Οχρίδα

Kon83

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος, σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της Οχριδας. Ενα πλάνο είναι την πρώτη μέρα να φτάσουμε εκεί από Αθήνα, την δεύτερη να κινηθούμε τοπικά και την τρίτη να επιστρέψουμε. Άλλη επιλογή είναι την δεύτερη ημέρα να περάσουμε Αλβανία και να διανυκτερευσουμε εκεί. Τρίτη επιλογή, είναι την δεύτερη μέρα να κάνουμε τον γύρο της λίμνης από Αλβανία, να περάσουμε ξανα Ελλάδα και να διανυκτερευσουμε Καστοριά.
Θέλω να ρωτήσω οποίους έχουν γνώση της περιοχής τι αξίζει.. επισης τι καθυστερήσεις να υπολογίζουμε τέτοιες μέρες στα σύνορα Νίκης, Kafasan και Κρυσταλοπηγης? Χρειαζόμαστε συνάλλαγμα? Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα εκτιμηθεί...
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
416
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Από Αθήνα είναι γύρω στις 8 ώρες χωρίς στάση. Οπότε θα πρότεινα διανυκτέρευση Καστοριά ή Φλώρινα. Από τα σύνορα Νίκης είναι σχεδόν δύο ώρες απόσταση. Αξίζει βόλτα στη παλιά πόλη της Οχρίδας και αν καθησετε για φαγητό να δοκιμάσετε κόκκινη πέστροφα. Όταν φύγετε από Οχρίδα κατεβείτε προς Αλβανία και επισκεφθείτε το μοναστήρι του Οσίου Ναούμ (https://maps.app.goo.gl/QSMAsJ4B9g1UmYMUA) . Μετά θα μπείτε Αλβανία όπου μπορείτε να επισκεφθείτε το Πόγραδετς και να μπείτε ξανά Ελλάδα.
Δεύτερη επιλογή, μετά την Οχρίδα είναι να ανεβείτε προς το εθνικό πάρκο Γκαλιτσιτσα (https://maps.app.goo.gl/NyzfvN6LfegghP1t6) και να μπείτε ξανά Ελλάδα από το τελωνείο της Νίκης.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kon83

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Από Αθήνα είναι γύρω στις 8 ώρες χωρίς στάση. Οπότε θα πρότεινα διανυκτέρευση Καστοριά ή Φλώρινα. Από τα σύνορα Νίκης είναι σχεδόν δύο ώρες απόσταση. Αξίζει βόλτα στη παλιά πόλη της Οχρίδας και αν καθησετε για φαγητό να δοκιμάσετε κόκκινη πέστροφα. Όταν φύγετε από Οχρίδα κατεβείτε προς Αλβανία και επισκεφθείτε το μοναστήρι του Οσίου Ναούμ (https://maps.app.goo.gl/QSMAsJ4B9g1UmYMUA) . Μετά θα μπείτε Αλβανία όπου μπορείτε να επισκεφθείτε το Πόγραδετς και να μπείτε ξανά Ελλάδα.
Δεύτερη επιλογή, μετά την Οχρίδα είναι να ανεβείτε προς το εθνικό πάρκο Γκαλιτσιτσα (https://maps.app.goo.gl/NyzfvN6LfegghP1t6) και να μπείτε ξανά Ελλάδα από το τελωνείο της Νίκης.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ πολύ. Έχεις ιδέα πόση ώρα θα φάμε περίπου στο κάθε σύνορο? Το να περάσεις δλδ είναι διαδικασία μισάωρου η δυωρου πχ?
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
416
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Ο έλεγχος είναι σύντομος, ταυτότητα ή διαβατήριο και πράσινη κάρτα. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από τα οχήματα που είναι να βγουν ή να μπούν.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Βορεια της Οχριδας στην Στρουγκα για καφε.Αναμεσα σε Οχριδα και μονη Ναουμ μια σταση στον παλιο ψαροχωρι που ειναι μεσα στο νερο.Οπωσδηποτε επισκεψη στο καστρο της Οχριδας.Ξανα οπωσδηποτε φυστικια ζεστα στο πεζοδρομο της πολης.

Το Πογραδετς εχει αναβαθμιστει και αξιζει ακομη και διανυκτερευση.Κορυτσα καλη αλλα πολυ μαζεμενη η νυχτερινη της ζωη.

Εγω θα εκανα πρωτη διανυκτερευση Οχριδα και τελευταια Καστορια.Στα συνορα 15-30 λεπτα.Μην περιμενεις στην σειρα.Μπες στο σκεπαστο και περιμενε να σε εξυπηρετησουν.
 

Kon83

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Βορεια της Οχριδας στην Στρουγκα για καφε.Αναμεσα σε Οχριδα και μονη Ναουμ μια σταση στον παλιο ψαροχωρι που ειναι μεσα στο νερο.Οπωσδηποτε επισκεψη στο καστρο της Οχριδας.Ξανα οπωσδηποτε φυστικια ζεστα στο πεζοδρομο της πολης.

Το Πογραδετς εχει αναβαθμιστει και αξιζει ακομη και διανυκτερευση.Κορυτσα καλη αλλα πολυ μαζεμενη η νυχτερινη της ζωη.

Εγω θα εκανα πρωτη διανυκτερευση Οχριδα και τελευταια Καστορια.Στα συνορα 15-30 λεπτα.Μην περιμενεις στην σειρα.Μπες στο σκεπαστο και περιμενε να σε εξυπηρετησουν.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Kon83

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
41
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Από χαρτιά με πράσινη κάρτα και ταυτότητες είμαστε κομπλέ, σωστά? Συνάλλαγμα να κάνουμε η δέχονται κάρτες?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεχονται και καρτες και ευρω αλλα συνηθως δεν εχουν ρεστα.Πρασσινη καρτα σε δυο αντιτυπα,διαβατηριο η ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες και αν το οχημα δεν ειναι στο ονομα σου μαζι με τον ιδιοκτητη σε αστ τμημα να σου κανει εξουσιοδωτηση...αν δεν ταξιδευει μαζι σου.
 
Top Bottom