια (πριν αρχίσω και εγώ δειλά δειλά τα ταξίδια) είχα ρωτήσει ένα μοτοσυκλετιστή με πείρα στα ταξίδια πόσοι πρέπει να είναι στην παρέα και μου είπε: "Δύο είναι λίγοι, τρεις είναι πολλοί!"
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.539
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μια μηχανή, δυο αναβάτες ΠΑΝΤΑ. Έτσι κάνω τα καλύτερα, ποιοτικότερα και ευχάριστα ταξίδια εδώ και χρόνια.


Για καμμία ημερήσια πάω με παρέα, δεν έχω θέμα, αλλά ως εκεί.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το ταξίδι πολλών ημερών με "πολλές" μηχανές προϋποθέτει προγραμματισμό με ενημέρωση όλων γιατί τι που και πως ...και φυσικά αναλυτική ενημέρωση όλων....
Έχω κάνει αρκετά ταξίδια πλέον.. και με διψήφιο αριθμό μοτοσυκλετών ...και όλοι πήγαμε και γυρίσαμε με χαμόγελο στα χείλη...και εξακολουθουμε να ταξιδεύουμε αλλά και να κάνουμε παρέα....
Λογική και όχι εγωισμούς χρειάζονται τα ομαδικά ταξίδια...
Φυσικά πάντα κατά την άποψή μου οι μοτοσυκλετιστές σχεδόν πάντα τα βρίσκουν μεταξύ τους....όταν υπάρχουν όμως στο ταξίδι και τα έτερα "μισά" αν δεν "περιοριστούν" τότε θα αρχίσουν τα προβλήματα....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.709
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Εμείς είμαστε τρία άτομα που πάμε , καμία φορά είμαστε και οι τρεις άλλες οι δυο , εκεί είναι το μαξ για εμένα . Επίσης ταιριάζουμε και στο οδηγικό στύλε αλλά και στην συμβίωση , πχ ποτέ ια ξυπνήσουμε ποτέ θα κοιμηθούμε ποση ώρα θελουμε να ετοιμαστούμε , στο φαγητό κτλ κτλ , όταν πρόκειται για πολυήμερες εκδρομές
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εμείς είμαστε τρία άτομα που πάμε , καμία φορά είμαστε και οι τρεις άλλες οι δυο , εκεί είναι το μαξ για εμένα . Επίσης ταιριάζουμε και στο οδηγικό στύλε αλλά και στην συμβίωση , πχ ποτέ ια ξυπνήσουμε ποτέ θα κοιμηθούμε ποση ώρα θελουμε να ετοιμαστούμε , στο φαγητό κτλ κτλ , όταν πρόκειται για πολυήμερες εκδρομές
Αυτό το λες και μοτό Ευτυχία να ξες
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Εμένα μ αρέσει η παρέα στον προορισμό αλλά προτιμώ το μοναχικο ταξίδι. Έτσι συνηθίζω να δίνω "ραντεβού" του στυλ "θα βρεθούμε εκεί κατά το μεσημεροαπόγευμα". Έτσι φτιάχνω μόνος μου τη διαδρομή (που είναι πάντα η πιο μακρινή), βλέπω πάντα ανατολή στο δρόμο αλλά έχω και τη παρέα φτάνοντας (και γλυτώνω τη... μουρμούρα!) Κι όλα καλα!

(Κάνω κι εξαιρέσεις για να επιβεβαιώνω τον κανόνα!)
 

takisninja

member
Δημοσιεύσεις
502
Ηλικία
58
Περιοχή
Μελίσσια
Όνομα
Παναγιώτης
Η παρέα πρέπει να είναι όλοι γνωστοί η και φίλοι να έχει γίνει προγραμματισμός συνεννόηση να ξέρει ο ένας τις συνήθειες του άλλου δεν μπορεί να ξυπνάει ο ένας 8 το πρωι και ο άλλος 11 το μεσημέρι... ο ενας εχω ξαναρθει εδω να φυγουμε ο αλλος να κατσουμε δυο μερες ...εχω ακούσει πολλές ιστορίες να σκοτώνονται να γυρνάει ο καθένας μόνος η να αλλάζουν πορείες.......προγραμματισμός από πριν ένα και ένα κάνουν δύο τέλος...
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.709
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αυτό το λες και μοτό Ευτυχία να ξες
Ευτυχώς Γιάννη είμαστε τυχεροί !! Είμαστε από μικρά παιδιά φίλοι και έχουμε την ίδια τρέλα με τις μηχανές , αλλά ταιριάζουμε και σε ότι προανέφερα
 
Top Bottom